REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Caban Katarzyna
Celem Rekomendacji T jest zwiększenie kontroli rynku kredytowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa klientów i banków
Celem Rekomendacji T jest zwiększenie kontroli rynku kredytowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa klientów i banków

REKLAMA

REKLAMA

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

Celem Rekomendacji T jest zwiększenie kontroli rynku kredytowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa klientów i banków. Rekomendacja obejmie wszystkie banki działające w Polsce na podstawie licencji bankowej. Niezastosowanie się do postanowień Rekomendacji grozi sankcjami finansowymi, a nawet utrudnieniami w prowadzeniu dalszej działalności.

REKLAMA

Jakie zmiany dla kredytobiorców?

Rekomendacja wprowadza ograniczenia w dostępie do kredytów. Od stycznia 2011 roku osoby zarabiające nie więcej niż średnie wynagrodzenie będą mogły uzyskać kredyt o łącznej sumie spłacanych co miesiąc rat nie przekraczającej 50% dochodów, a osoby zarabiające powyżej średniej - 65% dochodów. Oznacza to, że łączna suma miesięcznych rat kredytów i pożyczek nie może przekroczyć połowy dochodów. Więc zarabiając 2000zł maksymalna rata kredytu może wynieść nie więcej niż 1000 zł, taka osoba nie dostanie kolejnego kredytu.

Zobacz również serwis: Kredyty

Dodatkowo Rekomendacja ma przeciwdziałać udzielaniu kredytów w obcej walucie. Wydatki na kredyt walutowy dłuższy niż 5 lat zostaną powiększone nawet o 20%. Obowiązkiem banku będzie dokładne sprawdzenie zdolności kredytowej klienta. Służyć temu będą zewnętrzne bazy danych jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej. Ponadto, bank powinien poinformować klienta o ryzyku i kosztach kredytu. Na banku ciążyć będzie obowiązek sprawdzania, czy kredytobiorca regularnie spłaca wszystkie zobowiązania, również te zaciągnięte w innych bankach. Klienci prawdopodobnie najbardziej odczują obowiązek posiadania 20% wkładu własnego przy kredycie zaciągniętym na ponad 5 lat. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z kredytami na dowód?

REKLAMA

Od września banki będą wymagać udowodnienia wysokości dochodów przy staraniu się o każdy kredyt. Dodatkowo starając się o kredyt trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o wysokości rat spłacanych w innych bankach. Co ważne, te poświadczenia będą wymagane również jeśli będziemy chcieli kupić coś na raty w sklepie.

Część ekspertów twierdzi, że postanowienia Rekomendacji T zamkną wielu osobom drogę do kredytu i zmuszą ich do skorzystania z usług przedsiębiorstw poza bankowych. Przyczynią się do rozwoju lichwy i kredytów nie wymagających zaświadczenia o dochodach, ale na duży procent. Przypomnijmy, że Rekomendacja jest odpowiedzią na kryzys finansowy, a jej celem jest zmniejszenie liczby niespłacanych przez klientów kredytów. Warto zwrócić uwagę, że większość banków już od dawna działa według standardów Rekomendacji, stąd część ekspertów nie obawia się jej postanowień, twierdząc, że sama Rekomendacja niewiele zmieni w dostępie do kredytów.

Zobacz również serwis: Tanie kredyty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

REKLAMA

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA