REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Różnice
Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Różnice
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

Pożyczka hipoteczna – o co w tym chodzi?

REKLAMA

W przypadku pożyczki hipotecznej, jak i kredytu hipotecznego zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest nieruchomość (a dokładnie wpis hipoteki w Dziale IV Księgi Wieczystej tej nieruchomości), stąd nazwa produktu. Aby otrzymać środki, należy posiadać na własność dom czy mieszkanie (a nawet nieruchomość gruntową), ponieważ pożyczka udzielana jest pod zastaw nieruchomości. Co ważne, nie może być ona zadłużona. 

REKLAMA

– Okres kredytowania może być rozciągnięty na wiele lat i możemy starać się o stosunkowo wysoką sumę – to kolejne podobieństwa między pożyczką hipoteczną i kredytem mieszkaniowym. Różnica między tymi produktami dotyczy celu przeznaczenia otrzymanych środków. Kredyt hipoteczny możemy przeznaczyć na cele tzw. mieszkaniowe, np.: zakup mieszkania/domu, sfinansowanie powstania nieruchomości, np. budowę domu, w tym zakupu działki budowalnej, refinansowanie wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe czy remont mieszkania lub domu. Z kolei pożyczkę hipoteczną możemy przeznaczyć na dowolny cel, niezwiązany z działalnością gospodarczą. Co ważne, w jej przypadku nie musimy zbierać faktur, by potwierdzić bankowi, na co były wydane pieniądze – komentuje Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Warunki przyznawania pożyczki hipotecznej

Ponieważ zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest nieruchomość, bank będzie wymagać od wnioskodawcy operatu szacunkowego, który pomoże ocenić wartość zabezpieczenia – dokładnie tak samo, jak przy kredycie hipotecznym. Bank będzie również weryfikować prawo własności do nieruchomości, która zostanie obciążona hipoteką. Istnieje możliwość zabezpieczenia się na nieruchomości, która jest własnością innej osoby, ale ta nie będzie przystępować do długu jako pożyczkobiorca. 

Bank oczywiście przeanalizuje zdolność i historię kredytową osoby starającej się o środki. W pierwszym przypadku kluczowa jest wysokość i źródło otrzymywanych dochodów (forma zatrudnienia) oraz suma miesięcznych wydatków. Pożyczkodawca sprawdzi również, jak wcześniej wnioskodawca radził sobie ze spłatą kredytów, pożyczek, itp. i jakie zobowiązania spłaca aktualnie.

Kolejna ważna kwestia – pożyczki hipoteczne przeważnie są udzielane w wysokości zdecydowanie niższej niż sama wartość zabezpieczenia – do 60-70% wartości nieruchomości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga – jest łatwiej o środki, ale jest drożej 

RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli całkowity koszt kredytu/pożyczki) ponoszony przez konsumenta) wynosi od 11 do nawet ponad 15% . 

REKLAMA

– Możemy skorzystać z oferty, wedle której bank oferuje środki w wysokości nawet 80% wartości nieruchomości, jednak w większości przypadków jest to 60-70%. Warto też zwrócić uwagę na górne limity dostępnej kwoty przyszłego zobowiązania. Przykładowo, pożyczkodawca może określić, że maksymalna kwota, o jaką może się ubiegać wnioskodawca, nie może przekroczyć 500 tys. zł, ale dostępne są również kwoty siedmiocyfrowe. Przy składaniu wniosku o pożyczkę warto również zwrócić uwagę na minimalną kwotę pożyczki, bo tu w ofertach mamy dużą rozpiętość – od 20 do 100 tys. zł. – podpowiada Rafał Salach.

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy pożyczka hipoteczna może stanowić „alternatywę” dla kredytu hipotecznego i w jakiś sposób pomóc zrealizować marzenie o posiadaniu nowego mieszkania albo jakiś cel związany z nowym lokum (np. wykończenie mieszkanie)? Pytanie szczególnie zasadne w obecnej rzeczywistości, która nie jest łatwa dla osób starających się o kredyt mieszkaniowy. A jaka będzie odpowiedź? 

Musimy być już właścicielem nieruchomości

– Należy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy starać się o pożyczkę hipoteczną, musimy być już właścicielem jakiejś nieruchomości, a bank wypłaci środki w wysokości 60-70% tej nieruchomości. Jeżeli więc dysponujemy, przykładowo, domem otrzymanym w spadku po babci czy cioci, którego nie chcemy się pozbyć i w dodatku, który posiada dużą wartość rynkową, pieniądze otrzymane w ramach pożyczki hipotecznej mogą nam, chociażby częściowo pomóc sfinansować zakup nowego mieszkania. Warto być jednak świadomym faktu, że RRSO pożyczki hipotecznej wynosi obecnie średnio ponad 11%, a na rynku znajdziemy i takie oferty, gdzie RRSO dobiega do 15%. W przypadku kredytów hipotecznych mówimy  o RRSO na poziomie na poziomie 9,4-11%  – wyjaśnia Leszek Zięba.

Wniosek: pożyczka hipoteczna nie stanowi „zamiennika” kredytu hipotecznego i przy dzisiejszych wysokich cenach nieruchomości otrzymane środki prawdopodobnie nie pozwolą na pełne pokrycie kosztu związanego zakupem nowego mieszkania lub budowy domu. Jednak w pewnych okolicznościach (część z nich została wspomniana powyżej) może znacząco ułatwić ten proces.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA