Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?
REKLAMA
REKLAMA
Warunki zabudowy, w skrócie WZ, otrzymuje się w Wydziale Architektury w Urzędzie Gminy. Aby je uzyskać należy złożyć do Wydziału Architektury wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z załącznikami.
REKLAMA
Załączniki
W skład załączników wchodzą: mapa sytuacyjno wysokościowa (geodezyjną) do celów projektowych terenu naszej działki, warunki przyłączenia poszczególnych mediów jak woda i kanalizacja, gaz, elektryczność. W niektórych urzędach wymagany jest również projekt architektoniczny koncepcyjny budynku, który chcemy wybudować, oraz wypis z ewidencji gruntów.
Zobacz także: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?
Mapa sytuacyjno-wysokościowa (geodezyjna) do celów projektowych
Zamawiamy ją w Biurze Geodezji dla danej gminy z zaznaczeniem, że chodzi nam o mapę do otrzymania Warunków Zabudowy. Należy pamiętać, żeby dokument zawierał informacja na temat powierzchni naszej działki i terenów wokół, w obszarze równym potrójnej długości granic naszej działki. W Wydziale Architektury przyjmowany jest tylko oryginał mapy z pieczątką Biura Geodezji, ponieważ jest to dokument prawny.
Warunki przyłączenia
REKLAMA
Uzyskujemy je u poszczególnych dystrybutorów mediów takich jak: wodociągi miejskie, gazownia czy dostawca energii elektrycznej. Należy wypełnić wniosek i załączyć podobną mapę sytuacyjno wysokościową jaką będziemy dawać w architekturze. Dla każdego wystąpienia będzie potrzebna oddzielna mapa i oddzielny wniosek. Należy liczyć się z tym, że wydanie takich warunków może zająć od dwóch tygodni do dwóch miesięcy w zależności od dostawcy.
We wniosku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu trzeba będzie podać następujące dane dotyczące działki takie jak: adres działki, numer działki i obrębu, w którym znajduje się działka oraz jej powierzchnię, które znajdują się w wypisie z ewidencji gruntów. Ponadto, musimy podać dane dotyczące samej inwestycji, takie jak: charakterystykę zamierzonej inwestycji, charakterystykę zabudowy, przewidywany niezbędny dojazd do działki, przewidywane zapotrzebowanie w zakresie zaopatrzenia w wodę, gaz, elektryczność oraz przewidywaną ilość odprowadzanej wody deszczowej i kanalizacyjnej. Potrzebna będzie także przewidywana niezbędna ilość miejsc parkingowych, przewidywany sposób zagospodarowania terenu wolnego od zabudowy w granicach objętych wnioskiem oraz dane charakteryzujące wpływ inwestycji na środowisko.
Zobacz także: Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy
Każda gmina na swojej stronie internetowej zamieszcza wzór wniosku o wydanie WZ. Przed rozpoczęciem całego procesu inwestycyjnego dobrze jest dokładnie przestudiować ten wniosek i załączniki. To może wiele wyjaśnić i pomóc w dalszych czynnościach.
REKLAMA
REKLAMA