REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzaje wynagrodzenia stosowane w umowie o usługi budowlane

Izabela Perczak
W umowach o roboty budowlane stosuje się głównie dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe.
W umowach o roboty budowlane stosuje się głównie dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W umowie o usługi budowlane stosuje się z reguły dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Zdarza się jednak, że wynagrodzenie w umowie o usługi budowlane ma charakter mieszany.

Dwa rodzaje wynagrodzenia stosowne w umowie o usługi budowlane

REKLAMA

Istotą obu rodzajów wynagrodzenia stosowanego w umowie o usługi budowlane jest to, że oparte są one o przepisy dotyczące umowy o dzieło. W umowach o roboty budowlane stosuje się zasadniczo dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Jednakże należy zaznaczyć, że w powyżej wskazanej umowie występuje również wynagrodzenie o mieszanym charakterze – kosztorysowo-ryczałtowym.

Zobacz serwis: Wnętrza

Wynagrodzenie ryczałtowe

Na wstępie należy wskazać, że wynagrodzenie ryczałtowe jest określone z góry. Oznacza to, że wykonawca pozbawiony będzie możliwości w późniejszym czasie żądania podwyższenia wynagrodzenia, pomimo tego, że podczas zawarcia umowy nie można było przewidzieć kosztów prac budowlanych. Kwestia ta odnosi się także do zamawiającego, gdyż on sam nie będzie mógł żądać obniżenia ryczałtu wówczas, gdy koszty prac są mniejsze od przewidywanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zapamiętać, że wynagrodzenie ryczałtowe jest niezmienne. Jednakże wynagrodzenie to może być zawsze zmienione za zgodą stron.

Wynagrodzenie kosztorysowe

Odmiennie niż w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego, wynagrodzenie kosztorysowe oblicza się na podstawie zarówno zestawienia planowanych prac, jak i przewidywanych kosztów. Warto dodać, że rzeczywista wielkość wynagrodzenia uzależniona jest najczęściej od wykonania zrealizowanych robót, które są niezbędnych do wykonania przedmiotu umowy o usługi budowlane. Całe ryzyko wynikające z zaniżenia w ofercie i w trakcie zawierania umowy wynagrodzenia ryczałtowego ponosi tylko i wyłącznie wykonawca.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Należy wskazać, że nie wystarczy tylko określenie wynagrodzenia w umowie o usługi budowlane: zwanego wynagrodzeniem kosztorysowym lub ryczałtowym, czasem mieszanym. Ogromne znaczenie odgrywa wola stron umowy, w wyniku której, nadane są wynagrodzeniu znamiona wynagrodzenia kosztorysowego lub ryczałtowego przewidzianego w umowie o dzieło. Dlatego charakter wynagrodzenia należy w umowie o usługi budowlane precyzyjnie określić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA