Ustawienie telewizora w salonie – na co zwrócić uwagę?
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego właściwe ustawienie telewizora jest istotne?
Z właściwym ustawieniem telewizora wiążą się dwie kwestie. Wybierając odpowiednie miejsce wpływamy na dłuższe używanie odbiornika i na komfort oglądania.
REKLAMA
Najważniejsze kwestie wpływające na jakość oglądania
Powiedzenie, że „im większy, tym lepszy” w przypadku telewizora wcale nie jest właściwe, ponieważ wielkość telewizora należy dobrać do wielkości salonu. Zbyt duży telewizor, w zbyt małym pokoju będzie męczył wzrok i paradoksalnie pogorszy jakość oglądania. Np. jeśli zdecydujemy się na telewizor 80-calowy to w zależności od rozdzielczości, w jakiej będziemy oglądać, musimy ustawić sofę w odległości od ok. 6 m do ok. 3 m (przy czym im niższa rozdzielczość, tym dalej stawiamy sofę od odbiornika, jeśli postawimy ją zbyt blisko będą widoczne piksele i obraz nie będzie wyraźny). Ale już np. telewizor 42-calowy wymaga zachowania odstępu od sofy od ok. 3 m do ok. 1,5 m w zależności od rozdzielczości. Oprócz tego telewizor powinien być tak ustawiony lub powieszony tak , żeby nie znajdował się powyżej poziomu oczu oglądającego.
Zobacz także: Jak aranżacyjnie podzielić salon na strefy?
Fot. Fotolia
Telewizor nie może być ustawiony naprzeciwko intensywnego światła zarówno naturalnego, jak i sztucznego, czyli np. naprzeciw okna lub lampy. Zbytnie oświetlenie telewizora sprawi, że będziemy się w nim widzieć jak w lustrze, co utrudni oglądanie. Dlatego telewizję najlepiej jest oglądać w niezbyt oświetlonym pokoju, z wyłączonym punktowym źródłem światła.
Niewłaściwe ustawienie telewizora w stosunku do źródeł światła. Fot. Fotolia
Zobacz także: Salon dla mężczyzny
Jak wydłużyć żywotność telewizora?
Ustawiając telewizor we właściwy sposób możemy wpłynąć na zwiększenie żywotności odbiornika. Przede wszystkim nie stawiajmy go w pomieszczeniach o dużej wilgotności (narażamy elektronikę na awarię) i o dużym zapyleniu.
Zobacz także: Jak doświetlić ciemny pokój?
Telewizor musi mieć również zapewnioną dobrą wentylację i chłodzenie. Nie zaleca się ustawiania telewizora w zabudowanych szafkach, a jeśli nie mamy wyjścia należy pozostawić min. 15 cm odstępu między odbiornikiem a ściankami szafki. Najlepiej jest wybierać szafki ze specjalnymi otworami wentylacyjnymi lub bez tylnej ścianki, tzw. szafki otwarte. Unikajmy też ustawiania telewizora koło źródeł ciepła, np. kaloryfera.
Telewizor nie jest schowany w szafce, więc wentylacja jest prawidłowa, jednak stoi zbyt blisko źródła ciepła. Fot. Fotolia
Zobacz także: Projektowanie salonu: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA