REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabytkowe dachy – jak je odpowiednio ochronić

Subskrybuj nas na Youtube
Zabytkowe dachy – jak je odpowiednio ochronić
Zabytkowe dachy – jak je odpowiednio ochronić

REKLAMA

REKLAMA

Zabytkowe dachy są elementem zabytkowych budynków zasługujących na szczególną ochronę. Niestety często z powodu stosowania przy ich konstrukcji przestarzałych materiałów są znacznie bardziej narażone, m.in. na pożary, czy warunki atmosferyczne. W jaki sposób optymalnie je ochronić?

Zabytkowe dachy szczególnie podatne na pożar

Stare, drewniane dachy są szczególnie narażone na płomienie, a od groźby pożaru trudno ustrzec się nawet obiektom tej klasy co paryska katedra Notre-Dame. Niestety mimo postępu technicznego pożary zabytków wciąż się zdarzają, a ogień pojawia się w cennych kulturowo kościołach, dworach czy pałacach.

REKLAMA

Z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w Polsce w 2021 r. strażacy interweniowali przy ponad 106 tys. pożarów. 2236 z nich dotyczyło obiektów użyteczności publicznej. Wśród nich interwencji wymagało 181 obiektów sakralnych czy kultu religijnego, 24 miejsca zaliczane do kategorii: muzea, skanseny, wystawy, galerie oraz 19 bibliotek i archiwów.

Obiekty zabytkowe są szczególnie podatne na pożar ze względu na łatwopalne materiały, z których zostały wykonane, ale też często przez brak specjalistycznego zabezpieczenia. W przypadku wielu zabytków, zarządzającym budynkiem jest lokalny samorząd lub parafia, których niejednokrotnie nie stać na drogi system przeciwpożarowyzauważa Piotr Pytel, doradca techniczny firmy Dorken Delta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabytkowe dachy – jak je zabezpieczyć

Równie istotne, co system przeciwpożarowy, są materiały, jakich używa się przy renowacji zabytków. Trzeba więc szczególnie zadbać o to, by obok dopasowania do historycznej tkanki, gwarantowały wysoką ognioodporność.

- Kluczowy dla wykonawcy jest dobór produktów, które mają odpowiednią klasyfikację w zakresie reakcji na ogień, zgodną z normą PN-EN 13501-1 – podkreśla Piotr Pytel.  

 ­Zabytkowe dachy – jak je odnowić zachowując charakter budynku

Odnawianie zabytku jest trudne. W przeciwieństwie do remontu zwykłego budynku, musi uwzględniać historyczny charakter obiektu, a jednocześnie, w miarę możliwości technicznych, zapewnić mu jak najwyższy stopień bezpieczeństwa. Chodzi tu o zarówno przeciwdziałanie pożarom, jak i skutkom niesprzyjających warunków atmosferycznych, wśród których można wymienić wichury, deszcze lub wysokie czy niskie temperatury.

Przykładem realizacji dobrze obrazującej ten problem jest odnowienie dachu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Ten szczególny obiekt stanowi wizytówkę miasta i bywa wręcz nazywany jego „koroną”. Zabytkowy wygląd dachu bazyliki udało się utrzymać, dzięki zastosowaniu historycznego typu dachówki „mnich-mniszka”. Z kolei bezpieczeństwo i wytrzymałość zapewniły, użyte przy remoncie, nowoczesne membrany dachowe.

– Tak cenne obiekty jak Bazylika Mariacka w Gdańsku wymagają zastosowania rozwiązań najwyższej jakości. Szczególną uwagę należy poświęcić konstrukcji dachu, który jest dla budynku swoistym hełmem, chroniącym go od czynników atmosferycznych. W przypadku renowacji obiektów zabytkowych bardzo ważne jest więc, by użyte materiały chroniły nie tylko od ognia, ale też deszczu czy podmuchów wiatru – wyjaśnia Piotr Pytel.

Podkreśla, że pomaga w tym zastosowanie nowoczesnych paroprzepuszczalnych membran dachowych, które obok spełniania funkcji ochronnej wpływają również na obniżenie późniejszych kosztów eksploatacyjnych.

- Poza perłą gdańskiej architektury tego typu produktów użyto w trakcie renowacji obiektów zabytkowych, takich jak na przykład Kościół Garnizonowy we Wrocławiu, Kościół Mariacki w Chojnie czy Brama Główna Cmentarza Centralnego w Szczecinie – dodaje Piotr Pytel z Dorken Delta.

­Zabytkowe dachy  - kluczowe elementy renowacji

Renowacja obiektów zabytkowych jest ważna, bo te budynki są materialnymi pozostałościami minionych czasów. Specjalna troska, jaką otacza się zabytki wymaga jednak szczególnej staranności. Chodzi o to, by zapewnić obiektowi bezpieczeństwo, ale także utrzymać go w dobrym stanie przez kolejne lata, a nawet dziesięciolecia. Kluczowe przy renowacji jest więc wykorzystanie materiałów o dużej trwałości, dzięki którym prac nie trzeba będzie szybko powtarzać. Współczesne produkty mają tę zaletę nad tymi używanymi w przeszłości, że są zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zagrożenia.

– Przykładem realizacji, w której współczesne, wytrzymałe materiały budowlane wkomponowano w historyczną konstrukcję jest dach neoromańskiej bramy głównej Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Choć sam obiekt nie jest wiekowy, gdyż pochodzi z początków XX wieku, to w trakcie II wojny światowej został zniszczony i wymagał starannej odbudowy. Dokonano tego na początku lat 60., a następnie obiekt przeszedł remont w latach 2008-09. Z kolei w 2020 r. dokonano renowacji dachów skrzydeł południowego i wschodniego, w trakcie której zastosowano membrany cechujące się niezwykle długą żywotnością. Pomogą zachować obiekt w dobrym stanie przez wiele lat – wyjaźnia ekspert z Dorken Delta.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA