Z łóżeczka do pierwszego łóżka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rodzice wybierają różne momenty na zmianę łóżeczka na pierwsze łóżko. Kiedy jednak maluch jest bliski wypadnięcia z łóżeczka ponad barierką to znaczy, że nadeszła pora na zmianę. Niektóre dzieci mają tendencję do spania w pozycji wyprostowanej z rączkami rozłożonymi nad głową, jeśli wzrost zmusza je do spania z nienaturalnie podkurczonymi nóżkami, należy dokonać zmiany w sypialni malucha.
REKLAMA
Kupując nowe łóżko dla dziecka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na barierkę zabezpieczającą. Dla dzieci w drugim i trzecim roku życia jest ona niezwykle istotna, ponieważ śpiąc potrafią wielokrotnie obrócić się dookoła własnej osi, a o upadek przy takich akrobacjach nie trudno. Druga niezwykle istotna rzecz to wysokość nowego posłania. Powierzchnia łóżka powinna znajdować się w miarę możliwości jak najniżej nad podłogą z dwóch względów – dziecku łatwo będzie wdrapać się na łóżko, a i ewentualny upadek będzie tym łagodniejszy, im niższe łóżeczko kupimy.
Zobacz także: Bezpieczne łóżko dla dziecka
Ważne jest również otoczenie łóżka, wszelkie niebezpieczeństwa typu lampy, doniczki i inne przedmioty, które mogłyby zostać ściągnięte lub przewrócone, należy usunąć z okolicy łóżka.
Nowe łóżko to dla dziecka bardzo duże przeżycie, powinniśmy więc zrobić wszystko, aby oszczędzić maluchowi stresu. Pozwólmy mu brać udział w skręcaniu mebla, jeśli tylko jest zainteresowane. Dodatkowo możemy zachęcić malucha zakupem nowej narzuty z motywem ulubionego zwierzątka lub postaci z kreskówki. Przyzwyczajajmy dziecko do spania w nowym łóżku stopniowo, na początek niech to będą drzemki w ciągu dnia, z czasem maluch przywyknie do nowego mebla.
Zobacz także: Jak zmienić pokój dziecka?
Niektórzy rodzice rezygnują z kupna mebla przejściowego, z którego dziecko wyrośnie po kilku latach, decydując się na przeniesienie pociechy od razu do normalnego łóżka. Przy takim rozwiązaniu należy zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe zabezpieczenia boczne.
REKLAMA
REKLAMA