REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak wyhodować kiełki?

REKLAMA

Kiełki są zdrowym dodatkiem do sałatek i kanapek. Nie są jednak tanie, dlatego warto wyhodował je samemu w domu. Nie jest to trudne i przypomina hodowanie fasolki w słoiku na lekcję biologii.

Nasiona: kupuj nasion ze sklepów ogrodniczych, gdyż są one przeznaczone wyłącznie do hodowli gruntowej i zawierają trujące środki konserwujące. Kupuj te pochodzące z hodowli organicznej, specjalnie przeznaczone na kiełki. Możesz je dostać w sklepie ze zdrową żywnością. Przed zakupem dokładnie obejrzyj i dotknij nasion - upewnić się, że nie są pokruszone. Np. spożywcze nasiona fasoli mung mogą zawierać spore ilości ziaren twardych, które nie wykiełkują.

REKLAMA

Opłucz nasiona i namocz w letniej, przegotowanej wodzie. Mniejsze nasionka namaczaj krócej - 4-6 godzin, większe - 10-12 godzin.

Następnie nasiona dokładnie płuczemy i odstawiamy na 4-6 dni w temperaturze pokojowej. Płucz je 4 razy dziennie w letniej, przegotowanej wodzie i dokładnie osączaj.

REKLAMA

Kiełki powinny rosnąć w półcieniu, nie należy zostawiać ich na pełnym słońcu (np. na parapecie) bo mogą spleśnieć. Zadbaj, aby nasiona miały stały dopływ tlenu. W tym celu porozdzielaj nasionka pod strumieniem zimnej wody, aby zapewnić wszystkim dostęp powietrza. Przyspieszysz w ten sposób wzrost i efektywność swojej plantacji.

Przed spożyciem usuń nasiona, które nie wykiełkowały. W tym celu wsypujemy kiełki do miski i zalewamy je wodą. Puste łupinki nasion wypłyną na powierzchnię i możemy je zebrać łyżką lub odlać. Zawartość miski ostrożnie przelewamy z powrotem do pojemnika i wybieramy niewykiełkowane nasiona, które pozostaną na dnie. Możesz także przepłukać kiełki w durszlaku. Należy przy tym dość intensywnie mieszać nasiona. Niewykiełkowane i część łupinek nasiennych wypłynie przez dziurki durszlaka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gotowe kiełki najlepiej jest jeść od razu, pozostałe możesz przechowywać w lodówce przez ok. 7 dni. Przed umieszczeniem w lodówce kiełki dokładnie osuszamy.

REKLAMA

Po każdym kiełkowaniu wymień pojemnik. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy ostania hodowla zgniła lub zapleśniała. Żeby sytuacja się nie powtórzyła, musisz zniszczyć osiadłe w pojemniku bakterie i grzyby. Użyj w tym celu roztworu octu, w którym zamaczamy pojemnik na ok. 15 minut, następnie dokładnie go czyścimy. Jeżeli hodujemy kiełki w woreczku, odwracamy go na lewą stronę i zalewamy wrzątkiem na kilka minut.

Jak wyhodować kiełki w słoiku? Wsypujesz nasionka do słoika (1/4 objętości słoika) i zalewasz letnią wodą. Kiedy nasiona są już odmoczone na otwór słoika załóż kawałek gazy i przymocuj ją mocno gumką-recepturką. Zlewamy wodę i przepłukujemy nasiona. Ustaw słoik odwrócony do góry dnem na podstawku lub w większym naczyniu pod kątem ok. 45 stopni, aby nadmiar wody mógł wyciec. Płucz kiełki 2-3 razy dziennie.

Jak wyhodować kiełki na ligninie? Na ligninie najlepiej hodować rzeżuchę, rzodkiewkę, gorczycę i siemię lniane. Na płaskim talerzu rozłóż zwilżony kawałek ligniny i rozsyp na nim odmoczone nasiona. Aby zapobiec wysychaniu nasion, trzymamy je pod przykryciem do czasu pojawienia się pierwszych pędów (1-2 dni). Kiełki podlewamy 2 razy dziennie. Pamiętaj, żeby odsączyć nadmiar wody.

Jak hodować kiełki na sitku? Odmoczone nasiona wysyp na sitko. Połóż je na garnku. Przepłukuj nasionka wodą 2-3 razy dziennie. Ten sposób wytwarzające chlorofil małe kiełki zielone.

Jak hodować kiełki na kiełkownicy? Możesz wyhodować kilka rodzajów kiełków na raz. Nasiona płucz 2-3 razy dziennie, najlepiej każdą szalkę kiełkownicy oddzielnie. Odsączaj nadmiaru wody po każdym płukaniu. Kiełkownica zapewnia nasionom równomierny dostęp światła, dzięki czemu najlepiej rosną w niej wytwarzające chlorofil zielone kiełki małych nasion, takich jak rzodkiewka, koniczyna, lucerna, brokuł czy kapusta.

Jak wyhodować kiełki w woreczku? Odpowiednie woreczki do kiełków zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i odpowiedni poziom wilgoci. Najlepiej sadzić w nich fasolę, zboża, soczewicę, soję i ciecierzycę. Namoczone nasiona wsypujemy do woreczka. Dwa razy dziennie zamaczamy woreczek w wodzie na ok. 1 minutę, a następnie zawieszamy go nad zlewem lub kładziemy np. na suszarce do naczyń do odcieknięcia. Po kilku minutach hodowlę możemy przenieść w dogodne dla nas miejsce. Woreczek świetnie nadaje się do przechowywania gotowych kiełków w lodówce.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA