REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Dzięki kilku trikom i interesującym połączeniom małe mieszkanie w bloku może sprawiać wrażenie przestronniejszego. Nie musisz robić rewolucji i wyburzać ścian czy pozbywać się mebli, wystarczy, że umiejętnie je przestawisz, zmienisz kolor ścian, zadziałasz oświetleniem i dobierzesz dodatki. Oto kilka trików, dzięki którym ciasne wnętrze twojego mieszkania nabierze przestrzeni.

Wybieraj jasne kolory. Sprawią, że całe pomieszczenie nabierze przestrzeni. Zastosuj obecnie modne odcienie - bawełny, sznurka, lnu, popiołu czy chmury. Zwykła biel jest nudna i zimna. W niektórych przypadkach, ciemniejsze odcienie dodadzą głębi tam gdzie jej brak. Jeżeli chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie, podłoga powinna być ciemna a sufit jasny. Ściany boczne powinny być jaśniejsze od podłogi do podłogi. Uzyskasz w ten sposób głębię w kierunku jasnej ściany oraz optyczne podwyższenie sufitu.

REKLAMA

REKLAMA

Zwróć uwagę na materiał z jakiego wykonane są elementy wystroju wnętrza. Dywan na podłodze sprawi, że pokój wyda się mniejszy, podczas gdy goły parkiet go powiększy. Meble pomalowane białym lub przezroczystym lakierem optycznie nie zajmują tyle miejsca co ciemne meble. Unikaj ciężkich welurowych zasłon i zastąp je lekkimi zasłonkami z jasnej bawełny czy lnu.

Zastosuj lustra i szafy wnękowe z wbudowanym lustrem. Lustra dodadzą pomieszczeniom głębi gdy umieścimy je poziomo nad niskim meblem wzdłuż całej jego szerokości. Jednak postawione w pobliżu pracowni, blatów roboczych, kredensu zastawionego wazonami, figurkami, paterami itp. czy kuchni może potęgować wrażenie bałaganu. Lustra idealnie sprawdzają się w wąskiej łazience, jeśli umieścimy je np. w formie paska na wszystkich ścianach albo tylko na dłuższej ścianie. Mały przedpokój powiększą lustra umieszczone w drzwiach szafek.

Oświetl odpowiednio wybrane elementy wystroju. Za pomocą oświetlenia można stworzyć w pomieszczeniu odpowiedni nastrój. W małym pomieszczeniu wybieraj delikatne, smukłe lampy zarówno jeśli chodzi o żyrandole, lampy stojące, ścienne jak i biurkowe. Wybierz jasne i gładkie abażury.

Wyrównaj linie. Staraj się utrzymać na jednym poziomie linie mebli, drzwi i okien - wnętrze będzie wyglądać na bardziej uporządkowane, a przez to przestronniejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wyrzuć niepotrzebne rzeczy. Od czasu do czasu trzeba robić przegląd zawartości szafy i wyrzucać/oddawać niepotrzebne rzeczy. Zajmują tylko miejsce i zabierają niepotrzebnie czas, bo trudno coś znaleźć w takim gąszczu. Wyrzucając ciuchy nienoszone od lat, zrobisz miejsce w szafie na płaszcze i torebki wiszące miesiącami na wieszakach w przedpokoju

Nie ustawiaj mebli tak, by tarasowały przejście, dojście do okna czy drzwi. Wydziel w funkcjonalne przestrzenie (np. część wypoczynkowa, jadalna, do pracy) i zadbaj, by między nimi była wolna przestrzeń komunikacyjna. Kupując nowe meble, rozważ starannie jaką funkcję ten mebel ma spełniać, jego maksymalne wymiary i wykończenie pasujące harmonijnie do wnętrza. Ustawiaj meble od ścianą, tak aby środek pokoju był wolny. Do małych pomieszczeń nie kupuj wielkiego zestawu wypoczynkowego, który zajmuje pół salonu. Jeśli masz dużą rodzinę kup narożnik - w ten sposób będziesz miał sporo miejsca przy stole,zabudujesz kąt i nie będziesz zajmował za dużo miejsca na środku pokoju.

Unikaj nagromadzenia małych sprzętów i ozdób. Wybierz raczej jedną dużą, ale niską szafę niż 3 kilka małych szafek porozrzucanych o całym pokoju. Jedną ze ścian warto zostawić wolną - bez mebli i obrazów - oko też musi odpocząć. Nie stosuj także nagromadzenia ozdób na meblach - dzbanków, flakonów, pater, zegarów, lampek, figurek itp. Optycznie wprowadzają chaos i bałagan do wnętrza, zacieśniają wizualnie pomieszczenie. Lepiej kupić kilka większych elementów zgranych kolorystycznie i pod względem faktury. Wybierz tylko te elementy, które są w miarę funkcjonalne, np. wazon, paterę, zegar, lampa i np. 2 większe efektowne figurki. W przypadku małego mieszkania im mniej jest ozdób tym lepiej.

Fototapety z perspektywą. Choć dla wielu do kicz z lat 70., fototapeta daje bardzo dobry efekt przestrzeni. Można nakleić ją na drzwi małych pomieszczeń od środka lub od zewnątrz. Oklejone fototapetą drzwi w małym wąskim pomieszczeniu sprawią wrażenie głębi i przedłużenia wnętrza o część widoczną na ścianie, np. schodki prowadzące do góry mogą wydawać się bardzo realistyczne. Do małych pomieszczeń najbardziej zalecanymi motywami fototapet są architektura oraz pejzaże z perspektywą np. fragment drogi widzianej od przodu z punktem zbiegu w głębi obrazu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

REKLAMA

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA