REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec taniego uwłaszczania na byłych mieszkaniach zakładowych znajdujących się w zasobach spółdzielni

Subskrybuj nas na Youtube
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny uchylił kolejne przepisy prawa spółdzielczego pozwalające na tanie uwłaszczanie się na mieszkaniach spółdzielczych. Tym razem pozbawił tego prawa najemców byłych mieszkań zakładowych, które zostały przekazane spółdzielniom mieszkaniowym.

Jak było wcześniej

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2007 (ta sama, która wprowadziła możliwość uwłaszczenia się na lokalach spółdzielczych „za grosze”)- wprowadziła daleko idące uprawnienia dla najemców byłych lokali zakładowych, które zostały przekazane spółdzielni mieszkaniowej. Najemca (a także osoby mu bliskie) mają roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu. To, że najemcy przysługuje takie roszczenie, nie zostało zakwestionowane przez Trybunał- uchylenie dotyczy tylko regulacji sytuacji, w której spółdzielnia otrzymała lokal za darmo.

Otóż, jeśli były lokal zakładowy został przekazany spółdzielni bez żadnych opłat- ustanowienie odrębnej własności lokalu następowało po spełnieniu przez najemcę dwóch warunków:

  • uregulowania przez niego zaległości z tytułu opłat czynszowych i eksploatacyjnych
  • pokrycia dokonanych przez spółdzielnię nakładów koniecznych przeznaczonych na utrzymanie budynku, w którym znajduje się ten lokal, a przypadających proporcjonalnie na dane mieszkanie.

Koszty takiej transakcji nie były zazwyczaj wysokie (w zależności od skali nakładów poczynionych na budynek – oraz jego wielkości), a dotychczasowi najemcy stawali się pełnoprawnymi właścicielami mieszkania.

Art. 48 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych został jednak uchylony przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt K 64/07)- najemcy zostali więc pozbawieni tej możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nadal można wykupić byłe mieszkanie zakładowe znajdujące się w spółdzielni mieszkaniowej

REKLAMA

Trybunał pozostawił (nie było to przedmiotem rozpoznania) przepisy pozwalające na ustanowienie odrębnej własności lokalu w sytuacji, w której spółdzielnia nabyła go od zakładu pracy odpłatnie. Najemca (oraz osoby mu bliskie) nadal mają roszczenie o przekształcenie najmu w odrębną własność lokalu po spełnieniu poniższych warunków:
- uregulowania ewentualnych zaległości z tytułu zapłaty czynszu i innych opłat
- wpłaty wkładu budowlanego określonego przez zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania wynikającej ze zwaloryzowanej ceny nabycia budynku.

Jak widać takie nabycie jest droższe (może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych)- nadal jednak najemca ma roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, któremu spółdzielnia nie może się sprzeciwić (przy spełnieniu rzecz jasna wskazanych wcześniej warunków).

Skutki orzeczenia

Orzeczenie (w odróżnieniu od wcześniejszego) nie zostało odroczone w czasie, wejdzie więc w życie po ogłoszeniu w dzienniku ustaw (brak wydłużonego vacatio legis).

Skutkiem orzeczenia jest uniemożliwienie taniego uwłaszczenia się przez najemców na byłych lokalach zakładowych, przekazanych spółdzielniom pod tytułem darmym. Co ważne, uchylając ust. 3 art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych- Trybunał pozbawił najemców roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu- pozostawiając sprawę wyłącznie w gestii zarządu spółdzielni i, co ważne, na warunkach przez niego ustalonych.

Uzasadnienie wyroku

W komunikacie prasowym wydanym po wydaniu wyroku, można znaleźć następujące uzasadnienie wyroku w tej części:

"Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, wynikająca z art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ingerencja we własność prywatną idzie tak daleko, że nie znajduje należytego konstytucyjnego uzasadnienia. Spółdzielnia mieszkaniowa pozbawiona została nie tylko swobody podjęcia decyzji o zbyciu własności lub zachowaniu jej w swoim ręku, ale także odebrano jej wpływ na to, komu przypadnie własność lokalu, a ponadto - co jeszcze istotniejsze - ograniczono możliwość oddziaływania na ustalenie wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego w zamian za utraconą własność. Tym samym, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, doszło do naruszenia istoty prawa własności poprzez wprowadzenie ograniczeń dotyczących podstawowego uprawnienia składającego się na treść prawa własności.”

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA