REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakończenie najmu

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy stosunek zobowiązaniowy (także umowa najmu) po pewnym czasie może ulec zakończeniu. Istnieje kilka sposobów zakończenia umowy najmu, zaczynając od tych najmniej spornych, kończąc na wizycie w sądzie.

Porozumienie stron

REKLAMA

Najmniej spornym i jednocześnie najbardziej pożądanym sposobem zakończenia najmu jest zgodne porozumienie stron rozwiązujące umowę najmu. Następuje ono w wyniku złożenia dwóch zgodnych oświadczenia woli, najlepiej w formie pisemnej. Oznacza to, że strony w drodze pisemnej umowy (chociaż dozwolona jest również forma ustna) decydują się na rozwiązanie stosunku najmu z konkretną datą. Dzieje się tak, gdy jedna strona decyduje się na rozwiązanie umowy, druga nie wnosi w tym zakresie żadnych zastrzeżeń i zgadza się na zakończenie najmu. Jest to najprostszy sposób rozwiązania umowy najmu, często jednak w praktyce niemożliwy do osiągnięcia.

Pozostałe okoliczności

Inne sposoby zakończenia umowy najmu, to:

  • - nadejście terminu końcowego na jaki umowa była zawarta, dotyczy to umów zawieranych na czas oznaczony;
  • - wypowiedzenie umowy przez każdą ze stron z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku terminów ustawowych;
  • - wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron bez zachowania ustawowych terminów wypowiedzenia czyli ze skutkiem natychmiastowym (tj. po dojściu zawiadomienia do adresata), możliwe jest ono jednak tylko w przypadku rażącego naruszenie podstawowych obowiązków przez jedną ze stron umowy (rzecz znajdująca się w najmie posiada wady, które nie pozwalają na jej prawidłowe używania; najemca używa rzecz w sposób sprzeczny z jej przeznaczeniem)

REKLAMA

Upływ czasu na jaki umowa była zawarta lub wypowiedzenie nie spowoduje zakończenia najmu, jeżeli strony przedłużą go w drodze kolejnej umowy. Uzupełnieniem takiego działania stron jest unormowanie kodeksowe, które w razie wątpliwości nakazuje uznać, że najem w takim wypadku został przedłużony na czas nieoznaczony, jeżeli najemca nadal używa rzeczy za zgodą wynajmującego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„X” wynajął od „Y” na 2 lata maszyny budowlane po upływie tego czasu, wynajmujący „Y” nie sprzeciwił się dalszemu trwaniu umowy najmu i nie zgłosił się po swoją własność, wówczas najem zostaje przedłużony na czas nieoznaczony, a „X” nadal może korzystać z wynajętych maszyn budowlanych.

Zwrot rzeczy

Po zakończeniu najmu, najemca (oraz inne osoby np. podnajmujący) obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Podstawą do ustalenia stopnia zużycia danej rzeczy powinien być protokół sporządzony, w momencie brania rzeczy w najem, który określałby jej dokładny stan na dzień rozpoczęcia najmu. Brak takiego protokołu jest poważną przeszkodą w ustaleniu stanu danej rzeczy w momencie zakończenia najmu, szczególnie dla osoby najemcy, ponieważ prawo ustanawia tu zasadę w myśl, której domniemywa się, że rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku. Taka regulacja chroni interesy osoby wynajmującej, przerzucając ciężar udowodnienia rzeczywistego stanu danej rzeczy na osobę najemcy; czego najlepszym dowodem byłby protokół. Oznacza to, że najemca w ewentualnym sporze będzie musiał udowodnić, to że w chwili brania rzeczy w najem była już np. zaawansowana wiekowo i w złym stanie technicznym.

Podstawa prawna: Tytuł XVII. DZIAŁ I. kodeksu cywilnego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA