Ogólne zasady odpowiedzialności pośrednika za niewykonanie umowy
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli przedsiębiorca, który zajmuje się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, wykona umowę w sposób niezgodny z ustaleniami, odpowiada za szkodę wyrządzona konsumentowi. Jego odpowiedzialność jest podobna do odpowiedzialności dewelopera za niewykonanie lub nie należyte wykonanie umowy.
REKLAMA
Pośrednik w obrocie nieruchomościami odpowiada zawodowo za wykonanie umowy pośrednictwa oraz, oprócz tego za szkody, jakie powstały po stronie klienta.
Przedsiębiorca i pośrednik zobowiązani są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Jeżeli umowa pośrednictwa jest wykonywana przy pomocy innych osób, działających pod nadzorem pośrednika, podlega on również ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.
Odpowiedzialność dyscyplinarna
Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega odpowiedzialności zawodowej. Postępowanie przeciwko niemu wszczyna się z urzędu przez ministra właściwego dla spraw budownictwa, prowadzone zaś jest przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej, której członków powołuje tenże minister. Zazwyczaj jednak poprzedzone jest ono skargą na postępowanie pośrednika.
Kary
Pośrednik w obrocie nieruchomościami może zostać ukarany:
- upomnieniem albo,
- pozbawieniem licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie.
Kiedy pośrednik może odpowiadać dyscyplinarnie
Przedsiębiorca trudniący się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami może odpowiadać zawodowo za niedopełnienie swoich obowiązków w przypadku, gdy działa:
- niezgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa,
- niezgodnie ze standardami zawodowymi,
- niezgodnie z zasadami etyki zawodowej,
- bez zachowania szczególnej staranności właściwej dla zawodowego charakteru tych czynności, wbrew obowiązkowi kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz pośrednik wykonuje te czynności.
REKLAMA
Pośrednik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej także w przypadku dopuszczenia się uchybienia obowiązkowi stałego podnoszenia kwalifikacji i posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.
Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami albo powierzenie wykonywania tych czynności osobie, która uprawnień takich nie posiada, jest wykroczeniem i grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Skarga na pośrednika
Warto jest pamiętać, że konsument oprócz dochodzenia od pośrednika stosownego odszkodowania za nie wywiązanie się przez niego z umowy, może również złożyć skargę do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. To co należy zrobić tym celu, to:
- opisać swój przypadek,
- wskazać, jakich działań niezgodnych z prawem i z zasadami etyki zawodowej dopuścił się pośrednik,
- załączyć posiadane dowody.
Pismo do Komisji najlepiej jest wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Pamiętać jednak należy, że działanie osoby kupującej i sprzedającej nieruchomość w zaufaniu do pośrednika nie oznacza, że dochowali oni należytej staranności. W każdym przypadku powinni oni co najmniej sprawdzić dokumenty odnośnie własności, np. zapisy w księdze wieczystej, rejestrach spółdzielni mieszkaniowej, rejestrze gruntów, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.