REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.
podatek od nieruchomości, opodatkowanie garażu, zmiany 2025
Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Podatek od nieruchomości od garażu. Jak jest dziś i z czego wynika problem?

Aktualnie sposób opodatkowania hal garażowych różni się w zależności od tego, czy:
1) miejsce postojowe jest przynależne do budynku mieszkalnego, czyli stanowi część budynku o charakterze mieszkalnym,
2) dla garażu, w którym znajduje się miejsce postojowe, prowadzi się odrębną księgę wieczystą, bo wówczas garaż taki kwalifikowany jest jako ,,niemieszkalny”. 

W pierwszym wariancie podatnik korzysta z preferencyjnej stawki podatku dla budynków mieszkalnych, a w drugim opodatkowuje garaż niemal dziesięciokrotnie wyższą stawką dla budynków pozostałych. Wszystkiemu ,,winna” jest kwestia czysto formalna i nieistotny pozostaje fakt, czy dany garaż faktycznie powiązany jest ze zwykłym mieszkaniem.   

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 października 2023 r., sygn. SK 23/19 wskazał, że posiadanie miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym, stanowi immamentny element mieszkania. Sposób jego wykorzystywania, co oczywiste, nie jest uzależniony od jego prawnego charakteru, tj. czy stanowi nieruchomość odrębną od lokalu mieszkalnego, czy jest do niego przynależny. W obu wariantach pełni tę samą funkcję i wyraźne jest jego powiązanie z mieszkaniem. Z tego względu nie jest uprawnione (ani racjonalne) dokonywanie rozróżnienia opodatkowania przez pryzmat posiadania przez halę garażową odrębnej księgi wieczystej.

Powyższe odnosi się oczywiście do sytuacji, w której miejsce postojowe nie jest zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, w takim przypadku podlega opodatkowaniu stawką najwyższą – dla części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. 

REKLAMA

Jak ma być po zmianach - czyli od 2025 roku?

Zgodnie z brzmieniem rządowego projektu, w ustawie regulującej podatek od nieruchomości ma się pojawić przepis, zgodnie z którym:
„Za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku.”

Tym samym, ustawodawca zdecydował się zrównać na gruncie podatku od nieruchomości status wszystkich garaży umiejscowionych budynku, tj. nawet te, które są prawnie wyodrębnione, będą traktowane jako część mieszkalna budynku. Konstrukcja przepisu prowadzi przy tym do wniosku, że preferencja obejmie również np. pomieszczenia do przechowywania rowerów. 

Co do zasady, zmiany dokonane w zakresie opodatkowania garaży, należy ocenić pozytywnie. Aczkolwiek wskazujemy, że w naszej ocenie, nie spowodują one całkowitego ujednolicenia tej materii. Wprowadzone zmiany dotyczą bowiem tylko tych garaży, które znajdują się w bryle budynku mieszkalnego. W dalszym ciągu, pod status budynku użytkowego, a co za tym idzie opodatkowanego wyższą stawką, podlegać będą garaże wolnostojące. 

Co zrobić, aby od 2025 r. skorzystać z niższej stawki podatku?

W tym miejscu ustawodawca również przewidział korzystne rozwiązanie dla części podatników. Zgodnie z art. 5 projektu rządowego, osoby fizyczne, które złożyły już do właściwego dla siebie organu z tytułu przysługującej im odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym – nie będą miały obowiązku złożenia takiej informacji w 2025 r.

Oczywiście zalecane jest, aby zweryfikowały czy doręczona im decyzja ustalająca wysokość podatku od nieruchomości, przewiduje opodatkowanie garaży znajdujących się w bryle budynku mieszkalnego na nowych zasadach, tj. stawką właściwą dla lokali mieszkalnych

Aczkolwiek powyższe nie dotyczy osób, które są współwłaścicielami/współposiadaczami nieruchomości wraz z osobą prawną (jako że Ci, zgodnie z zasadami ogólnymi zawartymi w ustawie, rozliczają podatek w odniesieniu do tych nieruchomości na zasadach obowiązujących osoby prawne). Przy czym, w naszej ocenie, zastrzeżenie dotyczy wyłącznie takiej konfiguracji (osoba fizyczna + osoba prawna), bo jak wskazał NSA w wyroku z dnia 6 kwietnia 2020 r., sygn. II FSK 67/20: ,,Regulacja ta nie dotyczy (…) sytuacji, gdy przedmiot opodatkowania znajduje się wyłącznie we współwłasności (lub współposiadaniu) kilku osób fizycznych, w tym małżonków, lecz bez udziału we współwłasności (lub współposiadaniu) osób prawnych.”.

Paula Kołodziejska, radca prawny, manager LTCA
Maciej Czarnota, konsultant podatkowy LTCA

Polecamy: Podatki 2025 (komplet) 
Polecamy: Webinarium: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja? + certyfikat gwarantowany

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA