Jak malować powierzchnie drewniane cz. I?
REKLAMA
Najczęściej występującymi elementami drewnianymi w domu są ramy okienne, drzwi, futryny jak również boazerie i meble. Stosując nowoczesne farby do drewna uzyskasz naturalny, trwały kolor jednoczenie nie tracąc walorów estetycznych drewna. Farby te są również elastyczne co zapobiega kruszeniu powłoki oraz zapewnia drewnu odpowiednią wilgotność.
REKLAMA
Najpierw wyczyść powierzchnie
Bez względu no to czy powierzchnia, którą chcesz pomalować pokrywana jest farbą po raz pierwszy czy po raz kolejny koniecznie dokładnie oczyść i wygładź powierzchnię. Do umycia drewnianych powierzchni użyj gąbki, mydła i wiaderka z ciepłą wodą, by dokładnie je oczyścić z kurzu i tłuszczu. Następnie lekko przecieraj drewno papierem ściernym, tak, by wygładzić wszelkie nierówności. Możesz potem usunąć powstały pył za pomocą ściereczki zwilżonej benzyną lub rozpuszczalnikiem.
Jeżeli jest taka konieczność przed malowaniem zalep sęki występujące w drewnie np. za pomocą kitu do drewna czy naturalnej żywicy.
Etapy malowania
Teraz możesz przystąpić do malowania podkładem wstępnym. Gdy podkład wyschnie znowu delikatnie szlifuj drewno papierem ściernym i nałóż podkład wtórny (w zależności od potrzeb jedną lub kilka warstw) i ponownie powtórz czynność przycierania powierzchni drobnoziarnistym papierem. Po wytarciu pyłu nałóż za pomocą pędzla powłokę końcową.
Polecamy: Jak malować powierzchnie drewniane cz. II
Pamiętaj, iż druga warstwa każdej farby (matującej i z połyskiem) może być nakładana na powłokę drewnianą po wyschnięciu warstwy pierwszej.
Jeżeli malujesz powierzchnie znajdujące się w pomieszczeniach o niskich temperaturach farba może schnąć nawet przez kilka dni. Jednak warto być cierpliwym, by efekt malowania był trwały i estetyczny.
Malując farbą olejną nie zapominaj o dobrej wentylacji całego pomieszczenia.
Czytaj także:Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane
REKLAMA
REKLAMA