REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z nieruchomości wspólnej przez współwłaścicieli - podział quad usum

Korzystanie z nieruchomości wspólnej przez współwłaścicieli - podział quad usum
Korzystanie z nieruchomości wspólnej przez współwłaścicieli - podział quad usum

REKLAMA

REKLAMA

Brak regulacji dotyczących podziału nieruchomości wspólnej do korzystania może utrudniać korzystanie z części wspólnych nieruchomości takich jak miejsca postojowe, czy też części elewacji przeznaczone na szyldy reklamowe dla lokali usługowych.

Korzystanie z nieruchomości wspólnej przez współwłaścicieli

Dla inwestora i dewelopera brak uregulowań w zakresie podziału quoad usum związany jest z ryzykiem komercyjnym. - Zakup lokali w nieruchomości, która nie ma ustalonych jasnych zasad korzystania z części wspólnych, w której nie dokonano podziału quoad usum, może być mniej atrakcyjny dla nabywców – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jakub Urbanek, adwokat z kancelarii CDZ Chajec i Wspólnicy. - Nabywcy mogą nie być zainteresowani zakupem lokalu, do którego nie będzie przypisane wyłączne prawo do korzystania z określonych części nieruchomości wspólnej np. miejsca w lokalu garażowym, miejsca postojowego naziemnego, czy też ogródka przylegającego do lokalu znajdującego na parterze budynku.

REKLAMA

Zasady ogólne korzystania przez współwłaścicieli z części nieruchomości wspólnej

REKLAMA

Jakie są ogólne zasady, na których odbywa się korzystanie przez współwłaścicieli z części nieruchomości wspólnej? Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206 Kodeksu cywilnego).

W przypadku braku umownego uregulowania zasad korzystania z nieruchomości wspólnej współwłaściciel ma prawo korzystać z całej rzeczy, a nie tylko z takiej jej części, która pokrywa się z udziałem właściciela. Współwłaściciel musi respektować prawa pozostałych współwłaścicieli.

Zgodnie z ustawą o własności lokali, w rozumieniu, której nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 UWL), właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem (art. 12 ust. 1 UWL). Celem korzystania z nieruchomości wspólnej ma być przede wszystkim zapewnienie właścicielom możliwości należytego korzystania z lokali, z którymi związany jest udział we współwłasności tej nieruchomości.

Warto mieć umowę dot. podziału nieruchomości wspólnej quoad usum

- Przepisy polskiego prawa nie przewidują żadnych szczególnych wymogów dotyczących formy zawarcia takiej umowy, co oznacza, że umowa ta może zostać zawarta w formie pisemnej, a nawet w sposób dorozumiany – wyjaśnia Jakub Urbanek z kancelarii CDZ Chajec i Wspólnicy. - Dorozumiane zawarcie umowy o podział rzeczy wspólnej quoad usum, to takie, które można przyjąć, gdy żaden ze współwłaścicieli nie sprzeciwia się określonemu sposobowi korzystania z rzeczy wspólnej. Aby ujawnić umowę o podziale nieruchomości do korzystania w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wspólnej, konieczne jest jednak zawarcie takiej umowy przynajmniej w formie pisemnej, z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Czy możliwe są zmiany w umowie o podział do korzystania? Porozumienie stron jest zawsze możliwe. Jednak zarówno w doktrynie prawa jak i w orzecznictwie, reprezentowane były niejednolite poglądy dotyczące trybu zmiany takiej umowy - czy zawsze potrzebna jest jednomyślność czy wystarczy wola większości współwłaścicieli?

W jaki sposób współwłaściciele mogą zmienić umowę quoad usum? W każdym przypadku konieczne byłoby przeanalizowanie brzmienia aktualnie obowiązującej umowy oraz weryfikacja zakresu proponowanych zmian, w szczególności w kontekście zakresu planowanego ograniczenia uprawnień już przysługujących poszczególnym współwłaścicielom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MarketNews24
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA