REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pellet dobrej jakości - na czym to polega

Pellet dobrej jakości - na czym to polega
Pellet dobrej jakości - na czym to polega
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pelletu w Polsce nie jest jednorodny, obejmując zarówno wielkich graczy, średnie firmy, jak i liczne mikroprzedsiębiorstwa. Część mikroproducentów pelletu działa na swoich gospodarstwach, wykorzystując trociny zgromadzone na miejscu, co może być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie ze strony lokalnych odbiorców. Jednakże produkcja w takich warunkach może nie zawsze zapewniać wysoką jakość produktu, a brak oficjalnych certyfikacji może rodzić niepewność co do składu i czystości surowców.

W ostatnim czasie, konkurencja na rynku pelletu wzrosła, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Widoczne są zmiany w zachowaniach klientów, którzy teraz dokładniej wybierają i kupują pellet w mniejszych ilościach. W tej sytuacji, edukacja klientów staje się kluczowa, aby uniknąć wyboru mniej wartościowych produktów.

REKLAMA

Z czym wiąże się jakość pelletu?

Jakość pelletu jest nie tylko kwestią technologii produkcji, ale także transparentności procesów i użytych surowców. Dla przykładu, w Maximer posiadamy certyfikaty DinPlus i ENplus (A1), co stanowi gwarancję zgodności z rygorystycznymi normami jakości.

Nieuregulowany rynek małych producentów w garażach niesie ze sobą niepewność co do składu i czystości surowców używanych do produkcji pelletu. Klienci powinni być świadomi, że nie wszystkie produkty na rynku posiadają te same gwarancje jakości. Wybierając producenta, który przestrzega norm i certyfikatów, klienci mają pewność co do składu i parametrów technicznych produktu, a jednocześnie wspierają rozwój branży pelletu.

Najwięksi producenci skupiają się na zapewnieniu wysokiej jakości surowca, korzystając z okorowanego materiału potartacznego, co minimalizuje zawartość popiołu w produkcie finalnym. Klienci są coraz bardziej świadomi, co prowadzi do selektywnego podejścia do zakupów, a nawet kontroli z ich strony, co zwiększa konkurencyjność na rynku.

Pellet dla klientów indywidualnych i dla elektrowni: różnice czy iluzja?

Dla naszych klientów nie ma różnicy pomiędzy pelletem dostarczanym do elektrowni, a tym skierowanym do odbiorców indywidualnych. Dbamy o regularne testy surowców, sprawdzając odstępstwa od norm dotyczących siarki, wilgotności, zawartości popiołu i opłacalnej kaloryczności. 

Wartościowy pellet zaczyna się od bezpiecznych i odpowiednio wyselekcjonowanych surowców. Jeśli pozyskujemy trociny z zakładu meblowego i jest to drewno szlifierskie, to może być ono zanieczyszczone chemicznie. Dywersyfikacja dostawców surowca powinna być podstawą. Lepszym rozwiązaniem jest materiał potartaczny. Inną sprawą jest dbanie o to, aby surowiec ten był składowany w odpowiednich warunkach, eliminując ryzyko zanieczyszczeń, takich jak na przykład błoto.

Edukacja klientów i walka z dezinformacją

Maximer dostrzega na polskim rynku problem niewiedzy klientów, co skutkuje czasem wyborem mniej wartościowych produktów. Większość klientów decyduje się na zakup znanych marek, co jest zrozumiałe, jednak niektórzy, chcąc zaoszczędzić, sięgają po tańsze zamienniki, które nie zawsze spełniają normy jakości.

Ważne, żeby klienci mieli świadomość, że sama obecność na worku oznaczenia "A1" nie gwarantuje certyfikacji produktu. Sam system certyfikacji nie zapewnia jakości, ponieważ pellet może być rzadziej badany, a certyfikaty tracą ważność. 

Istotna jest także ważność bieżących badań laboratoryjnych w kontekście deklaracji certyfikacji. Samo odniesienie się do certyfikatu sprzed kilku lat może być mylące i nie odzwierciedlać aktualnej jakości produktu. Edukacja klientów obejmuje również informowanie ich o różnicy między deklaracją a faktycznym posiadaniem certyfikatów, aby uniknąć sytuacji, gdzie są oni po prostu wprowadzani w błąd.

Edukacja klientów nie polega jedynie na promowaniu zakupu pelletu certyfikowanego, ale również na budowaniu świadomości dotyczącej różnic jakościowych między produktami. Jeśli worek 15 kg był wysłany do badania 3 lata temu, a producent dalej mówi, że jest to produkt certyfikowany, to mija się z prawdą. Rekordzista pochwalił się badaniem sprzed 8 lat. 

Autorem komentarza jest Marcin Łazicki, Maximer Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA