REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak powinna wyglądać ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego?

Jacek Niezgoda
Zaprojektowanie oświetlenia i regonomicznego rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia.
Zaprojektowanie oświetlenia i regonomicznego rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia.

REKLAMA

REKLAMA

Ergonomiczna przestrzeń pokoju hotelowego polega na prawidłowym rozmieszczeniu mebli i elementów wyposażenia wnętrza tak by spełniały one potrzeby i zaspokajała gusta jak największej liczby hotelowych gości. Właściwa ergonomia obejmuje również rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w pokoju hotelowym.

Gniazda elektryczne

REKLAMA

Decyzje o rozmieszczeniu punktów elektrycznych w pokojach hotelowych podejmuje się zazwyczaj na etapie projektu budowlanego budynku. Czynnikiem decydującym są proste założenia funkcjonalne – najczęściej nie mają związku z projektem architektury wnętrz i nie uwzględniają rozplanowania mebli, elementów dekoracyjnych i rozwiązań zwiększających komfort gości. Zaprojektowanie oświetlenia i rozkładu gniazdek nie jest możliwe, gdyż są one pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia. Dlatego inwestor zlecając projekt instalacji elektrycznych powinien posiadać projekt architektury wnętrza, który precyzyjnie określa wytyczne w tym zakresie. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z tym, że gniazdka będą ulokowane za wysoko lub za nisko, za meblami lub kaloryferem, gniazdka przy łóżku mogą być asymetryczne względem jego osi, co negatywnie wpłynie na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia.

REKLAMA

O prawidłowym, ergonomicznym rozmieszczeniu gniazdek i wyłączników nie świadczy ich duża ilość; dobry projekt wnętrza, oparty na konsultacjach z projektantem instalacji elektrycznych i zrozumieniu potrzeb inwestora, pozwala rozplanować taki układ gniazdek i wyłączników, aby dostęp do nich był łatwy przy ich minimalnej ilości. Często spotykamy się ze słuszną opinią wykonawcy prac elektrycznych, że przewodów nie należy przedłużać lub łączyć w ukrytych zatynkowanych puszkach. Każde ukryte połączenie to prawdopodobieństwo awarii, niemożliwej do usunięcia bez ingerencji w strukturę ściany, na której znajduje się tapeta czy dekoracyjny tynk. Jeżeli proces inwestycyjny w początkowej fazie był realizowany bez architekta wnętrz, w później inwestor staje przed decyzją, czy poprawić istniejący układ gniazdek licząc się z kosztami, czy mimo atrakcyjnego projektu wnętrz pozostawić nieergonomiczny rozkład gniazdek. Niestety często koszty i czas konieczny do dokonania zmian przeważają nad efektem wizualnym i ergonomią użytkowania.

Zobacz także: Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek hotelowych?

REKLAMA

Wiele pomysłów wykorzystujących ukryte gniazdka elektryczne czerpie inspiracje z rozwiązań stosowanych w kuchni. Kuchnia to miejsce najbardziej nasycone urządzeniami zasilanymi z gniazdek, zatem w tej przestrzeni problem dużej ilości widocznych gniazdek stanowił dla projektantów wyzwanie i motywację do poszukiwania niebanalnych koncepcji. Pojawiły się więc rozwiązania polegające na schowaniu gniazdka pod otwierana klapką w blacie, w której pozostawiony jest tylko niewielki wycinek na przewód elektryczny.

Kolejnym pomysłem jest ukrycie gniazdek na wysuwanej pionowej listwie, umiejscowionej pod przykrywką w blacie - po naciśnięciu gniazdka na listwie wyjeżdżają do góry gotowe do użytku. Takie rozwiązania możemy również stosować w przestrzeni pokoju hotelowego, tylko czy dla Gościa nie będzie to utrudnieniem? Wszystkie nietypowe rozwiązania zwiększają jednak ryzyko awarii, dlatego ważna jest precyzja ich wykonania i prawidłowe przygotowanie projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby gniazdka elektryczne i wyłączniki nie stanowiły dysonansu estetycznego w przestrzeni, powinny być spójne kolorystycznie z płaszczyzną ściany i zgodne ze stylistyką wnętrza. Często są one dostarczane hurtowo przez wykonawcę instalacji elektrycznych, który nie bierze pod uwagę kolorystyki, charakteru i funkcji poszczególnych pomieszczeń – w efekcie gniazdka i wyłączniki są w jednakowym kolorze, niestety najczęściej białym. Kolor biały kontrastuje z większością kolorów, dodatkowo podkreślając brak koncepcji rozmieszczenia tych elementów. Dlatego warto przemyśleć wybór nawet tak niepozornego detalu wyposażenia, dobierając kolor indywidualnie do projektowanej przestrzeni lub wykorzystując uniwersalną szarość czy antracyt.

Zobacz także: Jak zaprojektować wnętrze hotelowe?

Szeroka oferta wyłączników i gniazdek elektrycznych sprawia, że łatwo je dyskretnie wkomponować w przestrzeń wnętrza lub celowo zwrócić uwagę na ich wyszukane formy. Nowoczesne gniazdka w szklanych ramach, ekstrawaganckich kształtach lub w stylizowanych obudowach stają się wyrafinowanymi elementami designu, których się nie ukrywa – czasem eksponuje. Gniazdko powinno być wkomponowane kolorystycznie w płaszczyznę ściany, jednocześnie może nawiązywać do stylu, w jakim zaprojektowana jest przestrzeń wnętrza. Producenci osprzętu elektrycznego proponują wiele stylizowanych linii, ozdobnych i prostych, matowych i błyszczących, w przypadku wyłączników również ze starodawnym, przekręcanym skrzydełkiem. Planując rozmieszczenie gniazdek i wyłączników w pokoju hotelowym warto kierować się funkcjonalnością, wybierać punkty widoczne i odnajdywane przez gości intuicyjnie.

ARTDESIGN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA