REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?
Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Działalność człowieka, w tym rozwój urbanizacji wpłynęły na ocieplenie klimatu i spowodowały zaburzenia naturalnych procesów m.in. obiegu wody w przyrodzie. W związku z tym tradycyjne podejście miast polegające na odprowadzaniu wód deszczowych z obszarów miejskich, staje się nieaktualne. Istniejąca kanalizacja deszczowa często nie radzi sobie z obciążeniem – w postaci nagłych i intensywnych opadów - co prowadzi do zalań, podtopień lub powodzi.

Polska jako kraj, przywiązuje dużą wagę do skutecznego zarządzania zasobami wody, co jest istotnym krokiem w kontekście zmian klimatycznych i adaptacji do nich. Zmiany w zakresie efektywności śledzi coroczny ranking „Water City Index”, który ocenia efektywność gospodarowania zasobami wody w miastach Polski. Tegoroczna edycja zawiera niezwykle ważne wnioski i informacje na temat roli wody w miastach i długofalowych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. 

REKLAMA

ABC dewelopera w zakresie zagospodarowania wody. Jak zatrzymać wodę opadową?

Niepożądane zjawiska klimatyczne stają się coraz bardziej powszechne, a ich wpływ na infrastrukturę miejską oraz nieruchomości jest oczywisty. W czasie, gdy opady deszczu przekraczają historyczne normy, inwestorzy, gestorzy i projektanci muszą zmienić swoje podejście do systemów odwadniających, aby zabezpieczyć inwestycje. Należy przy tym pamiętać, że konkretne rozwiązanie zależy od warunków lokalizacji. Dlatego to, co sprawdza się w przypadku jednej inwestycji, nie będzie efektywne w drugiej. 

Promowane są rozwiązania, które wykorzystują naturalne mechanizmy w przyrodzie. Przywrócenie naturalnej retencji to wydłużony czas obiegu wody, mniejsze skutki suszy i przeciwdziałanie powodziom miejskim. W obszarze budownictwa kubaturowego i przy planowaniu inwestycji jest dużym wyzwaniem już na wczesnym etapie projektu. Tutaj potrzebna jest ścisła współpraca architektów i projektantów instalacji. Cel jest jeden: zatrzymać wodę opadową w miejscu powstania. 

Zielone dachy

W przypadku obiektów kubaturowych wody deszczowe najłatwiej zatrzymać w warstwach retencyjnych na powierzchni dachów budynków. Dachy zielone, na których możliwe jest utrzymanie roślin ekstensywnych i intensywnych, poza kwestią retencyjną, zwiększają bioróżnorodność, oczyszczają powietrze, izolują budynek. Skuteczność tego prostego przecież rozwiązania wiąże się z wyraźnie odczuwalną poprawą mikroklimatu, obniżeniem temperatury powierzchni dachu i utrzymaniem wilgotności. To sprzyja ograniczeniu efektu miejskiej wyspy ciepła. 

Przepuszczalne nawierzchnie

Stosowanie nawierzchni przepuszczalnych pozwala infiltrować wodę w warstwy gruntowe i utrzymać retencję glebową. Dzięki temu roślinność wysoka, świadcząca nieocenione usługi ekosystemowe, ma zapewniony dopływ wody do położonego głębiej systemu korzeniowego. Poprawia się jakość i ilość wód powierzchniowych oraz podziemnych. Proste w wykonaniu ogrody deszczowe są również przykładem systemów zapewniających wsiąkanie wody opadowej w glebę. Zapewniają podczyszczenie spływów i poprawiają kondycję przestrzeni miejskiej.

Roślinność

Utrzymanie roślinności z jednoczesnym wykorzystywaniem zasobu wody deszczowej to ważny aspekt przeciwdziałający efektom upałów. Drzewa, jako naturalne klimatyzatory miast, potrzebują wody, aby obficie rosnąć Dlatego dostarczanie jej do gruntu jest kluczowe dla miast. Przestrzenie miejskie oraz osiedla bogate w zróżnicowaną roślinność dają różnym organizmom, w tym człowiekowi, schronienie w czasie upałów i przyczyniają się do obniżenia temperatury nawet o kilka stopni. 

Zmiany klimatyczne wpłynęły na cały obieg wody. Zagospodarowanie wód deszczowych staje się kluczowym elementem adaptacji miast do nowej rzeczywistości. Deweloperzy i pozostali inwestorzy muszą dostosować się do nowych warunków. Zagospodarowanie wód deszczowych to nie tylko obowiązek, to szansa na tworzenie miast bardziej zrównoważonych i przystosowanych do zmian klimatycznych – mówi Anita Dumicz z SRDK Studio Projekt. 

Rola zagospodarowania wód deszczowych w obliczu zmian klimatycznych

Każde miasto jako unikalne pod względem topografii i warunków gruntowo-wodnych, potrzebuje analizy zagospodarowania wód deszczowych dostosowanej do konkretnej lokalizacji. 

Warto wspomnieć, że wiele zmian nie może pokonać bariery dotychczasowych przekonań i doświadczeń. Jednym z takich tematów jest wykorzystanie wody opadowej do spłukiwania toalet. Do tego celu zużycie wody wynosi aż 30% dziennie na osobę, a inwestycji z wykorzystaniem szarej wody w toaletach wciąż jest bardzo mało.

Zarządzanie wodami opadowymi w mieście to kluczowy element przystosowania się do zmian klimatycznych. Inwestycje w rozwiązania obiegu zamkniętego musza już dziś budować zrównoważoną przyszłość. Zwłaszcza, że w tej przyszłości każda kropla może być bardzo cenna. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Marcel
    2023-12-05 16:01:41
    Ciekawy artykuł. Jeśli ktoś poszukuje też dodatkowych narzędzi do pracy w nieruchomościach, polecam portal nieruchomości od wiedzy i praktyki. Raporty i analizy rynkowe dostępne na portalu są szczegółowe i dają mi przewagę w planowaniu moich inwestycji
    2
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokal usługowy na nowym osiedlu - ile trzeba za niego zapłacić?

Ile trzeba przeznaczyć na lokal usługowy w nowym osiedlu? Jakie metraże poszukiwane są najczęściej? Jakie są ceny za metr kwadratowy? Czego szukają nabywcy lokali? 

Trawnik po zimie. Kiedy kosić pierwszy raz? Kiedy i czym nawozić? Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne (wertykulacja, aeracja). Co jeszcze?

Jak pielęgnować trawnik wiosną? Kiedy skosić pierwszy raz po zimie? Kiedy i czym nawozić?

Chcesz kupić nowe mieszkanie od ręki? Na rynku coraz mniej ofert

Klient, który chce kupić nowe mieszkanie w dużym mieście nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ile mieszkań jest gotowych do kupienia, jakie to są mieszkania i ile kosztują zbadali eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Wynajem mieszkań ma być tańszy. Rząd chce do tego doprowadzić wspierając budowę akademików

Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl zwraca uwagę na fakt, iż miejsc w akademikach wystarcza dla niewielkiej grupy studentów. Wielu najmuje więc mieszkania. W efekcie jest ich mniej dla pozostałych osób i rodzin, chcących wynająć jakieś lokum.

REKLAMA

Kiedy przycinać tuje?

Kiedy przycinać tuje szmaragdy, brabanty i kuliste danica? Czy przycinanie tuj po zimie na wysokość jest wystarczające? Ile przycinać tuje formowane na zimozielony żywopłot? Poznaj 8 głównych zasad.

Średni dług mieszkaniowy to 15 tys. zł. Lokatora, który nie płaci czynszu "utrzymują" pozostali mieszkańcy

Rosnące koszty utrzymania to jeden z palących problemów mieszkańców i zarządców nieruchomości. Zalegający z opłatami najemcy są straszeni przez zarządców dopisaniem do Krajowego Rejestru Długów, ale na straszeniu się kończy…

Kiedy ciąć lawendę? Jak to zrobić?

W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je przycinać i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?

Kiedy przycinać budleję Davida na wiosnę? I jak?

Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

REKLAMA

Kiedy przycinać trawy?

Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać trawy pampasowe, miskanty, rozplenice, turzyce i stipę? Lepiej to zrobić po zimie na wiosnę czy jesienią? Kiedy zaplanować przycinanie traw ozdobnych posadzonych w donicach?

W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

REKLAMA