Jakie rolety zastosować w kuchni?
REKLAMA
REKLAMA
Tkanina to podstawa
Najważniejsze to skupić się na rodzaju tkaniny, z jakiej roleta jest wykonana. Wiadomo – kiedy dużo się gotuje wszystko paruje, łatwo więc o nieestetyczne zacieki na roletach. Lepiej więc wybrać modele wykonane z poliestru. Są praktyczniejsze niż np. bambusowe i z powodzeniem wyczyścimy je wilgotną szmatką. Do kuchni, które zdarza się, że przez większą część dnia są bardzo nasłonecznione, dobrym rozwiązaniem będą także podgumowane rolety zaciemniające. Należy jednak pamiętać o pewnym mankamencie tkanin podgumowanych. W okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami, powietrze pomiędzy roletą a szybą mocno się nagrzewa. Skutkiem tego zjawiska może być wybrzuszanie się podgumowanego materiału i wypychanie go z prowadnic. Przed podjęciem decyzji o zakupie takiej rolety warto więc najpierw zaobserwować, czy nasze okno nie jest narażone na zbyt duże nasłonecznienie.
REKLAMA
Zobacz także: Jak połączyć nowoczesne przedmioty z antykami?
Sposób mocowania
Z praktycznego punktu widzenia nie tylko rodzaj tkaniny jest istotny. Warto też dokładnie przemyśleć kwestię zamocowania rolety. Jeśli chodzi o okno kuchenne, lepiej pominąć klasyczne metody mocowania rolety do sufitu czy ściany. Przewagę nad tymi rozwiązaniami mają mini rolety. Z pewnością kuchnię wietrzymy częściej niż inne pomieszczenia. Tu przecież, zwłaszcza przy gotowaniu temperatura zawsze jest wysoka, mieszają się różne zapachy, unoszą kłęby pary. Dzięki przymocowanym bezpośrednio do ramy okiennej mini roletom łatwiej uchylić okno, nawet przy całkowitym zasłonięciu szyb.
Zobacz także: Jak wykorzystać srebrne dodatki w kuchni?
Piękne i funkcjonalne
Na koniec najlepiej zostawić sobie najprzyjemniejsze, czyli wybór wzoru. Oferta jest praktycznie niczym nieograniczona. Możemy wybrać rolety haftowane albo zakończone fantazyjną falbanką. Gładkie albo rzymskie. Wybór wzoru to oczywiście rzecz gustu i zawartości portfela.
REKLAMA
REKLAMA