Dywan naturalny czy syntetyczny?
REKLAMA
REKLAMA
Dywany naturalne
REKLAMA
Wyróżnia się trzy rodzaje dywanów naturalnych: wełniane, jedwabne i sizalowe.
Dywany wełniane
Do produkcji dywanów wełnianych najczęściej używana jest wełna owcza. Takie dywany są miękkie i przyjemne w dotyku. Najlepsze są dywany z wełny nowozelandzkiej. Powszechnie uważa się, że jest to wełna najwyższej jakości. Dywany wełniane są bardzo elastyczne. Jeśli postawimy na nich ciężkie meble, nie pojawią się odkształcenia. Ponadto dywany wełniane są ciepłe i mają właściwości antyelektrostatyczne. Mają charakterystyczną dla swojego rodzaju wilgotność, dzięki której stwarzają korzystny mikroklimat w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Tego typu dywany są także mniej podatne na zabrudzenia. Dywany wełniane nie są też łatwopalne. Niestety pomimo wielu zalet mogą stać się idealnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego nie poleca się ich alergikom.
Zobacz także: Czy wiesz jak konserwować dywany?
Dywany jedwabne
Dywany jedwabne należą do jednych z najdroższych dywanów dostępnych na rynku. Wykonane z naturalnego jedwabiu mają wysoki połysk i dużą miękkość. Wysoka cena dywanów jedwabnych często wynika z faktu, że są one tkane ręcznie. Taki dywan jest bardzo dokładnie wykonany. Decydując się na jego zakup, możemy mieć pewność, że nabywamy solidny produkt.
Dywany sizalowe
Dywany te wykonywane są z liści Agawy. Roślina ta rośnie w Brazylii oraz Afryce, a jej włókno, wykorzystywane do produkcji dywanów, jest bardzo mocne i wytrzymałe. Jedyną wadą dywanów sizalowych może być ich szorstkość i twardość.
Zobacz także: Co wybrać: dywan czy wykładzina?
Dywany syntetyczne
Dywany syntetyczne to duża grupa produktów, do której należą dywany wykonane z bardzo różnych materiałów. Dywany syntetyczne to m.in. dywany z włókien polipropylenowych, dywany akrylowe, wiskozowe i poliamidowe.
Dywany z włókien polipropylenowych
Dywany polipropylenowe są bardzo wytrzymałe i mogą służyć nam przez wiele lat. Włókna w tych dywanach są twarde, ale jednocześnie sprężyste. Dywany polipropylenowe mogą być używane przez alergików, nie są bowiem podatne na rozwój drobnoustrojów. Dywany tego typu bardzo dobrze przewodzą ciepło, dlatego też świetnie nadają się do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Są także odporne na ogień – pod wpływem działania ognia nie topią się. Włókno polipropylenowe nie pochłania wilgoci i jest łatwe w czyszczeniu. Dywany z włókien polipropylenowych są znacznie tańsze niż dywany wełniane.
Zobacz także: Jaki dywan wybrać do gabinetu?
Dywany akrylowe
Dywany akrylowe są miękkie w dotyku i bardzo dobrze izolują ciepło. W dotyku przypominają dywany wełniane. Dywany akrylowe są odporne na działanie promieni słonecznych, dzięki temu możemy mieć pewność, że taki dywan nie wyblaknie. Są także odporne na działanie różnych środków chemicznych , dlatego też do ich czyszczenia możemy użyć praktycznie każdego środka.
Dywany wiskozowe
Dywany wiskozowe charakteryzują się wysokim połyskiem oraz dużą miękkością. Wiskoza często nazywana jest sztucznym jedwabiem. Niestety wiskoza ma też swoje wady – jest podatna na wycieranie i zabrudzenia.
Dywany poliamidowe
Dywany poliamidowe są mniej podatne na wycieranie niż dywany wiskozowe. Choć włókna poliamidowe są bardzo trwałe, mogą się elektryzować. Kupując dywan poliamidowy, możemy mieć pewność, że nie rozwiną się w nim drobnoustroje i grzyby. Dywany tego typu są łatwe w czyszczeniu, dlatego też świetnie nadają się do pokoju dla dzieci.
Zobacz także: O czym należy pamiętać przy zakupie wykładziny dywanowej?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.