REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

Warunki zabudowy otrzymuje się w Wydziale Architektury w Urzędzie Gminy.
Warunki zabudowy otrzymuje się w Wydziale Architektury w Urzędzie Gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu to zbiór informacji o jej przeznaczeniu, o możliwościach zagospodarowania naszej działki i doprowadzenia mediów.

Warunki zabudowy, w skrócie WZ, otrzymuje się w Wydziale Architektury w Urzędzie Gminy. Aby je uzyskać należy złożyć do Wydziału Architektury wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z załącznikami.

REKLAMA

Załączniki

W skład załączników wchodzą: mapa sytuacyjno wysokościowa (geodezyjną) do celów projektowych terenu naszej działki, warunki przyłączenia poszczególnych mediów jak woda i kanalizacja, gaz, elektryczność. W niektórych urzędach wymagany jest również projekt architektoniczny koncepcyjny budynku, który chcemy wybudować, oraz wypis z ewidencji gruntów.

Zobacz także: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Mapa sytuacyjno-wysokościowa (geodezyjna) do celów projektowych 

Zamawiamy ją w Biurze Geodezji dla danej gminy z zaznaczeniem, że chodzi nam o mapę do otrzymania Warunków Zabudowy. Należy pamiętać, żeby dokument zawierał informacja na temat powierzchni naszej działki i terenów wokół, w obszarze równym potrójnej długości granic naszej działki. W Wydziale Architektury przyjmowany jest tylko oryginał mapy z pieczątką Biura Geodezji, ponieważ jest to dokument prawny.

Warunki przyłączenia

REKLAMA

Uzyskujemy je u poszczególnych dystrybutorów mediów takich jak: wodociągi miejskie, gazownia czy dostawca energii elektrycznej. Należy wypełnić wniosek i załączyć podobną mapę sytuacyjno wysokościową jaką będziemy dawać w architekturze. Dla każdego wystąpienia będzie potrzebna oddzielna mapa i oddzielny wniosek. Należy liczyć się z tym, że wydanie takich warunków może zająć od dwóch tygodni do dwóch miesięcy w zależności od dostawcy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wniosku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu trzeba będzie podać następujące dane dotyczące działki takie jak: adres działki, numer działki i obrębu, w którym znajduje się działka oraz jej powierzchnię, które znajdują się w wypisie z ewidencji gruntów. Ponadto, musimy podać dane dotyczące samej inwestycji, takie jak: charakterystykę zamierzonej inwestycji, charakterystykę zabudowy, przewidywany niezbędny dojazd do działki, przewidywane zapotrzebowanie w zakresie zaopatrzenia w wodę, gaz, elektryczność oraz przewidywaną ilość odprowadzanej wody deszczowej i kanalizacyjnej. Potrzebna będzie także przewidywana niezbędna ilość miejsc parkingowych, przewidywany sposób zagospodarowania terenu wolnego od zabudowy w granicach objętych wnioskiem oraz dane charakteryzujące wpływ inwestycji na środowisko.

Zobacz także: Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy

Każda gmina na swojej stronie internetowej zamieszcza wzór wniosku o wydanie WZ. Przed rozpoczęciem całego procesu inwestycyjnego dobrze jest dokładnie przestudiować ten wniosek i załączniki. To może wiele wyjaśnić i pomóc w dalszych czynnościach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA