Jaką kwotę podatnik może przeznaczyć na rzecz organizacji pożytku publicznego?
REKLAMA
REKLAMA
W jakiej wysokości kwotę podatnik może przekazać organizacji pożytku publicznego?
REKLAMA
Na mocy ustawy o działalności pożytku społecznego – podatnik może dokonać wpłaty na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego:
- z zeznania podatkowego złożonego przez podatnika w określonym terminie -
- z korekty zeznania złożonej przez podatnika w terminie dwóch miesięcy od chwili złożenia zeznania podatkowego.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Jaki obowiązek spoczywa na naczelniku urzędu skarbowego?
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożonego przez podatnika zeznania podatkowe przekazuje na rachunek bankowy wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego kwoty na przełomie lipca i sierpnia w danym roku podatkowym, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe. Warto wspomnieć o tym, iż od kwoty przekazanej organizacji pożytku publicznego odliczone są koszty z tytułu przelewu bankowego.
Co należy wskazać we wniosku?
Podatnik w zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania podatkowego – jeżeli na własny wniosek chce przekazać kwotę wybranej organizacji – powinien on wskazać nazwę organizacji pożytku publicznego oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania podatkowego – podatnik powinien także określić, iż przekazuje na rzecz organizacji pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego.
Zobacz także serwis: Dom i działka
Podatnik powinien pamiętać o tym, iż warunkiem koniecznym dla przekazania kwoty 1% podatku organizacji pożytku publicznego jest fakt dokonania zapłaty w całości podatku należnego, gdyż jest on podstawą obliczenia tejże kwoty. Wpłaty tej należy dokonać nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od chwili złożenia zeznania podatkowego.
Podstawa Prawna:
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2003 nr 96 poz. 873).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.