Czy wiesz jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?
REKLAMA
Wybieraj jasne kolory. Sprawią, że całe pomieszczenie nabierze przestrzeni. Zastosuj obecnie modne odcienie - bawełny, sznurka, lnu, popiołu czy chmury. Zwykła biel jest nudna i zimna. W niektórych przypadkach, ciemniejsze odcienie dodadzą głębi tam gdzie jej brak. Jeżeli chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie, podłoga powinna być ciemna a sufit jasny. Ściany boczne powinny być jaśniejsze od podłogi do podłogi. Uzyskasz w ten sposób głębię w kierunku jasnej ściany oraz optyczne podwyższenie sufitu.
REKLAMA
REKLAMA
Zwróć uwagę na materiał z jakiego wykonane są elementy wystroju wnętrza. Dywan na podłodze sprawi, że pokój wyda się mniejszy, podczas gdy goły parkiet go powiększy. Meble pomalowane białym lub przezroczystym lakierem optycznie nie zajmują tyle miejsca co ciemne meble. Unikaj ciężkich welurowych zasłon i zastąp je lekkimi zasłonkami z jasnej bawełny czy lnu.
Zastosuj lustra i szafy wnękowe z wbudowanym lustrem. Lustra dodadzą pomieszczeniom głębi gdy umieścimy je poziomo nad niskim meblem wzdłuż całej jego szerokości. Jednak postawione w pobliżu pracowni, blatów roboczych, kredensu zastawionego wazonami, figurkami, paterami itp. czy kuchni może potęgować wrażenie bałaganu. Lustra idealnie sprawdzają się w wąskiej łazience, jeśli umieścimy je np. w formie paska na wszystkich ścianach albo tylko na dłuższej ścianie. Mały przedpokój powiększą lustra umieszczone w drzwiach szafek.
Oświetl odpowiednio wybrane elementy wystroju. Za pomocą oświetlenia można stworzyć w pomieszczeniu odpowiedni nastrój. W małym pomieszczeniu wybieraj delikatne, smukłe lampy zarówno jeśli chodzi o żyrandole, lampy stojące, ścienne jak i biurkowe. Wybierz jasne i gładkie abażury.
Wyrównaj linie. Staraj się utrzymać na jednym poziomie linie mebli, drzwi i okien - wnętrze będzie wyglądać na bardziej uporządkowane, a przez to przestronniejsze.
REKLAMA
Wyrzuć niepotrzebne rzeczy. Od czasu do czasu trzeba robić przegląd zawartości szafy i wyrzucać/oddawać niepotrzebne rzeczy. Zajmują tylko miejsce i zabierają niepotrzebnie czas, bo trudno coś znaleźć w takim gąszczu. Wyrzucając ciuchy nienoszone od lat, zrobisz miejsce w szafie na płaszcze i torebki wiszące miesiącami na wieszakach w przedpokoju
Nie ustawiaj mebli tak, by tarasowały przejście, dojście do okna czy drzwi. Wydziel w funkcjonalne przestrzenie (np. część wypoczynkowa, jadalna, do pracy) i zadbaj, by między nimi była wolna przestrzeń komunikacyjna. Kupując nowe meble, rozważ starannie jaką funkcję ten mebel ma spełniać, jego maksymalne wymiary i wykończenie pasujące harmonijnie do wnętrza. Ustawiaj meble od ścianą, tak aby środek pokoju był wolny. Do małych pomieszczeń nie kupuj wielkiego zestawu wypoczynkowego, który zajmuje pół salonu. Jeśli masz dużą rodzinę kup narożnik - w ten sposób będziesz miał sporo miejsca przy stole,zabudujesz kąt i nie będziesz zajmował za dużo miejsca na środku pokoju.
Unikaj nagromadzenia małych sprzętów i ozdób. Wybierz raczej jedną dużą, ale niską szafę niż 3 kilka małych szafek porozrzucanych o całym pokoju. Jedną ze ścian warto zostawić wolną - bez mebli i obrazów - oko też musi odpocząć. Nie stosuj także nagromadzenia ozdób na meblach - dzbanków, flakonów, pater, zegarów, lampek, figurek itp. Optycznie wprowadzają chaos i bałagan do wnętrza, zacieśniają wizualnie pomieszczenie. Lepiej kupić kilka większych elementów zgranych kolorystycznie i pod względem faktury. Wybierz tylko te elementy, które są w miarę funkcjonalne, np. wazon, paterę, zegar, lampa i np. 2 większe efektowne figurki. W przypadku małego mieszkania im mniej jest ozdób tym lepiej.
Fototapety z perspektywą. Choć dla wielu do kicz z lat 70., fototapeta daje bardzo dobry efekt przestrzeni. Można nakleić ją na drzwi małych pomieszczeń od środka lub od zewnątrz. Oklejone fototapetą drzwi w małym wąskim pomieszczeniu sprawią wrażenie głębi i przedłużenia wnętrza o część widoczną na ścianie, np. schodki prowadzące do góry mogą wydawać się bardzo realistyczne. Do małych pomieszczeń najbardziej zalecanymi motywami fototapet są architektura oraz pejzaże z perspektywą np. fragment drogi widzianej od przodu z punktem zbiegu w głębi obrazu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.