Czy wiesz jak sprawić, aby Twoje mieszkanie było higienicznie czyste?
REKLAMA
REKLAMA
Mieszkanie ma chronić przed niekorzystnymi wpływami otoczenia, jak zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury, mocny wiatr czy wilgoć. Ma też zapewniać odpowiedni mikroklimat. Nieodpowiednie warunki mieszkaniowe mogą prowadzić do wystąpienia, np. złego samopoczucia problemów ze snem, ból głowy, a nawet mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych, jak angina, grypa, grzybica czy świerzb. W mieszkaniach gdzie panuje chłód i wilgoć pojawiają się schorzenia, takie jak choroby dróg oddechowych - zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, przeziębienie, jak również choroby stawów-reumatyzm.
REKLAMA
Istotna rolę spełnia powierzchnia mieszkania. Według norma jednego mieszkańca powinno przypadać 11 m /kw w stosunku do całej powierzchni mieszkalnej, czyli wszystkich pokoi i pomieszczeń.Wysokość mieszkań ma znaczenie, jeśli bierze się pod uwagę wymianę powietrza w mieszkaniu. Oznacza to, że niższe mieszkania, czyli ok. 2,2-2,3 m, powinny być częściej wietrzone.
Pomieszczeniem istotnym ze względu na wypoczynek i sen jest cicha i spokojna sypialnia. Nie musi być duża, ale powinna mieć okna zwrócone na wschód, albo południe. Pokój dzienny należy usytuować obok kuchni. Kuchnia to miejsce szczególne. Przygotowuje się w niej posiłki, dlatego powinna być dobrze wietrzona, albo mieć urządzenia do wentylacji.
REKLAMA
Podstawowym założeniem kuchni jest funkcjonalność, wygoda i wysoki stopień czystości. Ze względu na to, wszystkie meble powinny być proste i o gładkiej powierzchni. W kuchni najwięcej drobnoustrojów znajduje się na ścierkach kuchennych, deskach do krojenia, szczególnie drewnianych, blatach, czy mikserach.Żeby zachować higienę ścierki należy prać w wysokiej tem., resztę wyposażenia- powierzchnie i sprzęty regularnie czyścić specjalnymi preparatami. Nie wolno zapominać o dobrym spłukaniu czyszczonych miejsc ze względu na ich kontakt z żywnością.
Podobnie jest z łazienką i toaletą. Jeżeli znajdują się one w jednym pomieszczeniu, wymagają wyjątkowo starannej higieny. W łazience kurz i zarazki gromadzą się w mgle wodnej z toalety, która unosi się w powietrzu podczas spuszczania wody i osadza na wszystkim dookoła - ręcznikach, szczoteczkach do zębów, przyborach do mycia ciała itd. Ręczniki powinny być zmieniane jak najczęściej, natomiast przybory toaletowe, którymi myje się ciało należy umieszczać w specjalnych pojemnikach bądź w szafce łazienkowej. Powierzchnię powinno się przecierać środkami czyszcząco-dezynfekcyjnymi.
Przedpokój to miejsce izolacji mieszkania przed światem zewnętrznym. Tutaj zostawia się obuwie i wierzchnią odzież, na których znajdują się wszelkie drobnoustroje, w tym chorobotwórcze, które przynosi się z zewnątrz.
Kolor wnętrza wpływa na samopoczucie. Najlepsze są kolory jasne lub pastelowe i naturalne, takie które pozwalają odpoczywać naszym oczom. Spore znaczenie w mieszkaniu ma również dobre oświetlenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.