REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy odprowadzi VAT od najmu?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby wynajmujące lokale i domy wyłącznie na cele mieszkaniowe są zwolnione z podatku VAT). Inaczej jest w przypadku lokali użytkowych – jednak nie każdy musi zostać płatnikiem VAT.

Sprawdź czy musisz zarejestrować się jako płatnik VAT

REKLAMA

Jeśli wynajmujemy lokal(lokale) na potrzeby mieszkalne kwestia VAT jest pomijalna- usługa taka podlega zwolnieniu od podatku VAT – i to niezależnie od tego czy prowadzimy działalność gospodarczą czy nie.

Inaczej jest w sytuacji w której wynajmujemy lokal użytkowy. Wówczas tak usługa jest co do zasady objęta VAT- jednak nie każdy musi podatek odprowadzać.

Kiedy wynajmujący lokal użytkowy jest zwolniony z VAT ?

Podatnik nie musi odprowadzać (a więc i pobierać VAT) jeśli jego roczny przychód z tytułu usług objętych podatkiem nie przekroczy  50.000 zł rocznie.

Kwota 50.000 zł rozkłada się na cały rok- tj. jeśli działalność obłożoną VAT rozpoczęliśmy w trakcie roku podatkowego, limit jest proporcjonalnie zmniejszony. Obliczamy go zgodnie z wzorem: (ilość dni korzystania z ulgi x 50.000)/365.

W takiej sytuacji nie musi również rejestrować się w urzędzie skarbowym jako płatnik VAT korzystający ze zwolnienia.

Wynajmujący niezarejestrowany jako płatnik VAT nie wystawia faktur za czynsz – tylko rachunki.

Kiedy powstaje obowiązek rejestracji ?

Obowiązek rejestracji powstaje w momencie przekroczenia limitu 50.000 zł. Do tego momentu możemy nie rejestrować się w Urzędzie Skarbowym.

EWIDENCJA: Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, operują pojęciem „uproszczonej ewidencji” – nie precyzując jej. Nie ma więc wytycznych jak taka ewidencja powinna wyglądać- sposób jej prowadzenia jest więc dowolny.

Ważne by znalazły się w niej:

 • data i wysokość wnoszonego czynszu
 • kopie rachunków (wraz z pokwitowaniem) wystawianych najemcy.

Jeśli wiemy że przekroczymy limit- warto się zarejestrować od początku wynajmu i nie czekać na ostatnią chwilę. Nawet zarejestrowany podatnik może korzystać ww. zwolnienia.

Jakie są skutki przekroczenia limitu ?

 • Pierwszym skutkiem, jest obowiązek rejestracji jako płatnik VAT- z wykorzystaniem formularza VAT-R., oraz rozpoczęcie wystawiania faktur w miejsce rachunków- oraz prowadzenia normalnej ewidencji podatkowej.
 • Powstaje obowiązek złożenia deklaracji rocznej.
 • Wraz z przekroczeniem limitu (pamiętaj o jego proporcjonalności w ciągu roku)- przychodu, powstaje obowiązek pobrania VAT – OD NADWYŻKI PONAD LIMIT.
 • UWAGA: Przekroczenie limitu pozbawia prawa do zwolnienia przedmiotowego na kolejne 3 lata. Nawet jeśli po jakimś czasie nasze przychody spadną, nie możemy znowu skorzystać z ulgi.

Co jeśli wynajmujący zarejestrował się mimo nie przekroczenia kwoty zwolnienia ?

W takim przypadku są dwie możliwości :

 • Może skorzystać ze zwolnienia. (należy zaznaczyć to podczas rejestracji) Wówczas na wystawianych fakturach w rubryce stawka VAT wskazuje- zwolniony.
 • Może prowadzić normalną ewidencje VAT, wystawiać faktury, pobierać i odprowadzać VAT. (może również odpisywać VAT związany z zakupami i usługami związanymi z najmem).

UWAGI OGÓLNE:

 • wynajmując lokal mieszkalny nie będziesz nigdy VATowcem
 • możesz zarejestrować się jako płatnik również jeśli nie przekroczyłeś limitu.
 • Kwota limitu przysługuje w ciągu roku proporcjonalnie do czasu w jakim jest wykorzystywana.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA