REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownitwo mieszkaniowe w 2022 przystopowało

Budownitwo mieszkaniowe w 2022 przystopowało
Budownitwo mieszkaniowe w 2022 przystopowało
Agencja Wyborcza.pl

REKLAMA

REKLAMA

W dwóch pierwszych miesiącach 2022 roku sektor budownictwa mieszkaniowego wypracował słabsze wyniki niż przed rokiem. Oddano bowiem do użytkowania nieznacznie mniej mieszkań. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Budownictwo w 2022 r. - mniejsza liczba mieszkań oddanych do użytkowania

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-luty 2022 roku oddano do użytkowania 33,7 tys. mieszkań, tj. porównywalnie do ilości w roku ubiegłym (o 0,1% mniej). Deweloperzy przekazali do eksploatacji 18,2 tys. mieszkań – o 6,5% mniej niż w 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 14,9 tys. mieszkań, tj. 7,8% więcej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,0% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 677 mieszkań (wobec 530 przed rokiem).

REKLAMA

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 3,3 mln m2, czyli o 2,1% więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 98,0 m2.

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego w Polsce / styczeń - luty 2022

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego

Wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego za styczeń i luty 2022 roku

GUS

Mniejsza liczba wydanych pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym w 2022 

W okresie styczeń-luty 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 47,7 tys. mieszkań, tj. o 5,8% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (33,1 tys., spadek o 0,7% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (14,2 tys., spadek o 16,2%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 99,1% ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 427 mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (403 w roku ubiegłym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadek liczby nowych budów będzie rzutował na długoterminowe wyniki budownictwa mieszkaniowego

REKLAMA

Od początku roku do końca lutego 2022 r. rozpoczęto budowę 29,7 tys. mieszkań, tj. o 11,6% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 18,7 tys. mieszkań (o 16,4% mniej), a inwestorzy indywidualni 10,6 tys. (o 3,7% więcej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,5% ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 444 mieszkań (wobec 1 053 w roku poprzednim).

W okresie od stycznia do lutego 2022 r. najwyższe wartości dla mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio 5,6 tys., 5,6 tys. i 7,9 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwie wielkopolskim (4,4 tys., 2,5 tys. i 5,6 tys.) i małopolskim (3,7 tys., 2,9 tys. i 4,2 tys.).

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego z podziałem na województwa styczeń- luty 2022

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego z podziałem na województwa styczeń-luty 2022

Wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego za styczeń i luty 2022 roku

GUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA