REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z nieruchomości wspólnej przez współwłaścicieli - podział quad usum

Korzystanie z nieruchomości wspólnej przez współwłaścicieli - podział quad usum
Korzystanie z nieruchomości wspólnej przez współwłaścicieli - podział quad usum

REKLAMA

REKLAMA

Brak regulacji dotyczących podziału nieruchomości wspólnej do korzystania może utrudniać korzystanie z części wspólnych nieruchomości takich jak miejsca postojowe, czy też części elewacji przeznaczone na szyldy reklamowe dla lokali usługowych.

Korzystanie z nieruchomości wspólnej przez współwłaścicieli

Dla inwestora i dewelopera brak uregulowań w zakresie podziału quoad usum związany jest z ryzykiem komercyjnym. - Zakup lokali w nieruchomości, która nie ma ustalonych jasnych zasad korzystania z części wspólnych, w której nie dokonano podziału quoad usum, może być mniej atrakcyjny dla nabywców – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jakub Urbanek, adwokat z kancelarii CDZ Chajec i Wspólnicy. - Nabywcy mogą nie być zainteresowani zakupem lokalu, do którego nie będzie przypisane wyłączne prawo do korzystania z określonych części nieruchomości wspólnej np. miejsca w lokalu garażowym, miejsca postojowego naziemnego, czy też ogródka przylegającego do lokalu znajdującego na parterze budynku.

REKLAMA

Zasady ogólne korzystania przez współwłaścicieli z części nieruchomości wspólnej

REKLAMA

Jakie są ogólne zasady, na których odbywa się korzystanie przez współwłaścicieli z części nieruchomości wspólnej? Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206 Kodeksu cywilnego).

W przypadku braku umownego uregulowania zasad korzystania z nieruchomości wspólnej współwłaściciel ma prawo korzystać z całej rzeczy, a nie tylko z takiej jej części, która pokrywa się z udziałem właściciela. Współwłaściciel musi respektować prawa pozostałych współwłaścicieli.

Zgodnie z ustawą o własności lokali, w rozumieniu, której nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 UWL), właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem (art. 12 ust. 1 UWL). Celem korzystania z nieruchomości wspólnej ma być przede wszystkim zapewnienie właścicielom możliwości należytego korzystania z lokali, z którymi związany jest udział we współwłasności tej nieruchomości.

Warto mieć umowę dot. podziału nieruchomości wspólnej quoad usum

- Przepisy polskiego prawa nie przewidują żadnych szczególnych wymogów dotyczących formy zawarcia takiej umowy, co oznacza, że umowa ta może zostać zawarta w formie pisemnej, a nawet w sposób dorozumiany – wyjaśnia Jakub Urbanek z kancelarii CDZ Chajec i Wspólnicy. - Dorozumiane zawarcie umowy o podział rzeczy wspólnej quoad usum, to takie, które można przyjąć, gdy żaden ze współwłaścicieli nie sprzeciwia się określonemu sposobowi korzystania z rzeczy wspólnej. Aby ujawnić umowę o podziale nieruchomości do korzystania w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wspólnej, konieczne jest jednak zawarcie takiej umowy przynajmniej w formie pisemnej, z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Czy możliwe są zmiany w umowie o podział do korzystania? Porozumienie stron jest zawsze możliwe. Jednak zarówno w doktrynie prawa jak i w orzecznictwie, reprezentowane były niejednolite poglądy dotyczące trybu zmiany takiej umowy - czy zawsze potrzebna jest jednomyślność czy wystarczy wola większości współwłaścicieli?

W jaki sposób współwłaściciele mogą zmienić umowę quoad usum? W każdym przypadku konieczne byłoby przeanalizowanie brzmienia aktualnie obowiązującej umowy oraz weryfikacja zakresu proponowanych zmian, w szczególności w kontekście zakresu planowanego ograniczenia uprawnień już przysługujących poszczególnym współwłaścicielom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MarketNews24

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA