REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,725 mld zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

Rekordowy październik w bankach 

Jak zauważył Rogowski, dla kredytów mieszkaniowych październik "wypadł wręcz rekordowo, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy bardzo duże ożywienie".

REKLAMA

"W ujęciu liczbowym banki udzieliły 24,1 tys. kredytów i jest to najwyższy od października 2021 r. poziom miesięcznej akcji kredytowej. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,725 mld zł – co jest najwyższą kwotą w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych" – zaznaczył Rogowski, cytowany w informacji BIK.

Kredyty - skąd takie wyniki

REKLAMA

Wśród przyczyn "rekordowej wartości akcji kredytowej", analityk wymienił m.in.: ożywienie popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczynił się spadek poziomu WIBOR, wzrost wynagrodzeń, wydłużanie średniego okresu kredytowania oraz rządowy program "bezpieczny kredyt 2 proc.". Dodał, że w październiku br. – według statystyk BIK – banki udzieliły w ramach tego programu 14 tys. 206 kredytów, czyli 59 proc. wszystkich udzielonych kredytów, na kwotę 5,829 mld zł (60 proc. łącznej kwoty udzielonych kredytów).

Zdaniem Rogowskiego wartość udzielanych w ramach programu kredytów jest zbliżona do wysokości limitów, tj. 500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla małżeństw lub par wychowujących przynajmniej jedno wspólne dziecko.

Jak podało BIK, w październiku 2023 r. wobec października 2022 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej: kredytów mieszkaniowych (+267 proc.), kredytów ratalnych o (+49,3 proc.) oraz kredytów gotówkowych (+11,6 proc.). Dodano, że ujemną dynamikę odnotowały limity w kartach kredytowych (-3 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazano, w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość: kredytach mieszkaniowych (+360,6 proc.), kredytach ratalnych (+34,6 proc.), kredytach gotówkowych (+22,3 proc.) oraz limitach na kartach kredytowych (+9,1 proc.).

Ile średnio wyniósł kredyt gotówkowy

REKLAMA

"W okresie styczeń - październik br. w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych o (+55,4 proc.), wydały więcej kart kredytowych (+17,1 proc.) oraz udzieliły więcej o (+7,3 proc.) kredytów gotówkowych i kredytów mieszkaniowych (+0,9 proc.)" - poinformowano.

Podano, że w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały o (+23,4 proc.) wyższą wartość limitów na karcie kredytowej, o (20,8 proc.) udzieliły wyższą wartość kredytów ratalnych; o (+13,2 proc.) wyższą wartość kredytów gotówkowych; oraz o (+10,5 proc.) wzrosła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych.

W informacji zaznaczono, że średnia wartość kredytu gotówkowego udzielonego w październiku br. wyniosła 23 tys. 417 zł, co oznacza wzrost o 9,6 proc. wobec października 2022 r. BIK przekazało, że średnia wartość kredytu ratalnego w październiku br. wyniosła 2 595 zł i jest niższa niż w październiku ub.r. o 9,8 proc.

W skład Grupy BIK wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints. (PAP)

autor: Adrian Reszczyński

ra/ amac/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

REKLAMA

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

REKLAMA