Jak wybrać pralkę?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje pralek
REKLAMA
Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pralek: ładowane od góry i ładowane od przodu. Częściej wybierane są pralki ładowane od przodu. Ich zaletą jest to, że mogą mieć większą ładowność, możemy znaleźć modele mieszczące nawet 9 kg suchych ubrań. Polecane są dla rodzin wielodzietnych, choć nie tylko. Taka ładowność daje nam też możliwość prania koca i kołdry, nie będziemy musieli korzystać z usług pralni. Pralki ładowane od przodu sprzedawane są też w niestandardowych mniejszych rozmiarach o głębokości 40 cm, co oznacza, że zmieszczą się do małej łazienki. Ale tracimy wtedy na ładowności i będziemy mogli zmieścić w niej maksymalnie 5,5 kg.
REKLAMA
Natomiast pralki ładowane od góry sprawdzą się w niewielkiej łazience, zwłaszcza, gdy są w niej wnęki – możemy je przeznaczyć na pralkę – ich maksymalna ładowność to 5,5 kg. Wybór sposobu ładowania i wielkości pralki powinien być podyktowany powierzchnią łazienki, jeśli jest mała nie wstawiajmy do niej na siłę największej pralki. A z drugiej strony na większej pralce ładowanej od przodu możemy ustawiać różne łazienkowe drobiazgi, więc zyskujemy dodatkową przestrzeń.
Oprócz tego, jeśli uważamy, że pralka nie komponuje się z aranżacją łazienki możemy kupić model do zabudowy.
Zobacz także: Wybieramy kabinę prysznicową
Programy i funkcje
Pralki wyposażone są w trzy podstawowe programy, które umożliwiają pranie tkanin syntetycznych, bawełnianych i mieszanych. Są też specjalne programy imitujące pranie ręczne, a także do prania wełny. Od wybrania właściwego programu zaczynamy włączanie cyklu prania, dodatkowo wybieramy też odpowiednią temperaturę prania i szybkość obrotów wirowania (od 600 do 2000 – im więcej, tym pranie będzie bardziej suche), obecnie mamy możliwość dostosowywania wszystkich tych parametrów. Następnie dobieramy dodatkowe funkcje i programy, a tych jest tak dużo, że trudno się zdecydować na konkretny model pralki. Czasami trudno jest się odnaleźć w takiej ilości funkcjonalności. Powinniśmy dokładnie zastanowić się nad naszymi potrzebami.
Zobacz także: Zużyty sprzęt AGD: co zrobić?
REKLAMA
Jeśli pierzemy dużo powinniśmy poszukać pralki oszczędzającej energię elektryczną i wodę. Pralki wyposażone w ekologiczne programy, paradoksalnie piorą dłużej, ale nie musimy się bać, że zwiększy to zużycie wody i prądu, jest wręcz przeciwnie, średnio zużycie zmniejsza się o 30%.
Natomiast, jeśli rzadko bywamy w domu, powinniśmy wybrać pralkę, która wyposażona jest w program skracający czas prania. Jednak pralka, żeby mogła prać równie efektywnie, jak przy normalnym cyklu prania, musi zwiększyć pobór wody i energii elektrycznej, co oznacza nieco większe rachunki. Innym rozwiązaniem dla zapracowanych jest opóźnianie czasu startu, możemy załadować pralkę w wolnej chwili i ustawić rozpoczęcie prania, na określoną godzinę.
Zobacz także: AGD ułatwiające codzienność
Do domu, w którym są dzieci warto zastanowić się na zakupem pralki z funkcją odplamiania. Zaletą takiego programu jest to, że nie trzeba dodawać odplamiaczy, więc unikamy dodatkowego kosztu.
Ułatwione życie mają też alergicy, producenci pralek opracowali specjalny program – pralka pobiera większą ilość wody, bardzo dokładnie płucze ubrania z alergennych detergentów. Funkcja sprawdza się też w domach, w których są niemowlaki. Często ich ubranka trzeba prać ręcznie, w specjalnych detergentach, ale możemy uniknąć tego właśnie dzięki takiej funkcji.
Dla tych, co nie lubią prasować polecamy pralkę, która pierze minimalizując poziom zagnieceń na ubraniach.
Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w pralkę, która posiada system antywypływowy, odcina on dopływ wody w czasie awarii pralki. Dzięki temu możemy przestać się obawiać zalania mieszkania.
Są nawet pralki wyposażone w programy do prania butów, designerskie podświetlenie wnętrza bębna, a nawet wbudowane półki na detergenty.
Zobacz także: Funkcjonalne urządzenia AGD dla singla
Klasy energetyczne
Ważnym aspektem wyboru pralki jest też jej energooszczędność. Pobór energii przedstawiany jest w siedmiostopniowej skali: A, B, C, D, E, F, G, przy czym parametr A oznacza najwyższą, czyli najlepszą, klasę energooszczędności. W sklepach przeważają produkty o klasie energetycznej A i ze względu na oszczędność pieniędzy nie warto wybierać innych. Dodatkowo klasa A została poszerzona o klasy A+, A++ i A+++, modele z trzema plusami dają najlepsze efekty prania i zużycia energii. Dla przykładu różnica w poborze energii w pralce o klasie A, a tą o klasie A+ szacowana jest na 25%. Daje to realne oszczędności na co dzień.
Wybór pralki powinien być podyktowany naszymi potrzebami, nie musimy kupować modelu najdroższego i do tego z największą ilością funkcji, jeśli wiemy, że nie będziemy z nich korzystać.
Zobacz także: Wanna czy prysznic?
REKLAMA
REKLAMA