REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Kancelaria LTCA
Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.
podatek od nieruchomości, opodatkowanie garażu, zmiany 2025
Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Podatek od nieruchomości od garażu. Jak jest dziś i z czego wynika problem?

Aktualnie sposób opodatkowania hal garażowych różni się w zależności od tego, czy:
1) miejsce postojowe jest przynależne do budynku mieszkalnego, czyli stanowi część budynku o charakterze mieszkalnym,
2) dla garażu, w którym znajduje się miejsce postojowe, prowadzi się odrębną księgę wieczystą, bo wówczas garaż taki kwalifikowany jest jako ,,niemieszkalny”. 

W pierwszym wariancie podatnik korzysta z preferencyjnej stawki podatku dla budynków mieszkalnych, a w drugim opodatkowuje garaż niemal dziesięciokrotnie wyższą stawką dla budynków pozostałych. Wszystkiemu ,,winna” jest kwestia czysto formalna i nieistotny pozostaje fakt, czy dany garaż faktycznie powiązany jest ze zwykłym mieszkaniem.   

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 października 2023 r., sygn. SK 23/19 wskazał, że posiadanie miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym, stanowi immamentny element mieszkania. Sposób jego wykorzystywania, co oczywiste, nie jest uzależniony od jego prawnego charakteru, tj. czy stanowi nieruchomość odrębną od lokalu mieszkalnego, czy jest do niego przynależny. W obu wariantach pełni tę samą funkcję i wyraźne jest jego powiązanie z mieszkaniem. Z tego względu nie jest uprawnione (ani racjonalne) dokonywanie rozróżnienia opodatkowania przez pryzmat posiadania przez halę garażową odrębnej księgi wieczystej.

Powyższe odnosi się oczywiście do sytuacji, w której miejsce postojowe nie jest zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, w takim przypadku podlega opodatkowaniu stawką najwyższą – dla części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. 

REKLAMA

Jak ma być po zmianach - czyli od 2025 roku?

Zgodnie z brzmieniem rządowego projektu, w ustawie regulującej podatek od nieruchomości ma się pojawić przepis, zgodnie z którym:
„Za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku.”

Tym samym, ustawodawca zdecydował się zrównać na gruncie podatku od nieruchomości status wszystkich garaży umiejscowionych budynku, tj. nawet te, które są prawnie wyodrębnione, będą traktowane jako część mieszkalna budynku. Konstrukcja przepisu prowadzi przy tym do wniosku, że preferencja obejmie również np. pomieszczenia do przechowywania rowerów. 

Co do zasady, zmiany dokonane w zakresie opodatkowania garaży, należy ocenić pozytywnie. Aczkolwiek wskazujemy, że w naszej ocenie, nie spowodują one całkowitego ujednolicenia tej materii. Wprowadzone zmiany dotyczą bowiem tylko tych garaży, które znajdują się w bryle budynku mieszkalnego. W dalszym ciągu, pod status budynku użytkowego, a co za tym idzie opodatkowanego wyższą stawką, podlegać będą garaże wolnostojące. 

Co zrobić, aby od 2025 r. skorzystać z niższej stawki podatku?

W tym miejscu ustawodawca również przewidział korzystne rozwiązanie dla części podatników. Zgodnie z art. 5 projektu rządowego, osoby fizyczne, które złożyły już do właściwego dla siebie organu z tytułu przysługującej im odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym – nie będą miały obowiązku złożenia takiej informacji w 2025 r.

Oczywiście zalecane jest, aby zweryfikowały czy doręczona im decyzja ustalająca wysokość podatku od nieruchomości, przewiduje opodatkowanie garaży znajdujących się w bryle budynku mieszkalnego na nowych zasadach, tj. stawką właściwą dla lokali mieszkalnych

Aczkolwiek powyższe nie dotyczy osób, które są współwłaścicielami/współposiadaczami nieruchomości wraz z osobą prawną (jako że Ci, zgodnie z zasadami ogólnymi zawartymi w ustawie, rozliczają podatek w odniesieniu do tych nieruchomości na zasadach obowiązujących osoby prawne). Przy czym, w naszej ocenie, zastrzeżenie dotyczy wyłącznie takiej konfiguracji (osoba fizyczna + osoba prawna), bo jak wskazał NSA w wyroku z dnia 6 kwietnia 2020 r., sygn. II FSK 67/20: ,,Regulacja ta nie dotyczy (…) sytuacji, gdy przedmiot opodatkowania znajduje się wyłącznie we współwłasności (lub współposiadaniu) kilku osób fizycznych, w tym małżonków, lecz bez udziału we współwłasności (lub współposiadaniu) osób prawnych.”.

Paula Kołodziejska, radca prawny, manager LTCA
Maciej Czarnota, konsultant podatkowy LTCA

Polecamy: Podatki 2025 (komplet) 
Polecamy: Webinarium: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja? + certyfikat gwarantowany

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA