REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogólne zasady odpowiedzialności pośrednika za niewykonanie umowy

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zobowiązuje obydwie dwie strony do solidnego działania. Jednakże z uwagi na fakt, że przedsiębiorca zajmujący się kojarzeniem stron na rynku nieruchomości jest podlega licencji podlega on również surowszym karą.

Jeżeli przedsiębiorca, który zajmuje się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, wykona umowę w sposób niezgodny z ustaleniami, odpowiada za szkodę wyrządzona konsumentowi. Jego odpowiedzialność jest podobna do odpowiedzialności dewelopera za niewykonanie lub nie należyte wykonanie umowy.

REKLAMA

Pośrednik w obrocie nieruchomościami odpowiada zawodowo za wykonanie umowy pośrednictwa oraz, oprócz tego za szkody, jakie powstały po stronie klienta.

Przedsiębiorca i pośrednik zobowiązani są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Jeżeli umowa pośrednictwa jest wykonywana przy pomocy innych osób, działających pod nadzorem pośrednika, podlega on również ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Odpowiedzialność dyscyplinarna

Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega odpowiedzialności zawodowej. Postępowanie przeciwko niemu wszczyna się z urzędu przez ministra właściwego dla spraw budownictwa, prowadzone zaś jest przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej, której członków powołuje tenże minister. Zazwyczaj jednak poprzedzone jest ono skargą na postępowanie pośrednika.

Kary

Pośrednik w obrocie nieruchomościami może zostać ukarany:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • upomnieniem albo,
  • pozbawieniem licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie.

Kiedy pośrednik może odpowiadać dyscyplinarnie

Przedsiębiorca trudniący się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami może odpowiadać zawodowo za niedopełnienie swoich obowiązków w przypadku, gdy działa:

  • niezgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa,
  • niezgodnie ze standardami zawodowymi,
  • niezgodnie z zasadami etyki zawodowej,
  • bez zachowania szczególnej staranności właściwej dla zawodowego charakteru tych czynności, wbrew obowiązkowi kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz pośrednik wykonuje te czynności.

REKLAMA

Pośrednik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej także w przypadku dopuszczenia się uchybienia obowiązkowi stałego podnoszenia kwalifikacji i posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami albo powierzenie wykonywania tych czynności osobie, która uprawnień takich nie posiada, jest wykroczeniem i grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Skarga na pośrednika

Warto jest pamiętać, że konsument oprócz dochodzenia od pośrednika stosownego odszkodowania za nie wywiązanie się przez niego z umowy, może również złożyć skargę do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. To co należy zrobić tym celu, to:

  • opisać swój przypadek,
  • wskazać, jakich działań niezgodnych z prawem i z zasadami etyki zawodowej dopuścił się pośrednik,
  • załączyć posiadane dowody.

Pismo do Komisji najlepiej jest wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Pamiętać jednak należy, że działanie osoby kupującej i sprzedającej nieruchomość w zaufaniu do pośrednika nie oznacza, że dochowali oni należytej staranności. W każdym przypadku powinni oni co najmniej sprawdzić dokumenty odnośnie własności, np. zapisy w księdze wieczystej, rejestrach spółdzielni mieszkaniowej, rejestrze gruntów, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA