REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak wyhodować kiełki?

REKLAMA

Kiełki są zdrowym dodatkiem do sałatek i kanapek. Nie są jednak tanie, dlatego warto wyhodował je samemu w domu. Nie jest to trudne i przypomina hodowanie fasolki w słoiku na lekcję biologii.

Nasiona: kupuj nasion ze sklepów ogrodniczych, gdyż są one przeznaczone wyłącznie do hodowli gruntowej i zawierają trujące środki konserwujące. Kupuj te pochodzące z hodowli organicznej, specjalnie przeznaczone na kiełki. Możesz je dostać w sklepie ze zdrową żywnością. Przed zakupem dokładnie obejrzyj i dotknij nasion - upewnić się, że nie są pokruszone. Np. spożywcze nasiona fasoli mung mogą zawierać spore ilości ziaren twardych, które nie wykiełkują.

REKLAMA

Opłucz nasiona i namocz w letniej, przegotowanej wodzie. Mniejsze nasionka namaczaj krócej - 4-6 godzin, większe - 10-12 godzin.

Następnie nasiona dokładnie płuczemy i odstawiamy na 4-6 dni w temperaturze pokojowej. Płucz je 4 razy dziennie w letniej, przegotowanej wodzie i dokładnie osączaj.

REKLAMA

Kiełki powinny rosnąć w półcieniu, nie należy zostawiać ich na pełnym słońcu (np. na parapecie) bo mogą spleśnieć. Zadbaj, aby nasiona miały stały dopływ tlenu. W tym celu porozdzielaj nasionka pod strumieniem zimnej wody, aby zapewnić wszystkim dostęp powietrza. Przyspieszysz w ten sposób wzrost i efektywność swojej plantacji.

Przed spożyciem usuń nasiona, które nie wykiełkowały. W tym celu wsypujemy kiełki do miski i zalewamy je wodą. Puste łupinki nasion wypłyną na powierzchnię i możemy je zebrać łyżką lub odlać. Zawartość miski ostrożnie przelewamy z powrotem do pojemnika i wybieramy niewykiełkowane nasiona, które pozostaną na dnie. Możesz także przepłukać kiełki w durszlaku. Należy przy tym dość intensywnie mieszać nasiona. Niewykiełkowane i część łupinek nasiennych wypłynie przez dziurki durszlaka.

Gotowe kiełki najlepiej jest jeść od razu, pozostałe możesz przechowywać w lodówce przez ok. 7 dni. Przed umieszczeniem w lodówce kiełki dokładnie osuszamy.

REKLAMA

Po każdym kiełkowaniu wymień pojemnik. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy ostania hodowla zgniła lub zapleśniała. Żeby sytuacja się nie powtórzyła, musisz zniszczyć osiadłe w pojemniku bakterie i grzyby. Użyj w tym celu roztworu octu, w którym zamaczamy pojemnik na ok. 15 minut, następnie dokładnie go czyścimy. Jeżeli hodujemy kiełki w woreczku, odwracamy go na lewą stronę i zalewamy wrzątkiem na kilka minut.

Jak wyhodować kiełki w słoiku? Wsypujesz nasionka do słoika (1/4 objętości słoika) i zalewasz letnią wodą. Kiedy nasiona są już odmoczone na otwór słoika załóż kawałek gazy i przymocuj ją mocno gumką-recepturką. Zlewamy wodę i przepłukujemy nasiona. Ustaw słoik odwrócony do góry dnem na podstawku lub w większym naczyniu pod kątem ok. 45 stopni, aby nadmiar wody mógł wyciec. Płucz kiełki 2-3 razy dziennie.

Jak wyhodować kiełki na ligninie? Na ligninie najlepiej hodować rzeżuchę, rzodkiewkę, gorczycę i siemię lniane. Na płaskim talerzu rozłóż zwilżony kawałek ligniny i rozsyp na nim odmoczone nasiona. Aby zapobiec wysychaniu nasion, trzymamy je pod przykryciem do czasu pojawienia się pierwszych pędów (1-2 dni). Kiełki podlewamy 2 razy dziennie. Pamiętaj, żeby odsączyć nadmiar wody.

Jak hodować kiełki na sitku? Odmoczone nasiona wysyp na sitko. Połóż je na garnku. Przepłukuj nasionka wodą 2-3 razy dziennie. Ten sposób wytwarzające chlorofil małe kiełki zielone.

Jak hodować kiełki na kiełkownicy? Możesz wyhodować kilka rodzajów kiełków na raz. Nasiona płucz 2-3 razy dziennie, najlepiej każdą szalkę kiełkownicy oddzielnie. Odsączaj nadmiaru wody po każdym płukaniu. Kiełkownica zapewnia nasionom równomierny dostęp światła, dzięki czemu najlepiej rosną w niej wytwarzające chlorofil zielone kiełki małych nasion, takich jak rzodkiewka, koniczyna, lucerna, brokuł czy kapusta.

Jak wyhodować kiełki w woreczku? Odpowiednie woreczki do kiełków zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i odpowiedni poziom wilgoci. Najlepiej sadzić w nich fasolę, zboża, soczewicę, soję i ciecierzycę. Namoczone nasiona wsypujemy do woreczka. Dwa razy dziennie zamaczamy woreczek w wodzie na ok. 1 minutę, a następnie zawieszamy go nad zlewem lub kładziemy np. na suszarce do naczyń do odcieknięcia. Po kilku minutach hodowlę możemy przenieść w dogodne dla nas miejsce. Woreczek świetnie nadaje się do przechowywania gotowych kiełków w lodówce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA