REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości

Marta Wrzosek
Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej
Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dwa bardzo istotne etapy na drodze do nabycia własnego mieszkania to zawarcie umowy przedwstępnej oraz tej ostatecznej. Obie stanowią również niezbędne elementy uzyskania kredytu, który umożliwi nam sfinansowanie naszej inwestycji.

Umowa przedwstępna

Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej. Należy pamiętać, że może być ona zawarta:
• w formie aktu notarialnego;
• w formie umowy cywilno-prawnej.

REKLAMA

Co daje zawarcie umowy przedwstępnej? Zyskujesz pewność, że interesująca Cię nieruchomość nie zostanie sprzedana. To swoisty rodzaj rezerwacji. Ponadto, umowa przedwstępna umożliwia podjęcie konkretnych kroków w celu otrzymania kredytu (jest ona dokumentem niezbędnym!)

Oczywiście, zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, najczęściej związane jest z zapłatą taksy notarialnej.

Zobacz również serwis: Mieszkanie

Co zawiera umowa przedwstępna?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, umowa przedwstępna powinna zawierać najważniejsze postanowienia, które znajdą się następnie w umowie ostatecznej. Są to m.in. dane dotyczące nieruchomości oraz stron umowy (a więc Twoje i dewelopera), ustalona cena, obowiązki stron czy termin podpisania umowy ostatecznej, a także wysokość zadatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadatek

Zadatek, na ogół, płacony jest wraz z chwilą pospisywania umowy przedwstępnej. Wynosi on przeciętnie 10% wartości nieruchomości. Zadatek jest kwotą wpłacaną na poczet ceny. Jeżeli nie doszłoby do zawarcia umowy z Twojej (kupującego) winy, kwota ta przepada. Jeśli jednak winę ponosi deweloper (sprzedający), wówczas będzie zobowiązany do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Umowa ostateczna

W przypadku umowy ostatecznej, jej stronom nie pozostawiono wyboru formy, w jakiej ma zostać zawarta. Obowiązkowo, powinna to być forma aktu notarialnego. Konsekwencje niespełnienia takiego wymogu są daleko idące – umowa jest nieważna! Z chwilą jej zawarcia, kupujący staje się właścicielem nieruchomości.

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA