REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Malowanie zabawek drewnianych – co warto wiedzieć

Subskrybuj nas na Youtube
malowanie, zabawki drewniane Fot. Bondex
malowanie, zabawki drewniane Fot. Bondex
Bondex

REKLAMA

REKLAMA

Zabawki drewniane cieszą się coraz większą popularnością. Zabawki drewniane są ekologiczne i bezpieczne dla dzieci, ale szybciej niszczą się od zabawek np. z plastiku, dlatego wymagają okresowego malowania. Jaką emalię wybrać, by zabawka nadal była bezpieczna? Jak się zabrać za malowanie?

Klocki, konik na biegunach, domek dla lalek, pajacyk... Każde dziecko ma ulubioną zabawkę, z którą spędza większość swojego czasu. Wyjątkowość drewnianych zabawek polega przede wszystkim na ich szczególnego rodzaju wielopokoleniowości. Nierzadko bywa tak, że dziecko dziedziczy je po rodzicach, a nawet dziadkach, by następnie mogło się bawić nimi młodsze rodzeństwo. Zabawki drewniane w przeciwieństwie do plastikowych są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia i zarysowania. Mimo to wymagają specjalnej pielęgnacji, a po wielu latach intensywnego użytkowania również odnowienia. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem okaże się emalia, która nie tylko zabezpieczy drewniane elementy, lecz także podkreśli ich kolorystykę, tak ważną w dziecięcym świecie.

REKLAMA

Fot. Bondex

Zobacz także: Szafka na sprzęt RTV – krok po kroku

Dobra emalia to jaka?

Do malowania drewnianych zabawek najlepiej wybrać bezwonną emalię, zgodną z europejską normą EN-71-3 (określa ona wymogi bezpieczeństwa, jakie musi spełniać dana zabawka). Emalia, która dobrze pokrywa nawet najdrobniejsze elementy, jest szczególnie przydatna przy dekorowaniu małych zabawek posiadających ruchome części. Bogata gama kolorów emalii pozwoli nie tylko urozmaicić uprzednio niemalowane zabawki, lecz także zmienić aktualne barwy. Rodzice mający tzw. smykałkę do stolarstwa lub modelarstwa mogą sami wykonać np. ciuchcię bądź drewniany model statku, a następnie ożywić zabawkę za pomocą atrakcyjnego koloru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak odnowić starą szafę?

Jak malować i pielęgnować?

Standardowo przed malowaniem czyścimy i osuszamy powierzchnię. Zwróćmy uwagę na luźne części starych powłok malarskich i lakierniczych. Jeżeli dany element nie jest bardzo zniszczony, wystarczy przetrzeć go papierem ściernym drobnoziarnistym typu 220, który matuje podłoże, zwiększając tym samym jego przyczepność. Po zakończeniu szlifowania odpylamy powierzchnię, przecierając ją ściereczką. Pamiętajmy, że drewno surowe przed malowaniem wymaga jeszcze zagruntowania odpowiednim preparatem. Na tak przygotowane elementy drewniane nanosimy dwie warstwy starannie wymieszanej emalii. Czas odstępu między pierwszą a drugą warstwą wynosi 6 godzin. Możemy malować metodą tradycyjną albo natryskową, chociaż do malowania trudno dostępnych miejsc najlepsze okażą się precyzyjne pędzelki o cienkim włosiu. Ważne, by nie rozcieńczać emalii wodą. Później warto pamiętać o kilku prostych regułach użytkowania drewnianych zabawek. Zabrudzoną zabawkę zawsze czyścimy suchą lub lekko zwilżoną ściereczką, by na koniec dokładnie wytrzeć przedmiot do sucha. Starajmy się wystrzegać powszechnie dostępnych preparatów do czyszczenia drewna. Drewniane zabawki nie powinny być również nadmiernie eksponowane na światło słoneczne ani pozostawiane np. w piaskownicy lub ogrodzie na noc. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad i zastosowanie wysokiej klasy emalii pozwolą cieszyć się dziecku drewnianymi zabawkami przez długie lata.

Zobacz także: Remont starej drewnianej komody

Źródło: Bondex

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA