Malowanie zabawek drewnianych – co warto wiedzieć
REKLAMA
REKLAMA
Klocki, konik na biegunach, domek dla lalek, pajacyk... Każde dziecko ma ulubioną zabawkę, z którą spędza większość swojego czasu. Wyjątkowość drewnianych zabawek polega przede wszystkim na ich szczególnego rodzaju wielopokoleniowości. Nierzadko bywa tak, że dziecko dziedziczy je po rodzicach, a nawet dziadkach, by następnie mogło się bawić nimi młodsze rodzeństwo. Zabawki drewniane w przeciwieństwie do plastikowych są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia i zarysowania. Mimo to wymagają specjalnej pielęgnacji, a po wielu latach intensywnego użytkowania również odnowienia. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem okaże się emalia, która nie tylko zabezpieczy drewniane elementy, lecz także podkreśli ich kolorystykę, tak ważną w dziecięcym świecie.
REKLAMA
Fot. Bondex
Zobacz także: Szafka na sprzęt RTV – krok po kroku
Dobra emalia to jaka?
Do malowania drewnianych zabawek najlepiej wybrać bezwonną emalię, zgodną z europejską normą EN-71-3 (określa ona wymogi bezpieczeństwa, jakie musi spełniać dana zabawka). Emalia, która dobrze pokrywa nawet najdrobniejsze elementy, jest szczególnie przydatna przy dekorowaniu małych zabawek posiadających ruchome części. Bogata gama kolorów emalii pozwoli nie tylko urozmaicić uprzednio niemalowane zabawki, lecz także zmienić aktualne barwy. Rodzice mający tzw. smykałkę do stolarstwa lub modelarstwa mogą sami wykonać np. ciuchcię bądź drewniany model statku, a następnie ożywić zabawkę za pomocą atrakcyjnego koloru.
Zobacz także: Jak odnowić starą szafę?
Jak malować i pielęgnować?
Standardowo przed malowaniem czyścimy i osuszamy powierzchnię. Zwróćmy uwagę na luźne części starych powłok malarskich i lakierniczych. Jeżeli dany element nie jest bardzo zniszczony, wystarczy przetrzeć go papierem ściernym drobnoziarnistym typu 220, który matuje podłoże, zwiększając tym samym jego przyczepność. Po zakończeniu szlifowania odpylamy powierzchnię, przecierając ją ściereczką. Pamiętajmy, że drewno surowe przed malowaniem wymaga jeszcze zagruntowania odpowiednim preparatem. Na tak przygotowane elementy drewniane nanosimy dwie warstwy starannie wymieszanej emalii. Czas odstępu między pierwszą a drugą warstwą wynosi 6 godzin. Możemy malować metodą tradycyjną albo natryskową, chociaż do malowania trudno dostępnych miejsc najlepsze okażą się precyzyjne pędzelki o cienkim włosiu. Ważne, by nie rozcieńczać emalii wodą. Później warto pamiętać o kilku prostych regułach użytkowania drewnianych zabawek. Zabrudzoną zabawkę zawsze czyścimy suchą lub lekko zwilżoną ściereczką, by na koniec dokładnie wytrzeć przedmiot do sucha. Starajmy się wystrzegać powszechnie dostępnych preparatów do czyszczenia drewna. Drewniane zabawki nie powinny być również nadmiernie eksponowane na światło słoneczne ani pozostawiane np. w piaskownicy lub ogrodzie na noc. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad i zastosowanie wysokiej klasy emalii pozwolą cieszyć się dziecku drewnianymi zabawkami przez długie lata.
Zobacz także: Remont starej drewnianej komody
Źródło: Bondex
REKLAMA
REKLAMA