Quiling - technika dekoratorka, polegająca na tworzeniu ozdób z wąskich papierków, które się zwija spiralnie, aż zaczną przypominać sprężynki. Elementy wykonane z zastosowaniem metody quilingu przyklejane są do różnych powierzchni, mogą być wykorzystywane do zdobienia albumów, kartek świątecznych i dekoracyjnych pudełek.
Scrapbooking pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i stamtąd dotarł do naszego kraju. Scrapbooking to technika dekorowania albumów i ramek na zdjęcia. W tym celu stosuje się: papier kolorowy, koraliki, niewielkie elementy dekoracyjne, np. figurki, muszelki, nitki, ćwieki, guziki, wstążki - tak naprawdę wszystko, co nam przyjdzie do głowy i będzie miało walor estetyczny.
Technika karczochowa to ozdabianie styropianowych kul, np. w kształcie jajka kolorowymi atłasowymi tasiemkami (świetna dekoracja wnętrza na Wielkanoc).Technika karczochowa polega na przytwierdzaniu tasiemek złożonych w taki sposób, by uzyskać kształt trójkąta, układa się je wokół jajka tak, żeby zasłonić całość. Można stosować różne kombinacje kolorystyczne, a tasiemki można dodatkowo ozdobić koralikami.
Patchwork - słowo pochodzi z języka angielskiego, 'patch' oznacza łatę, a 'work' pracę, czyli sama nazwa wskazuje z czym mamy do czynienia. Patchwork jest to metoda dekoracyjnego szycia, w ramach której zszywa się geometryczne kawałki materiału, często pochodzące z różnych tkanin. Stosuje się go między innymi na narzutach i poduszkach.
Biokominek - wykorzystuje się w nim paliwo, które w procesie spalania nie wydziela dymu i zapachu. Z tego właśnie powodu biokominki sprawdzają się również we wnętrzach, w których mieszkają alergicy. Obecnie biokominki mają bardzo wyszukane kształty, można je zastosować we wszystkich pomieszczeniach, dostępne są również wersje wbudowane w meble, np. w stoliki do kawy.
Kolor czarny najczęściej kojarzony jest z czymś złym, jednak warto wiedzieć, że taki odbiór nie funkcjonuje we wszystkich kulturach. W Chinach kolor czarny symbolizuje wodę i zimę. W Indiach poświęcano czarne konie by udobruchać wylewającą rzekę Indus, podobnie było w Starożytnej Grecji - tam poświęcano czarne byki Neptunowi. Kolor czarny symbolizuje zawsze kontrowersyjne rzeczy, ale jest jednocześnie uniwersalne, ponieważ pasuje do wszystkiego.
Żerydon, inaczej gerydon lub geridon, słowo pochodzi z języka francuskiego. Żerydon to mały stolik, najczęściej jest okrągły i ma cztery nogi, zdarzają się również wersje z trzema nogami. Czasem nogi przybierają bardziej wyrafinowane kształty, np. postaci mitologicznych. W XVII wieku popularny we Francji, później także w całej Europie.
Akant to element zdobniczy, kształtem przypominający liścia akantu, najczęściej stosowany na kolumnach, ale może występować również samodzielnie. Akant stosowany był już w starożytności na kolumnach korynckich. Popularność zyskał w okresie renesansu, oprócz liścia pojawił się również kwiat. Wtedy też zaczęto przedstawiać go w różnych formach, jako kwiat bardziej lub mniej rozwinięty, a nawet w wersji kwiatu suszonego.