REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje lokal usługowy na nowym osiedlu w 2023 roku?

Ile kosztuje lokal usługowy na nowym osiedlu w 2023 roku?
Ile kosztuje lokal usługowy na nowym osiedlu w 2023 roku?
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynoszą ceny lokali usługowych w nowych inwestycjach mieszkaniowych? Czy jest na nie popyt? Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem? Czy projektowanych jest ich teraz więcej? W których osiedlach są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                   

Popularne lokale usługowe

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.:
Lokale usługowe cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie w osiedlach realizowanych w centrach miast. Obecnie mamy ostatnie dostępne powierzchnie tego typu w inwestycji Reja 55 oraz Kamienna 145 we Wrocławiu oraz krakowskich projektach Grzegórzecka 77 i Słoneczne Miasteczko. Przygotowujemy je również w kolejnych realizacjach. Ich ilość zależy od lokalizacji i skali inwestycji. Im większa, tym planujemy ich więcej. Jest to niewątpliwa korzyść dla przyszłych mieszkańców, którzy dzięki temu większość usług mają pod ręką. 

REKLAMA

Metraże i ceny lokali użytkowych

REKLAMA

Angelika Kliś, członek zarządu Atal:

Popyt na tego rodzaju powierzchnie niezmiennie jest duży, a w wielu inwestycjach zapytania pojawiają się na bardzo wczesnym etapie realizacji projektu. Lokale usługowe często sprzedajemy w pierwszych kilku dniach po wprowadzeniu do oferty. Projektujemy je adekwatnie do potrzeb w danej lokalizacji, które analizujemy na etapie planowania inwestycji. Im większa skala projektu, tym więcej tego typu powierzchni.

Preferencje nabywców, co do wielkości lokali zależą od konkretnego osiedla i nasycenia danymi usługami w okolicy, ale przeciętnie największym zainteresowaniem cieszą się te o powierzchni 60-70 mkw

W inwestycji Atal Aura w Łodzi mamy w sprzedaży dwa lokale o metrażu 66-93 mkw. w cenie 8200 zł/mkw. netto. W projekcie Nowe Miasto Polesie IIIa lokale o powierzchni 35-175 mkw. są natomiast dostępne w przedziale 7500-8000 zł/mkw. netto.

We Wrocławiu lokale mamy w kwocie od 7000 zł/mkw. do 12150 zł/mkw. netto w inwestycjach Nowe Miasto Młyn Różanka, Nowe Miasto Różanka Młynarska i Atal City Square.

W katowickiej inwestycji Atal Olimpijska wszystkie lokale sprzedały się za 10000 zł/mkw. netto. W projekcie Sokolska 30 Towers pozostały cztery lokale biurowe usytuowane na 1-2 piętrze w cenie od 7500 zł/mkw. – 8500 zł/mkw. netto.

W Trójmieście w osiedlu Przystań Letnica oferujemy lokale w cenie 8000 zł/mkw. netto, w Bursztynowej Zatoce w kwocie 10100-11500 zł/mkw. netto, a projekcie Niebieski Bursztyn sprzedajemy za 10000 zł/mkw. netto.

 

REKLAMA

Karolina Bronszewska, dyrektor Marketingu i Innowacji Ronson Development:

Popularność lokali usługowych na osiedlach mieszkaniowych zależy od lokalizacji konkretnej inwestycji, ale też położenia lokalu usługowego. Największym zainteresowaniem cieszą się duże lokale, od strony ulicy, z dużymi witrynami i opcją przygotowania pod gastronomię. Ważne są też takie aspekty, jak dobre skomunikowanie z innymi częściami dzielnicy, ale też obecność miejsc postojowych. Planowanie lokali usługowych w danej inwestycji zależy przede wszystkim od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plan przewiduje możliwość powstania lokali usługowych, aranżujemy je w osiedlu, co zwiększa jego atrakcyjność. Lokale usługowe projektujemy na parterach. Mają duże witryny i powierzchnię od 50 mkw. do 140 mkw. 

Zainteresowanie lokalami usługowymi jest bardzo duże, a najszybciej sprzedają się te najlepiej wyeksponowane. Duże lokale przeznaczone są pod żłobki, przedszkola, bądź gastronomię. W mniejszych lokują się pralnie, piekarnie, czy usługi kosmetyczne.
Obecnie mamy dostępne lokale usługowe w inwestycji Ursus Centralny, gdzie ceny oscylują między 16 tys. zł/mkw. a 17 tys. zł za mkw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska:
Obecnie we wszystkich naszych inwestycjach w sprzedaży mamy wolne jedynie trzy lokale usługowe. W projekcie Sienkiewicza Résidence we Wrocławiu w sprzedaży jest ostatni z dziesięciu projektowanych w tym osiedlu lokali, a dwa są jeszcze dostępne w inwestycji Vilda Moderne w Poznaniu. Obie inwestycje powstają w centralnych dzielnicach, w doskonałych lokalizacjach i „żyją w rytmie miasta”. W pozostałych projektach, które oferujemy, nie planujemy lokali usługowych, gdyż skupiamy się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni na parterze pod tereny zielone i prywatne ogródki, które są bardzo poszukiwane na rynku. 

Narzucone współczynniki lokali usługowych

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic: 
Naszą podstawową działalnością jest budowa lokali mieszkalnych. Lokale usługowe powstają na ogół w wyniku narzuconych współczynników i niekiedy są zawyżone na niekorzyść mieszkań. W jednej z inwestycji zostaliśmy zobowiązani do wybudowania lokali na całym pierwszym piętrze, mimo że nie jest to korzystna lokalizacja dla lokali usługowych, ale nie mogły powstać tam mieszkania.  W tej chwili mamy w sprzedaży lokale usługowe w inwestycji Moja Północna w Warszawie w cenie 13-14 tys. zł/mkw. oraz w gdańskim projekcie Wolne Miasto w cenie 9500 zł/mkw. netto.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Ceny lokali usługowych są bardzo zróżnicowane, podobnie jak ich powierzchnie. Stawki kształtują się od 6 500 zł/mkw. netto do 16 800 zł/mkw. netto, a metraże od 24 mkw. do nawet 2 137 mkw. Największym popytem cieszą się lokale o wielkości do 100 mkw.

Lokale usługowe są dostępne w projektach Nad Odrą i Hanza Tower w Szczecinie, Stacja Centrum w Pruszkowie oraz Bliska Wola DK i Pileckiego 59 w Warszawie. Liczba lokali usługowych w poszczególnych projektach zależy od kilku czynników, na przykład od wielkości osiedla, potencjalnej liczby mieszkańców czy lokalizacji inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:
W ofercie mamy obecnie lokale usługowe na sprzedaż lub wynajem. Ceny lokali usługowych w naszych projektach zaczynają się od około 500 tys. zł. Gotowe powierzchnie oraz te w budowie można kupić lub wynająć w inwestycjach na warszawskim Targówku i Bielanach. Ilość lokali usługowych w naszych inwestycjach projektowana jest według zapotrzebowania pod kątem danego osiedla. 

Marcin Michalec, CEO Okam:
Lokale usługowe są realizowane lub planowane we wszystkich naszych projektach, ponieważ chcemy stworzyć miejsca niezwykle wygodne i komfortowe, a bliska odległość do punktów handlowych i usługowych jest jednym z ważniejszych kryteriów dla mieszkańców. Szczególne zainteresowanie budzą małe lokale usługowe, które mają szeroki potencjał biznesowy i atrakcyjną cenę. Od lat obserwujemy na nie największy popyt, zatem w naszych kolejnych projektach znajdzie się także pod nie odpowiednia przestrzeń. 

Ceny lokali usługowych w naszych inwestycjach uzależnione są od wielu czynników, takich jak lokalizacja czy metraż. Ich ceny zaczynają się od 10 000 zł za mkw

Stabilny popyt na lokale usługowe. Ludzie chcą jak najwięcej codziennych spraw załatwić w pobliżu miejsca zamieszkania

Eyal Keltsh, prezes zarządu Grupy Robyg:

Obserwujemy trend koncentrowania się sfery zakupowej i usługowej w obrębie osiedla. Klienci chcą jak najwięcej codziennych spraw chcą załatwić w pobliżu miejsca zamieszkania. Dlatego spodziewamy się, że lokale usługowe w osiedlach będą coraz bardziej popularne. Mamy taką ofertę praktycznie w każdej inwestycji. Lokale usługowe cieszą się sporą popularnością, popyt jest stabilny. 

Projektując inwestycje staramy się wykorzystywać ideę 15-minutowych miast, co umożliwia zaspokojenie potrzeb w około kwadrans od opuszczenia domu – pieszo lub rowerem. W tej koncepcji upatruje się panaceum na problemy nowoczesnego świata, a zwłaszcza na globalizację, rozluźnienie więzi społecznych czy zmiany klimatyczne. Projektując nowe osiedla uwzględniamy, nie tylko potrzeby przyszłych mieszkańców, ale również potrzeby osób, które już mieszkają w okolicy terenów przeznaczonych pod nową inwestycję. Weryfikujemy, jakie udogodnienia dostępne są na danym obszarze i projektujemy inwestycje z myślą o uzupełnieniu brakujących funkcji. 

Anna Bieńko dyrektor Sprzedaży w Wawel Service:
Wszystkie lokale usługowe w naszych inwestycjach mają już swoich nabywców, więc aktualnie nie mamy ich w sprzedaży. Sprzedają się bardzo szybko, jeszcze na etapie budowy nieruchomości. Wynika to z pewnością z lokalizacji naszych inwestycji.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home:

Wszystkie inwestycje realizujemy zgodnie z ideą 15-minutowego miasta, a lokale usługowe blisko miejsca zamieszkania wpisują się w ten trend. Już na etapie planowania zagospodarowania przestrzeni koncentrujemy się na dopasowaniu infrastruktury do ludzi, a nie na odwrót.  W inwestycji Miasteczko Jutrzenki udostępniliśmy lokale na żłobek i przedszkole. Większość lokali użytkowych kupowana jest w celach inwestycyjnych. Nabywcy lokują w nie kapitał, co przynosi dochód z wynajmu. Ceny lokali różnią się w zależności od lokalizacji, powierzchni oraz miejsca przeznaczenia. 

Dariusz Nagórski, dyrektor ds. Inwestycji w Aria Development:
W ostatnim czasie wprowadziliśmy do sprzedaży dwa lokale usługowe w nowym Osiedlu Natura 2 w Wieliszewie. Lokal o metrażu 62 mkw. ma możliwość realizacji ogródka, a lokal o powierzchni 330 mkw. jest z podpisaną 10. letnią umową najmu pod działalność oświatową. W nowych projektach planujemy realizację lokali komercyjnych z usługami na potrzeby mieszkańców osiedli.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • barta
  2023-08-17 13:36:49
  Jak widać ceny są różne w zależności od miasta i lokalizacji. Jestem zainteresowana tymi na osiedlu atal olimpijska bo to prestiżowa inwestycja, świetna lokalizacja, na tym można będzie zarobić
  0
 • Daniel
  2023-07-28 08:51:22
  Home Invest prowadzi transparentną komunikację z inwestorami, dostarczając im regularne aktualizacje i raporty. Polecam!
  0
 • Wera
  2023-10-10 12:19:16
  Szukasz mieszkania w Katowicach? Home Group Black to pewny i godny polecenia wybór.
  0
 • Kasia
  2023-08-07 09:38:16
  Jestem pod wrażeniem różnorodności oferowanych inwestycji przez Home Group Black. Bez względu na to, czy szukasz mieszkania czy domu, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego
  0
 • Daria
  2023-08-01 14:01:14
  Ja polecam publikacje od wiedzy i praktyki jeśli chcecie byc na bieżąco. Każda publikacja jest aktualna i odzwierciedla najnowsze trendy i zmiany w tej dziedzinie
  0
 • Jan
  2023-08-28 13:35:25
  Inwestycje Home Invest przynoszą stabilne i atrakcyjne zwroty. Polecam jeśli ktoś szuka mieszkania / lokalu
  0
 • m.
  2023-09-08 13:16:49
  Home Group Black nieustannie podnosi poprzeczkę w świecie deweloperów, tworząc projekty, które są wizjonerskie i jednocześnie zakorzenione w śląskiej rzeczywistości.
  0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

REKLAMA

Klimatyzacja w bloku

Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

REKLAMA