REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabytkowe dachy – jak je odpowiednio ochronić

Zabytkowe dachy – jak je odpowiednio ochronić
Zabytkowe dachy – jak je odpowiednio ochronić

REKLAMA

REKLAMA

Zabytkowe dachy są elementem zabytkowych budynków zasługujących na szczególną ochronę. Niestety często z powodu stosowania przy ich konstrukcji przestarzałych materiałów są znacznie bardziej narażone, m.in. na pożary, czy warunki atmosferyczne. W jaki sposób optymalnie je ochronić?

Zabytkowe dachy szczególnie podatne na pożar

Stare, drewniane dachy są szczególnie narażone na płomienie, a od groźby pożaru trudno ustrzec się nawet obiektom tej klasy co paryska katedra Notre-Dame. Niestety mimo postępu technicznego pożary zabytków wciąż się zdarzają, a ogień pojawia się w cennych kulturowo kościołach, dworach czy pałacach.

REKLAMA

Z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w Polsce w 2021 r. strażacy interweniowali przy ponad 106 tys. pożarów. 2236 z nich dotyczyło obiektów użyteczności publicznej. Wśród nich interwencji wymagało 181 obiektów sakralnych czy kultu religijnego, 24 miejsca zaliczane do kategorii: muzea, skanseny, wystawy, galerie oraz 19 bibliotek i archiwów.

Obiekty zabytkowe są szczególnie podatne na pożar ze względu na łatwopalne materiały, z których zostały wykonane, ale też często przez brak specjalistycznego zabezpieczenia. W przypadku wielu zabytków, zarządzającym budynkiem jest lokalny samorząd lub parafia, których niejednokrotnie nie stać na drogi system przeciwpożarowyzauważa Piotr Pytel, doradca techniczny firmy Dorken Delta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabytkowe dachy – jak je zabezpieczyć

Równie istotne, co system przeciwpożarowy, są materiały, jakich używa się przy renowacji zabytków. Trzeba więc szczególnie zadbać o to, by obok dopasowania do historycznej tkanki, gwarantowały wysoką ognioodporność.

- Kluczowy dla wykonawcy jest dobór produktów, które mają odpowiednią klasyfikację w zakresie reakcji na ogień, zgodną z normą PN-EN 13501-1 – podkreśla Piotr Pytel.  

 ­Zabytkowe dachy – jak je odnowić zachowując charakter budynku

Odnawianie zabytku jest trudne. W przeciwieństwie do remontu zwykłego budynku, musi uwzględniać historyczny charakter obiektu, a jednocześnie, w miarę możliwości technicznych, zapewnić mu jak najwyższy stopień bezpieczeństwa. Chodzi tu o zarówno przeciwdziałanie pożarom, jak i skutkom niesprzyjających warunków atmosferycznych, wśród których można wymienić wichury, deszcze lub wysokie czy niskie temperatury.

Przykładem realizacji dobrze obrazującej ten problem jest odnowienie dachu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Ten szczególny obiekt stanowi wizytówkę miasta i bywa wręcz nazywany jego „koroną”. Zabytkowy wygląd dachu bazyliki udało się utrzymać, dzięki zastosowaniu historycznego typu dachówki „mnich-mniszka”. Z kolei bezpieczeństwo i wytrzymałość zapewniły, użyte przy remoncie, nowoczesne membrany dachowe.

– Tak cenne obiekty jak Bazylika Mariacka w Gdańsku wymagają zastosowania rozwiązań najwyższej jakości. Szczególną uwagę należy poświęcić konstrukcji dachu, który jest dla budynku swoistym hełmem, chroniącym go od czynników atmosferycznych. W przypadku renowacji obiektów zabytkowych bardzo ważne jest więc, by użyte materiały chroniły nie tylko od ognia, ale też deszczu czy podmuchów wiatru – wyjaśnia Piotr Pytel.

Podkreśla, że pomaga w tym zastosowanie nowoczesnych paroprzepuszczalnych membran dachowych, które obok spełniania funkcji ochronnej wpływają również na obniżenie późniejszych kosztów eksploatacyjnych.

- Poza perłą gdańskiej architektury tego typu produktów użyto w trakcie renowacji obiektów zabytkowych, takich jak na przykład Kościół Garnizonowy we Wrocławiu, Kościół Mariacki w Chojnie czy Brama Główna Cmentarza Centralnego w Szczecinie – dodaje Piotr Pytel z Dorken Delta.

­Zabytkowe dachy  - kluczowe elementy renowacji

Renowacja obiektów zabytkowych jest ważna, bo te budynki są materialnymi pozostałościami minionych czasów. Specjalna troska, jaką otacza się zabytki wymaga jednak szczególnej staranności. Chodzi o to, by zapewnić obiektowi bezpieczeństwo, ale także utrzymać go w dobrym stanie przez kolejne lata, a nawet dziesięciolecia. Kluczowe przy renowacji jest więc wykorzystanie materiałów o dużej trwałości, dzięki którym prac nie trzeba będzie szybko powtarzać. Współczesne produkty mają tę zaletę nad tymi używanymi w przeszłości, że są zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zagrożenia.

– Przykładem realizacji, w której współczesne, wytrzymałe materiały budowlane wkomponowano w historyczną konstrukcję jest dach neoromańskiej bramy głównej Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Choć sam obiekt nie jest wiekowy, gdyż pochodzi z początków XX wieku, to w trakcie II wojny światowej został zniszczony i wymagał starannej odbudowy. Dokonano tego na początku lat 60., a następnie obiekt przeszedł remont w latach 2008-09. Z kolei w 2020 r. dokonano renowacji dachów skrzydeł południowego i wschodniego, w trakcie której zastosowano membrany cechujące się niezwykle długą żywotnością. Pomogą zachować obiekt w dobrym stanie przez wiele lat – wyjaźnia ekspert z Dorken Delta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA