REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fikus benjamina: opadają liście: Dlaczego? Jak zapobiegać: właściwie podlewać, nawozić

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fikus (figowiec) benjamina – dekoracyjne drzewko w doniczce czyszczące powietrze z toksyn. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie. Dlaczego opadają liście?
Fikus (figowiec) benjamina – dekoracyjne drzewko w doniczce czyszczące powietrze z toksyn. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie. Dlaczego opadają liście?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fikusy (figowce), to popularne rośliny doniczkowe. Ale chyba największą popularnością cieszy się fikus benjamina. Jak uprawiać tę roślinę w domu, by dobrze i zdrowo rosła? Jak nie dopuścić do zrzucania liści?
rozwiń >

Figowce (fikusy) - więcej niż 850 gatunków

Figowce (w Polsce przyjęła się też nazwa fikusy za łacińską nazwą „ficus”), to cały rodzaj roślin z rodziny  morwowatych (Moraceae). Fikusów jest ponad 850 gatunków, które w stanie naturalnym rosną w strefie międzyzwrotnikowej na całym niemal świecie – najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej. Figowce są uprawiane w gruncie jako rośliny owocowe (w szczególności: figowiec pospolity - ficus carica) ale także jako rośliny dostarczające cennego drewna, kauczuku, czy substancji leczniczych. Wiele figowców jest uprawianych także jako rośliny doniczkowe. Jednym z nich jest fikus benjamina.

REKLAMA

Fikus benjamina - jeden z najpopularniejszych

Fikus benjamina (Ficus benjamina) to jeden z gatunków figowców i jedna z bardziej popularnych roślin doniczkowych, znana również jako fikus płaczący lub beniaminek. Rośnie naturalnie w Azji Południowej i Australii.

W doniczkach rośnie jako niewielkie drzewko lub krzew o drobnych zielonych liściach. Są też odmiany o liściach z białawymi lub żółtawymi nieregularnymi przebarwieniami. Przy dobrej pielęgnacji i odpowiednio zwiększanej doniczce potrafi osiągnąć nawet ponad 2 metry wysokości.

Roślina ta nie kwitnie ani nie owocuje w uprawie doniczkowej w pomieszczeniach. 

fikus benjamina

 

 

Shutterstock

Zdolność oczyszczania powietrza z toksyn

W 1989 roku amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła szeroko zakrojony projekt pod nazwą Clean Air Study, w toku którego zbadano sposoby oczyszczania powietrza w zamkniętych środowiskach, takich jak stacje kosmiczne. Wyniki tych badań potwierdziły, że oprócz pochłaniania dwutlenku węgla i uwalniania tlenu w procesie fotosyntezy, niektóre powszechne rośliny doniczkowe (w tym także fikus benjamina) potrafią w naturalny sposób usuwać z powietrza takie lotne zanieczyszczenia jak formaldehyd, ksylen i toluen. Zdolność usuwania z powietrza formaldehydu przez fikusa benjamina potwierdzono też w innych badaniach.

Uprawa fikusa benjamina w domu

Doniczka

REKLAMA

Kiedy roślina jest młoda wystarczy standardowo głęboka doniczka o średnicy ok. 20 cm. Potem wraz z wzrostem rośliny doniczkę trzeba zwiększać. Przynajmniej co 2-3 lata warto wyjąć roślinę z doniczki w celu wymiany ziemi. Wtedy można sprawdzić, czy korzenie mają jeszcze luz, czy są mocno zbite, ścieśnione i trzeba dać większą doniczkę.

Materiał z jakiego jest wykonana doniczka nie ma większego znaczenia. Ale trzeba wiedzieć, że ceramiczne doniczki "oddychają" – czyli pozwalają na szybsze odparowanie wody niż w doniczkach plastikowych, co może zapobiegać gniciu korzeni jeżeli podlewamy za często lub zbyt obficie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku każdej doniczki trzeba zadbać, by doniczka miała ona otwory w dnie, na tyle duże by woda mogła spływać na podstawkę, a także o warstwę drenażową na spodzie doniczki. Fikus benjamina nie lubi nadmiernie wilgotnej gleby, dlatego też woda powinna móc łatwo opuścić doniczkę i bryłę korzeniową.

fikus benjamina

 

 

Shutterstock

 

Światło i stanowisko

Fikus benjamina lubią jasne ale raczej rozproszone światło, a zatem lepiej nie ustawiać go na południowym parapecie wystawionego bezpośrednio na ostre słońce.

Zdecydowanie gorzej rosną w ciemnych pomieszczeniach – na niedostatek światła reagują zrzucaniem liści. Ten sam skutek (opadające liście) może wywołać zmiana stanowiska tej rośliny (z jaśniejszego na ciemniejsze i odwrotnie), a nawet jej obracanie. Krótkotrwałe (np. na godzinę) przeniesienie rośliny na taras, balkon, czy do wanny w celu jej zroszenia wodą nie powinno skutkować zrzucaniem liści.

Fikusy nie lubią też przeciągów – w takich warunkach również mogą reagować zrzucaniem liści.

fikus benjamina

 

 

Shutterstock

Temperatura

Najlepsza temperatura otoczenia dla fikusa benjamina w domu to od 13 do 17 stopni Celsjusza. Latem może być nieco wyższa. Jeżeli latem temperatura przekracza 23-24 stopnie Celsjusza, to trzeba tym roślinom zapewnić wysoką wilgotność powietrza.

Gleba

Fikusowi benjaminowi trzeba zapewnić przeciętnie żyzną ziemię (dobra jest standardowa ziemia do roślin doniczkowych), ważne by była dobrze przepuszczalna, ze sporą zawartością torfu. Można też dodać domieszkę gleby gliniastej. Na pewno trzeba dosypać do gleby – zwłaszcza na spód doniczki trochę piasku, żwirku lub innych podobnych substancji, by drenaż był skuteczny.

Podlewanie

Warto raz jeszcze powtórzyć, że fikus benjamina nie lubi zbyt częstego podlewania i stale wilgotnej gleby. Reaguje na to żółknięciem i zasychaniem liści. Dlatego te rośliny trzeba podlewać dopiero gdy górna warstwa gleby zauważalnie wyschnie. Unikajmy przelewania, bo wtedy – zwłaszcza przy złym, lub zamulonym drenażu - korzenie fikusa mogą gnić w zbyt mokrej glebie. Zimą trzeba ograniczyć podlewanie – najwyżej raz na 10 dni. Latem można podlewać raz na 5-7 dni.

fikus benjamina - usychające liście

 

 

Shutterstock

Pielęgnacja

Fikusa benjamina warto regularnie zraszać wodą – można to robić nawet codziennie ale taka przyzwoita norma to raz w tygodniu. Zraszanie usuwa też kurz, który blokuje tzw. aparaty szparkowe – części roślin służące do wymiany gazowej między tkankami wewnętrznymi rośliny i atmosferą. 

Trzeba wiedzieć, że rośliny również oddychają. W dzień, gdy zachodzi fotosynteza, rośliny pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla i emitują tlen. Ale rośliny również wykorzystują „wdychają” część tlenu, który same wyprodukowały. W dzień ale głównie w nocy. 

W celu zwiększenia wilgotności otoczenia (co fikusy lubią) warto na podstawce mieć stale nalaną wodę. Trzeba usuwać suche i uszkodzone liście.

fikus benjamina - liście

 

 

Shutterstock

Nawożenie

Podczas aktywnego wzrostu (wiosna-lato) warto nawozić roślinę co 2-4 tygodnie nawozem do roślin doniczkowych. Zimą nawożenie lepiej ograniczyć (np. podawać nawóz raz na 7-8 tygodni) lub nawet całkowicie go zaniechać.

fikus benjamina - odmiana miniaturowa Green Kinky

 

fikus benjamina - odmiana miniaturowa Green Kinky

Shutterstock

Przesadzanie

Co 2-3 lata warto przesadzić roślinę do nieco większej doniczki – chyba, że wcześniej już wyraźnie widać, że roślina „wyrosła” z doniczki. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna. Jeżeli nie widzimy potrzeby przesadzania (albo po prostu roślina jest zbyt duża, można raz do roku wymienić (ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni) wierzchnią warstwę gleby w doniczce i dosypać świeżej ziemi.

fikus benjamina - liście

 

 

Shutterstock

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA