REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wartość wyposażenia i umeblowania sprzedawanego mieszkania jest kosztem podatkowym?

Czy wartość wyposażenia i umeblowania sprzedawanego mieszkania jest kosztem podatkowym?
Czy wartość wyposażenia i umeblowania sprzedawanego mieszkania jest kosztem podatkowym?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli mieszkanie sprzedajemy przed upływem 5 lat od końca roku w którym je nabyliśmy lub wybudowaliśmy, to powinniśmy zapłacić 19% podatku od dochodu uzyskanego z jego sprzedaży. Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki poniesione na wyposażenie (urządzenie) i umeblowanie sprzedawanego mieszkania? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT sprzedaż mieszkania (lub domu) jest opodatkowana podatkiem dochodowym (wg stawki 19% - art. 30e ustawy o PIT), gdy ta sprzedaż jest dokonana:
1) poza działalnością gospodarczą i
2) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tego mieszkania lub domu.

Ta zasada dotyczy to zarówno dochodu z ze sprzedaży mieszkań i domów stanowiących odrębną własność, jak również dochodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkań i domów spółdzielczych. 

REKLAMA

Dochód ze sprzedaży mieszkania

Zatem kluczowym pojęciem jest tu dochód, bo podatek płaci się właśnie od niego. Jeżeli dochodu nie ma (np. sprzedajemy mieszkanie taniej niż kupiliśmy), to nie ma od czego obliczyć podatku.

Czym jest zatem dochód ze sprzedaży mieszkania? Na to pytanie odpowiada (dość ogólnie) przepis art. 30e ust. 2 ustawy o PIT: 
"2. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw."

A więc dochód to różnica między przychodem a kosztami uzyskania tego przychodu. Przyjmujemy tu uproszczenie, które dotyczy zdecydowanej większości osób sprzedających prywatne mieszkania, że nie dokonywały odpisów amortyzacyjnych od tego mieszkania.

Przychód ze sprzedaży mieszkania

Przepis art. 19 ustawy o PIT precyzuje, że przychodem ze sprzedaży mieszkania jest – co do zasady i w większości przypadków -  cena określona w umowie, pomniejszona o koszty samej transakcji sprzedaży (czyli w szczególności opłaty notarialne, koszty pośrednika nieruchomości, czy koszty ogłoszeń związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości). Nie możemy jednak zaniżać tej ceny, bo jeżeli cena, bez uzasadnionej przyczyny (np. w sytuacji braku zużycia mieszkania), znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określi urząd skarbowy w wysokości wartości rynkowej.

Koszty przy sprzedaży mieszkania

REKLAMA

To co jest kosztem uzyskania przychodu sprzedawanego mieszkania reguluje art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o PIT, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie. Skoncentrujmy się na najczęstszym przypadku, gdy mieszkanie nabyto odpłatnie (kupiono).

Na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o PIT:
"Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o PIT:
"Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych."

W myśl art. 22 ust. 6f ustawy o PIT:
"Koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”."

Czy wartość wyposażenia i umeblowania mieszkania jest kosztem uzyskania przychody przy sprzedaży mieszkania?

REKLAMA

Pewne osoby, które sprzedawały mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia zapytały o to Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej we wniosku o indywidualną interpretację podatkową.

Organ podatkowy stwierdził, że wydatki na wyposażenie i umeblowanie mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako nakłady wskazane w art. 22 ust. 6c ustawy o PIT - bowiem są sprzedawane razem z mieszkaniem i stanowią jeden z elementów składających się na cenę sprzedaży

Jest to korzystna interpretacja dla podatników. Pozwala ona zmniejszyć podatek (a czasem i uniknąć podatku) w sytuacji, gdy wartość samego mieszkania (bez uwzględnienia wartości poczynionych nakładów na to mieszkanie) jest wyższa w momencie sprzedaży niż w momencie jego zakupu.

Warto też pamiętać, że jest jeszcze jeden dobry sposób na uniknięcie zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania – tzw. ulga mieszkaniowa. Więcej na temat tej ulgi można przeczytać np. w artykule: Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 czerwca 2023 r. – sygn. 0114-KDIP3-1.4011.255.2023.4.PT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA