Czy wiesz jak walczyć z chwastami?
REKLAMA
REKLAMA
Chwasty (jednoroczne i wieloletnie) konkurują z uprawianymi w ogrodzie roślinami o wodę, substancje mineralne i światło. Możesz się ich pozbyć ręcznie, używając motyki albo środków chemicznych.
REKLAMA
CHWASTY JEDNOROCZNE: tasznik, rzeżucha włochata, gwiazdnica pospolita, mlecz zwyczajny i kolczasty, starzec zwyczajny.
REKLAMA
Rozmnażają się z nasion. Gdy się pojawią – wyrwij je jak najszybciej ręcznie lub zniszcz motyką – aby nie zdążyły wytworzyć nasion. Jeśli będziesz postępować tak co tydzień od kwietnia do lipca i regularnie przez resztę okresu wegetacyjnego – nie będą miały szans. Wykopane chwasty zagrab, wynieś na pryzmę kompostową. Niszczenie ich motyką jest raczej nie możliwe na trawnikach i w trudno dostępnych miejscach – tam stosuj środki chemiczne.
CHWASTY WIELOLETNIE: powój polny, ostrzeń polny, skrzyp polny, szczaw, jaskier rozłogowy, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, rzepicha leśna, kielisznik zaroślowy, podagrycznik pospolity, wydmuchrzyca.
Rozmnażają się z nasion, przez kłącza, bulwy, korzenie, cebulki. Przekopywanie i niszczenie nadziemnych części motyką może wspomóc rozprzestrzenianie się ich. Ale skuteczniejsze są środki chemiczne.
CHEMICZNE ŚRODKI CHWASTOBÓJCZE – herbicydy: KONTAKTOWE (parakwat) niszczą liście i nadziemne części; SYSTEMOWE (glifosat) stosuj miejscowo, wnikają przez liście w głąb do korzeni, niszczą całą roślinę; DOGLEBOWE (chloran sodu) wsiąkają w glebę i atakują korzenie.
Najbardziej użyteczne są środki kontaktowe i systemowe – tracą swe właściwości w zetknięciu z glebą i nie zagrażają roślinom uprawnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.