REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie do ogródków działkowych - jak je uzyskać?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Dofinansowanie dla działkowców
Dofinansowanie dla działkowców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie do ogródków działkowych przyznawane jest działkowcom na inwestycje w ich częściach wspólnych. Można otrzymać kwotę od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Właśnie ruszył kolejny nabór wniosków.
rozwiń >

Dofinansowanie dla działkowców – kto może się ubiegać?

Wsparcie finansowa w ramach konkursu grantowego pt. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” mogą uzyskać stowarzyszenia prowadzące Rodzinne Ogródki Działkowe.

REKLAMA

Wymogiem jest, aby były one zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym i założone w celu zakładania i prowadzenia Rodzinnych Ogródków Działkowych

Jak uzyskać dofinansowanie do ogródków działkowych?

Głównym wymaganiem, które decyduje o przyznaniu wsparcia finansowego danemu Rodzinnemu Ogródkowi, jest przeznaczenie go na realizację zadań na terenach wspólnych. W pojedynczych przypadkach, przy zachowaniu efektu wspólnego, możliwa jest inwestycja na poszczególnych działkach, np. gdy jest ona liniowa i pominięcie danej działki byłoby niemożliwe.  Ważne, aby to działanie przynosiło efekt wspólny.

Ponadto teren po zakończeniu inwestycji ma być w co najmniej 70 proc. terenem zieleni i w co najmniej 70 proc. terenem biologicznie czynnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne dofinansowanie obejmuje 100 proc. inwestycji. Nie ma wymogu wkładu własnego.

Ile można otrzymać pieniędzy w ramach dofinansowania?

Wysokość wsparcia nie może wynosić mniej niż 10 tyś. zł i nie więcej niż 100 tys. zł. Z tym, że kwota maksymalna może zostać zwiększona dla Rodzinnych Ogródków Działkowych z liczbą działek indywidualnych większą nić 400. Wówczas może wynieść ono nawet 120 tyś. zł. Podwyższenie kwoty zależne jest od liczby działek. Jest ona wyliczana jako iloczyn liczby działek indywidualnych oraz współczynnika wynoszącego 250 zł.

Sposób wypłacania pieniędzy w ramach dofinansowania

Przyznana kwota pieniężna zostanie wypłacona w trzech transzach.

 1. Pierwsza transza obejmuje wypłatę 60 proc. sumy pieniężnej w formie zaliczki.
 2. Druga i trzecia (ewentualnie kolejna) część zostanie wypłacona po rozliczeniu 60 proc. kosztów z pierwszego etapu, bądź poprzedniego w przypadku kolejnych pul.

Szczegółowy sposób ich wypłaty zostanie określony w umowie zawartej pomiędzy ARiMR a wnioskodawcą.

Na co można uzyskać dotację dla Rodzinnych Ogródków Działkowych?

Warunkiem otrzymania dofinansowania jest przeznaczenie pieniędzy na przeznaczenie minimum 70% z otrzymanej puli na działania o charakterze prośrodowiskowym i proklimatycznym. Pozostałe 30%. może zostać wykorzystane na inwestycję we wspólną infrastrukturę.

Działania na które ROD może otrzymać dopłaty:

 1. Działania o charakterze prośrodowiskowym i proklimatycznym:
 1. tworzenie i odnowienie zieleni – drzew, krzewów, klombów, żywopłotów, muraw, czy nasadzeń wieloletniej roślinności z gatunków odstraszających komary i kleszcze,
 2. leczenie i umacnianie starych drzew,
 3. tworzenie remiz dla ptaków i owadów,
 4. zakładanie i modernizacja pasiek,
 5. zazielenianie roślinami miododajmymi wszelkich powierzchni,
 6. budowa karmników lub budek lęgowych dla ptaków,
 7. budowa oczka wodnego,
 8. tworzenie miejsc schronienia i odpoczynku dla zwierząt,
 9. budowa ogrodów deszczowych, rozumianych jako nasadzenia roślin o zwiększonej przepuszczalności,
 10. tworzenie zielonych ścian.
 1. Działania w ramach poprawy infrastruktury terenu:
 1. sieć sanitarno-kanalizacyjna,
 2. sieć wodociągowa,
 3. sieć energetyczna,
 4. modernizacja studni głębinowej,
 5. budowa tężni wraz z zagospodarowaniem terenu,
 6. wymiana pokryć dachowych eternitowych zawierających azbest – jeśli dodatkowo dach zostanie pokryty zielenią, wówczas zostanie uznany jako działanie o charakterze prośrodowiskowym,
 7. budowanie placów zabaw dla dzieci,
 8. tworzenie siłowni plenerowych,
 9. budowa wewnętrznych dróg, ścieżek i parkingów,
 10. budowa parkingów dla rowerów,
 11. budowa i modernizacja ogrodzeń chroniących przed dziką zwierzyną czworonożną,
 12. budowa, bądź modernizacja monitoringu terenu ogólnego,
 13. budowa małej biogazowni,
 14. budowa wiat na imprezy plenerowe,
 15. budowa i modernizacja toalet publicznych,

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie dla działkowiczów?

Wniosek należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Konkurs prowadzony jest w cyklach miesięcznych i w trakcie ich trwania można ubiegać się o dofinansowanie. Pierwszy etap trwał od 30 maja 2022 roku do 30 czerwca 2022. Drugi rozpoczął się 1 lipca roku i potrwa do 31 lipca 2022 roku. Uruchomienie kolejnych będzie uzależnione od kwoty wyczerpanej w tych dwóch rundach. Bowiem zakończą się one wraz z wyczerpaniem puli pieniędzy przeznaczonej na konkurs. Wynosi ona 47 mln zł.

Jak złożyć dokumenty o dotację do inwestycji na terenie ROD?

Stowarzyszenie zarządzające Rodzinnym Ogródkiem Działkowym może złożyć wniosek osobiście w regionalnym oddziale ARiMR, przesłać go pocztą, lub zrobić to elektronicznie za pomocą platformy ePUAP.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie na Rodzinne Ogródki Działkowe?

Wdo wniosku o przyznanie grantu niezbędna jest:

 1. Dokumentacja projektowa określająca sposób zagospodarowania terenu zieleni objętego projektem, np. koncepcja programowo-przestrzenna,
 2. Dokumentacja, która umożliwi działania inwestycyjne, tj. plany, pozwolenia, projekty, koncepcje programowe,
 3. Decyzje administracyjne – pozwolenia na budowę, decyzje uzgadniające warunku rekultywacji, bądź decyzje ustalające plan remediacji.

Koszty przygotowania dokumentacji mogą zostać uwzględnione w ramach grantu. Nie mogą jednak przekroczyć 10% jego wartości.

Wniosek o dotacje do Rodzinnych Ogródków Działkowych można pobrać tu:

Zasada Rozeznania Rynku, a dofinansowanie do inwestycji na terenie Ogródków Działkowych

Wszystkie inwestycje przekraczające kwotę 20 tys. zł netto wymagają rozeznania rynku w celu wybrania inwestora do wykonania zamówienia. Aby je zrobić wnioskujący musi upublicznić na prowadzonej przez siebie stronie internetowej to zamówienie. Jeśli nie posiada swojej strony internetowej, wówczas jest zobligowany do wysyłki ofert do co najmniej 3 potencjalnych wykonawców wraz z opisem przedmiotu zamówienia z zapytaniem o cenę.

Uznanie tej zasady za spełnioną następuje po otrzymaniu minimum 2 ofert, łącznie z cennikami.

Czas na realizację inwestycji w ramach dofinansowania do Ogródków Działkowych

Okres realizacji projektu nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy. Co ważne, musi on zostać ukończony do 31 sierpnia 2023 roku – niezależnie od daty rozpoczęcia. Wówczas czas 12 miesięcy zostaje skrócony.

Termin może zostać warunkowo przedłużony po wyrażeniu na to zgody przez ARiMR. Wówczas czas zostanie wydłużony do 29 września 2023 roku.

Ważne! Realizacja zadań nie może nastąpić przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA