REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.
podatek od nieruchomości, opodatkowanie garażu, zmiany 2025
Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Podatek od nieruchomości od garażu. Jak jest dziś i z czego wynika problem?

Aktualnie sposób opodatkowania hal garażowych różni się w zależności od tego, czy:
1) miejsce postojowe jest przynależne do budynku mieszkalnego, czyli stanowi część budynku o charakterze mieszkalnym,
2) dla garażu, w którym znajduje się miejsce postojowe, prowadzi się odrębną księgę wieczystą, bo wówczas garaż taki kwalifikowany jest jako ,,niemieszkalny”. 

W pierwszym wariancie podatnik korzysta z preferencyjnej stawki podatku dla budynków mieszkalnych, a w drugim opodatkowuje garaż niemal dziesięciokrotnie wyższą stawką dla budynków pozostałych. Wszystkiemu ,,winna” jest kwestia czysto formalna i nieistotny pozostaje fakt, czy dany garaż faktycznie powiązany jest ze zwykłym mieszkaniem.   

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 października 2023 r., sygn. SK 23/19 wskazał, że posiadanie miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym, stanowi immamentny element mieszkania. Sposób jego wykorzystywania, co oczywiste, nie jest uzależniony od jego prawnego charakteru, tj. czy stanowi nieruchomość odrębną od lokalu mieszkalnego, czy jest do niego przynależny. W obu wariantach pełni tę samą funkcję i wyraźne jest jego powiązanie z mieszkaniem. Z tego względu nie jest uprawnione (ani racjonalne) dokonywanie rozróżnienia opodatkowania przez pryzmat posiadania przez halę garażową odrębnej księgi wieczystej.

Powyższe odnosi się oczywiście do sytuacji, w której miejsce postojowe nie jest zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, w takim przypadku podlega opodatkowaniu stawką najwyższą – dla części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. 

REKLAMA

Jak ma być po zmianach - czyli od 2025 roku?

Zgodnie z brzmieniem rządowego projektu, w ustawie regulującej podatek od nieruchomości ma się pojawić przepis, zgodnie z którym:
„Za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku.”

Tym samym, ustawodawca zdecydował się zrównać na gruncie podatku od nieruchomości status wszystkich garaży umiejscowionych budynku, tj. nawet te, które są prawnie wyodrębnione, będą traktowane jako część mieszkalna budynku. Konstrukcja przepisu prowadzi przy tym do wniosku, że preferencja obejmie również np. pomieszczenia do przechowywania rowerów. 

Co do zasady, zmiany dokonane w zakresie opodatkowania garaży, należy ocenić pozytywnie. Aczkolwiek wskazujemy, że w naszej ocenie, nie spowodują one całkowitego ujednolicenia tej materii. Wprowadzone zmiany dotyczą bowiem tylko tych garaży, które znajdują się w bryle budynku mieszkalnego. W dalszym ciągu, pod status budynku użytkowego, a co za tym idzie opodatkowanego wyższą stawką, podlegać będą garaże wolnostojące. 

Co zrobić, aby od 2025 r. skorzystać z niższej stawki podatku?

W tym miejscu ustawodawca również przewidział korzystne rozwiązanie dla części podatników. Zgodnie z art. 5 projektu rządowego, osoby fizyczne, które złożyły już do właściwego dla siebie organu z tytułu przysługującej im odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym – nie będą miały obowiązku złożenia takiej informacji w 2025 r.

Oczywiście zalecane jest, aby zweryfikowały czy doręczona im decyzja ustalająca wysokość podatku od nieruchomości, przewiduje opodatkowanie garaży znajdujących się w bryle budynku mieszkalnego na nowych zasadach, tj. stawką właściwą dla lokali mieszkalnych

Aczkolwiek powyższe nie dotyczy osób, które są współwłaścicielami/współposiadaczami nieruchomości wraz z osobą prawną (jako że Ci, zgodnie z zasadami ogólnymi zawartymi w ustawie, rozliczają podatek w odniesieniu do tych nieruchomości na zasadach obowiązujących osoby prawne). Przy czym, w naszej ocenie, zastrzeżenie dotyczy wyłącznie takiej konfiguracji (osoba fizyczna + osoba prawna), bo jak wskazał NSA w wyroku z dnia 6 kwietnia 2020 r., sygn. II FSK 67/20: ,,Regulacja ta nie dotyczy (…) sytuacji, gdy przedmiot opodatkowania znajduje się wyłącznie we współwłasności (lub współposiadaniu) kilku osób fizycznych, w tym małżonków, lecz bez udziału we współwłasności (lub współposiadaniu) osób prawnych.”.

Paula Kołodziejska, radca prawny, manager LTCA
Maciej Czarnota, konsultant podatkowy LTCA

Polecamy: Podatki 2025 (komplet) 
Polecamy: Webinarium: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja? + certyfikat gwarantowany

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA