REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest karta przedpłacona?

md k
Karty. Fot. Fotolia
Karty. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej. Najlepiej znana forma karty przedpłaconej to karta podarunkowa. Czym charakteryzuje się karta przedpłacona?

Karta przedpłacona nie wymaga posiadania rachunku osobistego w banku. Jako posiadacze tej karty nie dostaniemy również kredytu. Wszelkie transakcje, których dokonujemy będą zrealizowane tylko do wysokości kwoty, jaką mamy na przeznaczonym do tego rachunku. Taki techniczny rachunek musi być zasilony przed pierwszym użyciem karty.

REKLAMA

Karty przedpłacone najczęściej nie są spersonalizowane, czyli nie są na niej umieszczane nasze żadne dane, nie pojawia się nasze imię ani nazwisko.

Zobacz także: Czy transakcje kartą zbliżeniową są bezpieczne?

Karty przedpłacone występują najczęściej w formie:

REKLAMA

– karty podarunkowej – powoli wypiera bony i gotówkę. Często stosowana przez pracodawców, jako dodatkowa forma gratyfikacji. Coraz bardziej popularna staje się również w sklepach – możemy kupić taką kartę doładowaną konkretną kwotą i przekazać ją komuś – obdarowany będzie mógł dokonać zakupu w tym konkretnym sklepie lub w wybranym przez siebie sklepie sieciowym. Dodatkowo karty podarunkowe mogą być ozdobione inaczej niż tradycyjne karty płatnicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– karty podróżnej – jest to skuteczna, prosta i wygodna forma rozliczania się z pracodawcą z kosztów podróży. Pracodawca przekazując doładowaną kartę unika wydawania gotówki pracownikowi. Często jest to szybsza forma przekazania wymaganej kwoty.

– mogą również pełnić funkcję transferu finansowego – karta może być wykorzystana w sytuacji, w której z jakiegoś powodu dokonanie tradycyjnego przelewu jest niemożliwe; możemy wysłać niedoładowaną kartę, po odebraniu jej przez uprawnioną osobę doładowujemy kartę, będzie mógł on wypłacić całą kwotę z bankomatu.

Czym charakteryzuje się karta przedpłacona?

Karta przedpłacona od strony technicznej najbardziej przypomina kartę debetową. Tak samo dokonujemy płatności. Charakterystyczną cechą karty przedpłaconej jest to, że w przeciwieństwie do innych kart za jej pomocą możemy tylko płacić. Nie są przypisane do niej żadne inne produkty i usługi (kredyty, przelewy, subkonta).

Warto wiedzieć, że transakcje kartą przedpłaconą, mimo jej braku spersonalizowania, nie są całkowicie anonimowe. Praktykuje się przekazywanie karty dopiero po podpisaniu umowy z obdarowanym.

Zobacz także: Coraz większa ilość kart zbliżeniowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA