REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Święta Bożego Narodzenia – ilu Polaków traktuje je jako święto rodzinne? [Badanie]

Święta Bożego Narodzenia – ilu Polaków traktuje je jako święto rodzinne? [Badanie]
Święta Bożego Narodzenia – ilu Polaków traktuje je jako święto rodzinne? [Badanie]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu Polaków magiczny czas. Większość z nich jest katolikami, a to w tej religii jedno z dwóch najważniejszych świąt w roku. Jak je spędzimy w tym roku? Z zachowaniem jakich tradycji?

Święta Bożego Narodzenia – z kim Polacy spędzą je w tym roku?

Od 14 lat z badań CBOS wynika, że Polacy podkreślają wymiar rodzinny świąt Bożego Narodzenia. W tym roku taką odpowiedź wybrało 56 proc. badanych.

REKLAMA

Tylko 6 proc. badanych planuje spędzić Wigilię z przyjaciółmi lub bliskimi znajomymi spoza rodziny - wynika z tegorocznego badania CBOS. Prawie wszyscy Polacy składają sobie w Wigilię życzenia, spożywają tradycyjne potrawy i dzielą się opłatkiem. 1 proc. spędzi Święta samotnie.

Co piąty ankietowany traktuje Boże Narodzenie jako święto przede wszystkim religijne (21 proc., spadek o 2 punkty procentowe w stosunku do roku 2019), zbliżony odsetek badanych wskazuje na "święto ludzi związanych z tradycją chrześcijańską" (18 proc., tyle samo, co dwa lata temu).

Z badań CBOS wynika też, że "coraz mniej Polaków uznaje Boże Narodzenie za święto w pierwszej kolejności religijne (spadek o 10 punktów proc.), a coraz więcej za święto przede wszystkim rodzinne (wzrost o 8 punktów proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Dwóch na trzech badanych święta spędza z żonę, męża, partnera lub partnerkę (66 proc.), blisko połowa( 49 proc.) z rodzicami, a 48 proc. także z mieszkającymi z nimi dziećmi. Prawie jedna trzecia Polaków spędzi Wigilię ze swoim rodzeństwem (32 proc.) oraz z dorosłymi dziećmi, które już z nimi nie mieszkają (30 proc) „ - wynika z badań CBOS.

Mimo pandemii tegoroczną Wigilię ze swoim rodzeństwem spędzi o 3 punkty procentowe więcej Polaków niż w 2015 roku. Również więcej osób spędzi ten wieczór z wnukami (wzrost o 3 punkty proc. w stosunku do roku 2015 i o 8 punktów proc. w stosunku do roku 2011).

Święta Bożego Narodzenia – jakie tradycje kultywują Polacy?

REKLAMA

Niezależnie od przemian w postrzeganiu świąt Bożego Narodzenia, wiele tradycyjnych zwyczajów wigilijnych jest przestrzeganych w polskich domach w równym stopniu, co ponad dwadzieścia lat temu. "Niezmiennie prawie wszyscy Polacy składają sobie w Wigilię życzenia (98 proc.), spożywają tradycyjne potrawy wigilijne (98 proc.), dzielą się opłatkiem (97 proc.), a także przystrajają choinki (97 proc.)" - wskazuje CBOS.

Z badań wynika także, że większość Polaków traktuje święta jako okazję do wymiany życzeń z krewnymi i znajomymi (91 proc.), przygotowania prezentów pod choinkę (91 proc.), wysyłania życzeń świątecznych za pomocą SMS-ów, komunikatorów internetowych, e-maili lub kartek elektronicznych (88 proc.), a także przygotowywania dodatkowego nakrycia na stole dla niespodziewanego gościa (88 proc. ). Wraz ze spadkiem osób uznających Boże Narodzenie za święto religijne, stopniowo zmniejszają się również odsetki przestrzegających ściśle religijnych zwyczajów wigilijnych - np.53 proc. bierze udział w Pasterce - co w porównaniu z 2019 jest spadkiem o 13 punktów proc..

Post w Wigilię zachowuje 83 proc. badanych. Odmawianie modlitw lub odczytywania fragmentu Pisma Świętego zadeklarowało 60 proc., a przystępowanie do spowiedzi - 59 proc.

Z badania CBOS wynika, że tracą również na popularności niektóre zwyczaje niezwiązane z religią. Śpiewanie w Wigilię kolęd, zadeklarowało 70 proc. - jest to spadek 10-punktowy. Odwiedzanie grobów bliskich - 70 proc. - spadek 13-punktowy; przestrzeganie zwyczajowej liczby potraw zadeklarowało 62 proc. badanych - spadek o 14 punktów proc..

Na stosunkowo stabilnym poziomie utrzymują się odsetki Polaków deklarujących wkładanie w Wigilię siana pod obrus (75 proc.), wywieszanie wianków świątecznych (51 proc.), dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami (38 proc.) czy zapraszanie na Wigilię osób samotnych lub ubogich (29 proc.).

72 proc. badanych twierdzi, że tegoroczne święta w ich rodzinie będą takie same, jak w ubiegłym roku - jest to spadek 15-punktowy. "Prawie pięciokrotnie wzrósł natomiast odsetek badanych przewidujących, że ich święta będą mniej dostatnie, niż przed rokiem –(23 proc. wobec 5 proc. w 2019 r.). Zmiany związane są z niepewną sytuacją gospodarczą w kraju" - stoi w raporcie z badania.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 29 listopada do 12 grudnia 2021 roku na próbie liczącej 1063 osoby (w tym: 47,0 proc. metodą CAPI, 35,7 proc. – CATI i 17,3 proc. – CAWI). (PAP)Autor: Magdalena Gronek

Autopromocja
PAP

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

REKLAMA

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

REKLAMA