REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek biurowy w Warszawie w pierwszym kwartale 2023. Raport

 • Materiał prasowy
Oprac. Paulina Karpińska
Rynek biurowy w Warszawie w pierwszym kwartale 2023. Raport
Rynek biurowy w Warszawie w pierwszym kwartale 2023. Raport

REKLAMA

REKLAMA

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie” w pierwszym kwartale 2023 roku w stolicy nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego. Jednocześnie odnotowano spadek aktywności najemców, a współczynnik pustostanów utrzymał się na niezmiennym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem. Deweloperzy jednak rozpoczynają i planują realizację kolejnych inwestycji biurowych w stolicy.

Rynek biurowy w Warszawie w pierwszym kwartale 2023. Raport

REKLAMA

Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie pozostały na niezmienionym poziomie – 6,26 mln mkw. Miniony kwartał był pierwszym od ponad 15 lat (od II kw. 2005 r.), w którym deweloperzy nie dostarczyli na warszawskim rynku żadnego nowego projektu biurowego, co związane jest ze spadkiem aktywności deweloperskiej począwszy od drugiego kwartału 2020 roku. Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku w budowie pozostawało ponad 200 000 mkw., czyli prawie czterokrotnie mniej niż w rekordowych latach 2017-2019, kiedy to corocznie budowano prawie 800 000 mkw. Nowa podaż powierzchni biurowej w całym 2023 roku może wynieść ok. 80 000 mkw., z czego prawie 15 000 mkw. wróci na rynek w wyniku modernizacji biurowca Saski Crescent. 

REKLAMA

- Kolejne lata upłyną pod znakiem coraz częstszych gruntownych modernizacji, zmiany funkcji istniejących obiektów, a także budowy nowocześniejszych budynków w miejscu starszych biurowców. U podstaw tego trendu leżą między innymi zmieniające się oczekiwania najemców co do standardu powierzchni biurowej - mówi Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska. - Dodatkowym czynnikiem są regulacje wprowadzane przez Unię Europejską w zakresie efektywności energetycznej budynków i alternatywnych źródeł energii, które oprócz pozytywnego wpływu na środowisko naturalne umożliwiają obniżenie kosztów operacyjnych, w tym opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców.

Najem powierzchni biurowych w Warszawie z dużym spadkiem

W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku popyt brutto na warszawskim rynku biurowym wyniósł prawie 159 000 mkw., co stanowi spadek o ponad 40% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku i o 37% w stosunku do czwartego kwartału. W analizowanym okresie żadna z podpisanych umów najmu nie przekroczyła 10 000 mkw. 

REKLAMA

- Mniejsza aktywność najemców może wynikać m.in. z malejącej dostępności powierzchni biurowej spełniającej wymagania najemców, szczególnie jeśli chodzi o oferowane nowoczesne rozwiązania technologiczne czy też z zakresu ESG w budynku – mówi Anna Szymańska, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Newmark Polska. - Największym zainteresowaniem najemców w pierwszym kwartale nadal cieszyły się lokalizacje centralne, na które przypadło 55% całkowitego zarejestrowanego popytu (87 400 mkw.). Z kolei w strefach pozacentralnych podpisano umowy najmu na łącznie 71 500 mkw. 

W strukturze popytu największy udział miały nowe umowy (63%). Na pozostałe 37% złożyły się renegocjacje i odnowienia umów (25%), ekspansje i transakcje na potrzeby własne (po 5%) oraz przednajmy (2%). Najbardziej aktywnymi najemcami na warszawskim rynku biurowym w ubiegłym kwartale były firmy z sektora usług dla biznesu (19,5%), produkcyjnego (9,5%) oraz finansowego (9,3%).

Stabilny poziomi pustostanów 

Na koniec marca 2023 roku współczynnik pustostanów w Warszawie utrzymał się na stabilnym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem (11,6%), ale zmniejszył się o 0,6 p.p. w ujęciu rok do roku. Co ciekawe, w biurowcach oddanych do użytkowania w ostatnich 5 latach dostępna powierzchnia wynosiła niewiele ponad 103 000 mkw., przekładając się na stopę pustostanów ok. 8,1% w tej grupie nieruchomości. Prawie 45 000 mkw. tej powierzchni znajdowało się w dwóch budynkach.

Nadal utrzymuje się presja na wzrost czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe. Dotyczy to szczególnie lokalizacji oraz budynków, które w znacznym stopniu spełniają oczekiwania najemców w zakresie zgodności z celami ESG. Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku miesięczne stawki czynszu w najlepszych biurowcach w centrum utrzymywały się w przedziale 22-26 euro za mkw., natomiast poza centrum wynosiły 14-16 euro za mkw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA