REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zmiękczyć twardą wodę?

REKLAMA

Mydło źle się pieni, pozostawiając na brzegach umywalki szary osad, w czajniku osadza się kamień, włosy po umyciu są sztywne a tkaniny szorstkie w dotyku? Oznacza to, że masz twardą wodę, czyli zawierającą zbyt dużą ilość związków wapnia i magnezu. Możesz ją zmiękczyć na kilka sposobów.

REKLAMA

Twardą wodę możesz poznać po tym co, napisałam wyżej, jednak jeżeli chcesz się upewnić, możesz udać się z pytaniem do sanepidu lub przedsiębiorstwa wodociągowego z którego ciągniesz wodę albo sprawdzić na jego stronie aktualne wyniki analizy dla twojego miejsca zamieszkania.

REKLAMA

Zastosuj zmiękczacze do wody. Zmiękczacze mają w środku żywicę jonowymienną, która wymienia jony wapnia i magnezu na jony sodowe. Żeby prawidłowo spełniały swoje zadanie, często wymagają wcześniejszego usunięcia z wody żelaza i manganu do wartości podanej przez producenta. Masz do wyboru zmiękczacze stałe (ze specjalnymi kryształkami zmiękczającymi wodę, podłączany do domowej instalacji wodociągowej za odgałęzieniem kuchennym), zmiękczacze przenośne (podłączane do kurka z ciepłą lub zimną wodą za pomocą wężyka) lub podwieszane (zawieszone na poprzecznej listwie nad zbiornikiem wody). Jednak nie wszystkie zmiękczacze wody usuwają problem w całości. Trzeba zorientować się przed zakupem jakie posiadają funkcje – jedne mogą usuwać tylko osad, inne tylko kamień.

Zdolność filtracji zmiękczaczy jest ograniczona i co jakiś czas wymagają płukania roztworem soli kuchennej. W zależności jaki masz zmiękczacz, płukanie odbywa się automatycznie lub musisz zrobić to sam. Jednak nie powinieneś pić wody z pionu wodociągowego, gdzie zamontowany jest zmiękczacz, zwłaszcza jeśli masz chore nerki, nadciśnienie lub jesteś na diecie niskosolnej. Nie podawaj jej także dzieciom. Ponieważ miękka woda jest pozbawiona jonów magnezu i wapnia nie jest najlepsza dla serca. Badania dowodzą, że pijący wodę twardą są mniej podatni na choroby kardiologiczne.

REKLAMA

Najprostszym domowym sposobem zmiękczania wody do prania jest dodawanie kilku łyżek sody. Rozpuszcza się tylko w ciepłej wodzie. Niestety niszczy delikatne tkaniny, np. wełnę i odbarwia tkaniny kolorowe. Dlatego bezpieczniejszym wyjściem jest użycie proszku ze zmiękczaczem wody.

Można także zainwestować w specjalne urządzenie zmiękczające wodę, montowane na jednym z pionów wodociągowych – kolumny ciśnieniowe. Jest to niestety drogi wydatek - kolumny ciśnieniowe ze automatycznym sterowaniem kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty większego zużycia wody do płukania gdy filtr zmniejszy swoją moc i powstających z niej ścieków. Tańsze są kolumny sterowane ręcznie, lecz są dość kłopotliwe w użyciu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywą może być mój sposób zmiękczania wody. Polecam go, bo jest całkowicie naturalny, ekologiczny i tani. Do prania wrzucam indyjskie orzeszki piorące. Są popularnym środkiem czyszczącym, zmiękczający i dezynfekujący wodę w Indiach. Można je stosować zarówno do prania ręcznego jak i w pralce, do wszystkich rodzajów tkanin. Są idealne dla alergików, ponieważ nie wywołują podrażnień. Mają intensywny zapach, lecz po rozpuszczeniu w wodzie stają się bezwonne.

Do pralki wrzucam 5 pokruszonych orzechów zapakowanych w dołączony do nich woreczek, do prania ręcznego wystarczą 3 pokruszone orzechy. Piorąc ręcznie namaczam je ok. 15 min w gorącej wodzie razem z rzeczami (można dłużej w zależności od temperatury wody). Możesz też kupić w internecie gotowy wyciąg z tych orzechów i stosować go do mycia włosów –  przy twardej wodzie włosy są po nich miękkie. Kupisz je w sklepach z artykułami ekologicznymi i w internecie. Za 1 kg orzechów z dołączonymi 3 woreczkami zapłacisz niecałe 30 zł. To dość korzystna cena, zwłaszcza, że orzeszki są bardzo wydajne. 1 kg wystarcza mniej więcej na 140 prań w temp. 60 st. C. Każdego orzecha możesz użyć mniej więcej 4-krotnie piorąc w temperaturze 30 st. C, dwukrotnie w temp. 60 st. C, 1 raz w 90 st. C.

Nie polecam kupowania orzechów pakistańskich. Są tańsze od indyjskich, ale zawierają mniej środka piorącego – saponiny, przez co trzeba zużywać ich więcej na jedno pranie i kupować częściej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA