Jak wybrać najlepszy chodzik dla dziecka?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Fot. Fotolia
Chodzik – plusy i minusy
Dzięki chodzikowi dziecko, które jeszcze nie potrafi chodzić, może się z łatwością przemieszczać. Wystarczy, że umieścimy dziecko w wygodnym siedzisku, a ono siłą własnych nóg może odpychać się od powierzchni. Dodatkowo niektóre chodziki posiadają blaty edukacyjne, które zajmują uwagę dziecka.
Należy pamiętać, że chodzik jest tylko pomocą w okresie, kiedy dziecko zaczyna chodzić. Dziecko musi mieć możliwość samodzielnego stawiania pierwszych kroków. Należy także zdawać sobie sprawę, że dziecko będąc w chodziku, nie wykorzystuje zmysłu równowagi. Nie może więc go w pełni wyćwiczyć.
Umieszczając dziecko w chodziku należy mieć je cały czas na oku. Wszelkie nierówności – progi, dywany itp., mogą sprawić, że chodzik się wywróci.
Z czego wykonany jest chodzik?
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów chodzików. Od chodzików całkowicie wykonanych z tworzywa sztucznego, po chodziki aluminiowe. Chodziki aluminiowe z pewnością będą bardziej wytrzymałe. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonane siedzisko. Powinno być przede wszystkim wygodne dla dziecka: miękkie, miłe w dotyku, nie powodujące obtarć i zadrapań. Wybierając chodzik, warto również zwrócić uwagę, czy materiał siedziska można zdjąć i wyprać.
Blat edukacyjny
Częścią chodzika, która zwróci największą uwagę dziecka, jest blat edukacyjny. Wszystko, co się kręci, piszczy, dzwoni, można przesuwać, układać, zgniatać i dotykać, przykuje uwagę dziecka. Warto sprawdzić, czy wszystkie części chodzika są bezpieczne dla dziecka – czy nic nie odpadnie, czy jest trwałe i solidne. Istotne mogą się okazać również certyfikaty jakościowe. Tradycyjny chodzik możemy już kupić za około 30 złotych. Chodziki renomowanych firm mogą kosztować już ponad 200zł.
Fot. Fotolia
Jeździk zamiast chodzika
Jeżeli nie jesteśmy przekonani do zakupu chodzika, a chcemy, aby dziecku łatwiej było się nauczyć chodzić, możemy zdecydować się na jeździk. Jeździk daje dziecku jedynie podporę, gdy stawia ono pierwsze kroki. Dodatkowo niektóre z nich również posiadają panel edukacyjny.
Fot. Fotolia
Zobacz także: Rowerek biegowy – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć
Zobacz także: Czy warto kupić używany wózek dziecięcy?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.