REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe przeglądy techniczne budynków mieszkalnych – wymogi i zasady

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Obowiązkowe przeglądy techniczne budynków mieszkalnych – wymogi i zasady
Obowiązkowe przeglądy techniczne budynków mieszkalnych – wymogi i zasady

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe przeglądy techniczne budynków mieszkalnych. W przypadku budynków mieszkalnych, zachowanie odpowiednich standardów technicznych jest szczególnie ważne ze względu na ich stałe zasiedlenie przez ludzi. Stanem technicznym budynku najbardziej powinni być zainteresowani jego właściciele lub współwłaściciele. Mimo tego, obowiązujące przepisy zawierają pewne wytyczne związane z przeglądami budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się tym ważnym przepisom. Okazuje się, że mogą być one istotne nawet w kontekście ubezpieczeniowym.

Podstawowe wymagania przedstawia prawo budowlane

Prawo budowlane to jeden z aktów prawnych, w których trzeba szukać informacji o obowiązkach właściciela lub zarządcy budynku dotyczących kontroli stanu technicznego. Artykuł 62 wspomnianej ustawy mówi, że co najmniej raz w roku zarządca lub właściciel budynku mieszkalnego powinien zaangażować specjalistę z uprawnieniami, który sprawdzi:

REKLAMA

  • instalacje gazowe i przewody kominowe (dymowe, spalinowe oraz wentylacyjne)
  • instalacje oraz urządzenia służące ochronie środowiska
  • elementy budynku oraz instalacji narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych (ten wymóg formalnie nie dotyczy właścicieli budynków jednorodzinnych)

REKLAMA

Prawo budowlane wprowadza też obowiązek dokonania okresowej, przeprowadzanej co pięć lat kontroli stanu technicznego, estetyki i przydatności budynku do użytkowania. Taka kontrola obejmuje również szczegółowe badanie instalacji elektrycznej i piorunochronowej. Dodatkowo kontrola stanu technicznego budynku powinna być wykonywana każdorazowo, gdy oddziaływanie środowiska zewnętrznego spowoduje uszkodzenia lub bezpośrednie zagrożenie takimi uszkodzeniami. Zarządca budynku wielorodzinnego musi też reagować na zgłoszenia właścicieli lub lokatorów mieszkań o dokonaniu nieuzasadnionych technicznie ingerencji lub naruszeń. Najczęściej chodzi o samowolne działanie sąsiadów.

Dodatkowe wymagania dla właścicieli oraz zarządców budynków wielorodzinnych dotyczą obowiązkowego prowadzenia książki obiektu budowlanego. Jest to dokument przeznaczony m.in. do potwierdzenia wypełniania obowiązków związanych z badaniami i kontrolą stanu technicznego budynku. Prawo budowlane mówi, że książki obiektu budowlanego nie muszą prowadzić właściciele domów jednorodzinnych. To ważna różnica, która wpływa również na politykę zakładów ubezpieczeniowych.

Rozporządzenia uszczegóławiają zakres kontroli budynku

Dokładniejsze informacje o obowiązkach kontrolnych zawiera między innymi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Wskazuje ono, że coroczna kontrola budynków wielorodzinnych w zakresie elementów narażonych na czynniki środowiskowe powinna obejmować:

  • zewnętrzne warstwy ścian, ich elementy (attyki, filary, gzymsy) oraz balustrady, loggie i balkony
  • urządzenia zamocowane do ścian oraz dachu
  • pokrycia dachowe budynku
  • elementy odwodnienia oraz obróbek blacharskich
  • instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • zabezpieczenia przeciwpożarowe budynku
  • przejścia przyłączy instalacji przez ściany budynku
  • elementy instalacji kanalizacyjnej służące do odprowadzania ścieków

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych informuje dodatkowo, że stan instalacji gazowej musi być kontrolowany jednocześnie z kontrolą stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych oraz spalinowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zły stan budynku może wpłynąć na wypłatę odszkodowania

REKLAMA

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podkreślają, że wypełnianie obowiązków kontrolnych jest ważne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców domu lub bloku oraz odpowiedzialności podmiotu zarządzającego budynkiem wielorodzinnym. Pewne znaczenie mają również kwestie ubezpieczeniowe. W ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU) dotyczących ochrony budynków mieszkalnych, zwykle znajdziemy klauzule odnoszące się do obowiązków kontrolnych i stanu technicznego.

Ubezpieczyciele często zastrzegają, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone jeśli niewykonanie przeglądów połączone ze złym stanem technicznym budynku było bezpośrednią przyczyną powstania szkody. W przypadku ubezpieczeń obejmujących części wspólne budynku wielorodzinnego, w OWU może się pojawić wymóg dotyczący właściwego prowadzenia książki obiektu budowlanego i dołączania do niej dokumentów potwierdzających wymagane badania techniczne.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA