Czy wiesz co zrobić, gdy w pomieszczeniu jest za mało gniazd wtykowych?
REKLAMA
Najpierw wyłącz zasilanie i wykręć bezpieczniki obwodu, na którym będziesz pracował.
REKLAMA
Wymontuj gniazdko ze ściany i sprawdź ile żył (1 przewód w którym są umieszczone mniejsze kabelki) podłączonych jest do każdego zacisku. Jeżeli po jednej lub trzech oznacza to, że jest to gniazdko dodatkowe lub takie, do którego odprowadzano przewód do gniazdka dodatkowego - z takiego gniazdka nie korzystasz! Metoda którą opisuję dotyczy obwodu pierścieniowego. Jeśli posiadasz inny, zasięgnij rady elektryka.
Jeżeli do każdego zacisku podłączone są 2 przewody prawdopodobnie możesz do niego podłączyć dodatkowe gniazdko. Proponuję nie ryzykować i sprawdzić obwód.
REKLAMA
W tym celu wykręcasz z zacisku 2 czerwone przewody i podłączasz do do nich krokodyli próbnika. Jeżeli żaróweczka się zaświeci, oznaczać to będzie, że gniazdko jest podłączone do obwodu pierścieniowego i możesz bezpiecznie podłączyć do niego dodatkowe gniazdo. Jeśli nie - nie korzystaj z niego.
Teraz będą ci potrzebne: dwużyłowy przewód podtynkowy z uziemieniem, kawałek żółto-zielonej izolacji, puszkę lub płytkę montażową oraz pojedyncze lub podwójne gniazdko. Wyznaczasz trasę przewodu do nowego gniazdka (sprawdź czy nie przecinają jej ukryte pod tynkiem rury i przewody) i wykuj wzdłuż niej bruzdę w tynku.
Teraz zamontuj w wykutym rowku przygotowany wcześniej przewód, pozostawiając odpowiedni zapas na jego podłączenia.
REKLAMA
Wymontuj gniazdko. W obu płytkach montażowych wybij otwory i przewlecz przez nie końcówki przewodu. Czerwoną żyłę podłączasz do zacisku L, czarną do zacisku N, żółto-zieloną do zacisku E lub takim znaczku jak odwrócona parasolka:) W gniazdku wyjściowym Umieść nową puszkę montażową w wykutej dla niej wnęce i przykręć ją do muru używając kołków rozporowych.
Teraz przygotuj zaprawę tynkarską i zalep nią bruzdę oraz obrzeża nowej płytki montażowej. Zanim podłączysz przewody, poczekaj aż zaprawa stwardnieje. Z obu końcówek przewodów usuń ok. 40 mm zewnętrznej powłoki polwinitowej i z każdej żyły ok. 15 mm izolacji (na gołe końcówki żyły uziemiającej nasuń kawałki żółto-zielonej izolacji). Podłącz końcówki przewodów do zacisków obu gniazdek w taki sposób: Czerwoną żyłę podłączasz do zacisku L, czarną do zacisku N, żółto-zieloną do zacisku E lub znaczku jak odwrócona parasolka.
Dociśnij każde gniazdko do płytki montażowej, dbając o to, aby przewody nie były splątane i aby mieściły się pod obudową. Przykręć gniazda do obudowy, tak żeby ich brzegi przylegały do ściany.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA