REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak wyhodować kiełki?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kiełki są zdrowym dodatkiem do sałatek i kanapek. Nie są jednak tanie, dlatego warto wyhodował je samemu w domu. Nie jest to trudne i przypomina hodowanie fasolki w słoiku na lekcję biologii.

Nasiona: kupuj nasion ze sklepów ogrodniczych, gdyż są one przeznaczone wyłącznie do hodowli gruntowej i zawierają trujące środki konserwujące. Kupuj te pochodzące z hodowli organicznej, specjalnie przeznaczone na kiełki. Możesz je dostać w sklepie ze zdrową żywnością. Przed zakupem dokładnie obejrzyj i dotknij nasion - upewnić się, że nie są pokruszone. Np. spożywcze nasiona fasoli mung mogą zawierać spore ilości ziaren twardych, które nie wykiełkują.

REKLAMA

Opłucz nasiona i namocz w letniej, przegotowanej wodzie. Mniejsze nasionka namaczaj krócej - 4-6 godzin, większe - 10-12 godzin.

Następnie nasiona dokładnie płuczemy i odstawiamy na 4-6 dni w temperaturze pokojowej. Płucz je 4 razy dziennie w letniej, przegotowanej wodzie i dokładnie osączaj.

REKLAMA

Kiełki powinny rosnąć w półcieniu, nie należy zostawiać ich na pełnym słońcu (np. na parapecie) bo mogą spleśnieć. Zadbaj, aby nasiona miały stały dopływ tlenu. W tym celu porozdzielaj nasionka pod strumieniem zimnej wody, aby zapewnić wszystkim dostęp powietrza. Przyspieszysz w ten sposób wzrost i efektywność swojej plantacji.

Przed spożyciem usuń nasiona, które nie wykiełkowały. W tym celu wsypujemy kiełki do miski i zalewamy je wodą. Puste łupinki nasion wypłyną na powierzchnię i możemy je zebrać łyżką lub odlać. Zawartość miski ostrożnie przelewamy z powrotem do pojemnika i wybieramy niewykiełkowane nasiona, które pozostaną na dnie. Możesz także przepłukać kiełki w durszlaku. Należy przy tym dość intensywnie mieszać nasiona. Niewykiełkowane i część łupinek nasiennych wypłynie przez dziurki durszlaka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gotowe kiełki najlepiej jest jeść od razu, pozostałe możesz przechowywać w lodówce przez ok. 7 dni. Przed umieszczeniem w lodówce kiełki dokładnie osuszamy.

REKLAMA

Po każdym kiełkowaniu wymień pojemnik. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy ostania hodowla zgniła lub zapleśniała. Żeby sytuacja się nie powtórzyła, musisz zniszczyć osiadłe w pojemniku bakterie i grzyby. Użyj w tym celu roztworu octu, w którym zamaczamy pojemnik na ok. 15 minut, następnie dokładnie go czyścimy. Jeżeli hodujemy kiełki w woreczku, odwracamy go na lewą stronę i zalewamy wrzątkiem na kilka minut.

Jak wyhodować kiełki w słoiku? Wsypujesz nasionka do słoika (1/4 objętości słoika) i zalewasz letnią wodą. Kiedy nasiona są już odmoczone na otwór słoika załóż kawałek gazy i przymocuj ją mocno gumką-recepturką. Zlewamy wodę i przepłukujemy nasiona. Ustaw słoik odwrócony do góry dnem na podstawku lub w większym naczyniu pod kątem ok. 45 stopni, aby nadmiar wody mógł wyciec. Płucz kiełki 2-3 razy dziennie.

Jak wyhodować kiełki na ligninie? Na ligninie najlepiej hodować rzeżuchę, rzodkiewkę, gorczycę i siemię lniane. Na płaskim talerzu rozłóż zwilżony kawałek ligniny i rozsyp na nim odmoczone nasiona. Aby zapobiec wysychaniu nasion, trzymamy je pod przykryciem do czasu pojawienia się pierwszych pędów (1-2 dni). Kiełki podlewamy 2 razy dziennie. Pamiętaj, żeby odsączyć nadmiar wody.

Jak hodować kiełki na sitku? Odmoczone nasiona wysyp na sitko. Połóż je na garnku. Przepłukuj nasionka wodą 2-3 razy dziennie. Ten sposób wytwarzające chlorofil małe kiełki zielone.

Jak hodować kiełki na kiełkownicy? Możesz wyhodować kilka rodzajów kiełków na raz. Nasiona płucz 2-3 razy dziennie, najlepiej każdą szalkę kiełkownicy oddzielnie. Odsączaj nadmiaru wody po każdym płukaniu. Kiełkownica zapewnia nasionom równomierny dostęp światła, dzięki czemu najlepiej rosną w niej wytwarzające chlorofil zielone kiełki małych nasion, takich jak rzodkiewka, koniczyna, lucerna, brokuł czy kapusta.

Jak wyhodować kiełki w woreczku? Odpowiednie woreczki do kiełków zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i odpowiedni poziom wilgoci. Najlepiej sadzić w nich fasolę, zboża, soczewicę, soję i ciecierzycę. Namoczone nasiona wsypujemy do woreczka. Dwa razy dziennie zamaczamy woreczek w wodzie na ok. 1 minutę, a następnie zawieszamy go nad zlewem lub kładziemy np. na suszarce do naczyń do odcieknięcia. Po kilku minutach hodowlę możemy przenieść w dogodne dla nas miejsce. Woreczek świetnie nadaje się do przechowywania gotowych kiełków w lodówce.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA