REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy umowa o wykonanie prac projektowych jest umową o dzieło?

Umowa o wykonanie prac projektowych to umowa cywilnoprawna zawierana podczas procesu budowlanego
Umowa o wykonanie prac projektowych to umowa cywilnoprawna zawierana podczas procesu budowlanego

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o wykonanie prac projektowych to umowa cywilnoprawna zawierana podczas procesu budowlanego. Zawierana jest w formie dowolnej – jednakże zaleca się sporządzić umowę w formie pisemnej dla celów dowodowych. Umowy zawierane w procesie budowlanym powinny odpowiadać realizacji inwestycji.

Zapisz się na nasz newsletter

Umowa o wykonanie prac projektowych a umowa o dzieło

Zgodnie z dyspozycją art. 627-646 Kodeksu cywilnego – umowa o wykonanie prac projektowych jest umową o dzieło. Przepisy te mają także zastosowanie w prawie budowlanym (art. 20 i 21). Należy także wskazać, iż przedmiotem umowy o wykonanie prac projektowych mogą być projekty urbanistyczne, architektoniczne. Wszystkie projekty na podstawie ustawy z dnia 14 lutego 1994 – o prawie autorskim i prawach pokrewnych – podlegają ochronie.

REKLAMA

Z tego też względu należy pamiętać, że posiadanie odpowiednich uprawnień jest niezbędne do wykonywania funkcji technicznej podczas całego procesu budowlanego.

Zobacz również: Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

Wzór istotnych postanowień umowy o wykonanie prac projektowych

1. tytuł umowy: umowa o wykonanie prac projektowych,

2. data i miejsce sporządzenia umowy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. strony umowy (dane osobowe),

4. treść umowy:
- Zamawiający zleca wykonanie prac projektowych a Projektant przyjmuje zlecenie dokonania dokumentacji projektowej domu (dwurodzinnego/ jednorodzinnego) na działce budowlanej nr 89/098,
- Projektant obowiązuje się wykonać zlecenie w terminie do 11.09.2010 r.,
- Projektant zobowiązuje się do nadzoru nad całym przebiegiem całej inwestycji,
- Zamawiający zobowiązuje się dostarczyć niezbędne dokumenty do rozpoczęcia wykonania prac budowlanych w terminie do 8.08.2009 r.,
- W przypadku nie dotrzymania terminu w celu dostarczenia niezbędnej dokumentacji Projektantowi przysługuje prawo do zmiany terminów,
- Projektant zobowiązuje się do udziału w odbiorach robót częściowych oraz końcowych, udział w próbach instalacji, udział w naradach technicznych,
- Za opracowanie dokumentacji projektowej Zamawiający zobowiązuje się zapłacić Projektantowi wynagrodzenie w wysokości 8000 zł w terminie 14 dni od odbioru niniejszych dokumentów,
- Zamawiający zapłaci także za pełnienie przez Zamawiającego nadzoru autorskiego w wysokości 1000 zł. Poszczególne czynności nadzoru autorskiego wykonywane będą w okresie od 3.02.2010 do 11.09.2010 r.,

Zobacz również serwis: Dom i działka

5. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy prawa cywilnego oraz przepisy prawa budowlanego, przepisy o prawie autorskim, 

6. Niniejsza umowa została sporządzona w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron,

7. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej, pod rygorem nieważności,

8. Podpis zamawiającego oraz projektanta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

REKLAMA

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA

O ile droższe jest mieszkanie z widokiem?

Jak dużo trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna? Czy mieszkania na wyższych kondygnacjach są dużo droższe? Co jeszcze sprawia, że cena za metr jest wyższa? 

Każdy budynek dostanie ocenę od A+ do G - klasę charakterystyki energetycznej. Od kiedy ten obowiązek i kontrole na miejscu? Jest już projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 3 lipca 2024 r. o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wprowadzi klasy charakterystyki energetycznej budynków (w skali od A+ do G), co ma być - jak tłumaczy MRiT - ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2026 roku.

REKLAMA