REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać pralkę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Pralka. fot. Candy
Pralka. fot. Candy

REKLAMA

REKLAMA

Ilość modeli pralek dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Trudno jest się odnaleźć wśród wielości funkcji i programów, zastanawiamy się, które są niezbędne, a bez których możemy się obejść. Przeczytaj, jakie są rodzaje pralek i jakie mają funkcje.

Rodzaje pralek

REKLAMA

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pralek: ładowane od góry i ładowane od przodu. Częściej wybierane są pralki ładowane od przodu. Ich zaletą jest to, że mogą mieć większą ładowność, możemy znaleźć modele mieszczące nawet 9 kg suchych ubrań. Polecane są dla rodzin wielodzietnych, choć nie tylko. Taka ładowność daje nam też możliwość prania koca i kołdry, nie będziemy musieli korzystać z usług pralni. Pralki ładowane od przodu sprzedawane są też w niestandardowych mniejszych rozmiarach o głębokości 40 cm, co oznacza, że zmieszczą się do małej łazienki. Ale tracimy wtedy na ładowności i będziemy mogli zmieścić w niej maksymalnie 5,5 kg.

REKLAMA

Natomiast pralki ładowane od góry sprawdzą się w niewielkiej łazience, zwłaszcza, gdy są w niej wnęki – możemy je przeznaczyć na pralkę – ich maksymalna ładowność to 5,5 kg. Wybór sposobu ładowania i wielkości pralki powinien być podyktowany powierzchnią łazienki, jeśli jest mała nie wstawiajmy do niej na siłę największej pralki. A z drugiej strony na większej pralce ładowanej od przodu możemy ustawiać różne łazienkowe drobiazgi, więc zyskujemy dodatkową przestrzeń.

Oprócz tego, jeśli uważamy, że pralka nie komponuje się z aranżacją łazienki możemy kupić model do zabudowy.

Zobacz także: Wybieramy kabinę prysznicową

Programy i funkcje

Pralki wyposażone są w trzy podstawowe programy, które umożliwiają pranie tkanin syntetycznych, bawełnianych i mieszanych. Są też specjalne programy imitujące pranie ręczne, a także do prania wełny. Od wybrania właściwego programu zaczynamy włączanie cyklu prania, dodatkowo wybieramy też odpowiednią temperaturę prania i szybkość obrotów wirowania (od 600 do 2000 – im więcej, tym pranie będzie bardziej suche), obecnie mamy możliwość dostosowywania wszystkich tych parametrów. Następnie dobieramy dodatkowe funkcje i programy, a tych jest tak dużo, że trudno się zdecydować na konkretny model pralki. Czasami trudno jest się odnaleźć w takiej ilości funkcjonalności. Powinniśmy dokładnie zastanowić się nad naszymi potrzebami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zużyty sprzęt AGD: co zrobić?


REKLAMA

Jeśli pierzemy dużo powinniśmy poszukać pralki oszczędzającej energię elektryczną i wodę. Pralki wyposażone w ekologiczne programy, paradoksalnie piorą dłużej, ale nie musimy się bać, że zwiększy to zużycie wody i prądu, jest wręcz przeciwnie, średnio zużycie zmniejsza się o 30%.

Natomiast, jeśli rzadko bywamy w domu, powinniśmy wybrać pralkę, która wyposażona jest w program skracający czas prania. Jednak pralka, żeby mogła prać równie efektywnie, jak przy normalnym cyklu prania, musi zwiększyć pobór wody i energii elektrycznej, co oznacza nieco większe rachunki. Innym rozwiązaniem dla zapracowanych jest opóźnianie czasu startu, możemy załadować pralkę w wolnej chwili i ustawić rozpoczęcie prania, na określoną godzinę.

Zobacz także: AGD ułatwiające codzienność

Do domu, w którym są dzieci warto zastanowić się na zakupem pralki z funkcją odplamiania. Zaletą takiego programu jest to, że nie trzeba dodawać odplamiaczy, więc unikamy dodatkowego kosztu.

Ułatwione życie mają też alergicy, producenci pralek opracowali specjalny program – pralka pobiera większą ilość wody, bardzo dokładnie płucze ubrania z alergennych detergentów. Funkcja sprawdza się też w domach, w których są niemowlaki. Często ich ubranka trzeba prać ręcznie, w specjalnych detergentach, ale możemy uniknąć tego właśnie dzięki takiej funkcji.

Dla tych, co nie lubią prasować polecamy pralkę, która pierze minimalizując poziom zagnieceń na ubraniach.

Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w pralkę, która posiada system antywypływowy, odcina on dopływ wody w czasie awarii pralki. Dzięki temu możemy przestać się obawiać zalania mieszkania.

Są nawet pralki wyposażone w programy do prania butów, designerskie podświetlenie wnętrza bębna, a nawet wbudowane półki na detergenty.

Zobacz także: Funkcjonalne urządzenia AGD dla singla


Klasy energetyczne

Ważnym aspektem wyboru pralki jest też jej energooszczędność. Pobór energii przedstawiany jest w siedmiostopniowej skali: A, B, C, D, E, F, G, przy czym parametr A oznacza najwyższą, czyli najlepszą, klasę energooszczędności. W sklepach przeważają produkty o klasie energetycznej A i ze względu na oszczędność pieniędzy nie warto wybierać innych. Dodatkowo klasa A została poszerzona o klasy A+, A++ i A+++, modele z trzema plusami dają najlepsze efekty prania i zużycia energii. Dla przykładu różnica w poborze energii w pralce o klasie A, a tą o klasie A+ szacowana jest na 25%. Daje to realne oszczędności na co dzień.

Wybór pralki powinien być podyktowany naszymi potrzebami, nie musimy kupować modelu najdroższego i do tego z największą ilością funkcji, jeśli wiemy, że nie będziemy z nich korzystać.

Zobacz także: Wanna czy prysznic?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA