REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wartość wyposażenia i umeblowania sprzedawanego mieszkania jest kosztem podatkowym?

Czy wartość wyposażenia i umeblowania sprzedawanego mieszkania jest kosztem podatkowym?
Czy wartość wyposażenia i umeblowania sprzedawanego mieszkania jest kosztem podatkowym?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli mieszkanie sprzedajemy przed upływem 5 lat od końca roku w którym je nabyliśmy lub wybudowaliśmy, to powinniśmy zapłacić 19% podatku od dochodu uzyskanego z jego sprzedaży. Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki poniesione na wyposażenie (urządzenie) i umeblowanie sprzedawanego mieszkania? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT sprzedaż mieszkania (lub domu) jest opodatkowana podatkiem dochodowym (wg stawki 19% - art. 30e ustawy o PIT), gdy ta sprzedaż jest dokonana:
1) poza działalnością gospodarczą i
2) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tego mieszkania lub domu.

Ta zasada dotyczy to zarówno dochodu z ze sprzedaży mieszkań i domów stanowiących odrębną własność, jak również dochodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkań i domów spółdzielczych. 

REKLAMA

Dochód ze sprzedaży mieszkania

Zatem kluczowym pojęciem jest tu dochód, bo podatek płaci się właśnie od niego. Jeżeli dochodu nie ma (np. sprzedajemy mieszkanie taniej niż kupiliśmy), to nie ma od czego obliczyć podatku.

Czym jest zatem dochód ze sprzedaży mieszkania? Na to pytanie odpowiada (dość ogólnie) przepis art. 30e ust. 2 ustawy o PIT: 
"2. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw."

A więc dochód to różnica między przychodem a kosztami uzyskania tego przychodu. Przyjmujemy tu uproszczenie, które dotyczy zdecydowanej większości osób sprzedających prywatne mieszkania, że nie dokonywały odpisów amortyzacyjnych od tego mieszkania.

Przychód ze sprzedaży mieszkania

Przepis art. 19 ustawy o PIT precyzuje, że przychodem ze sprzedaży mieszkania jest – co do zasady i w większości przypadków -  cena określona w umowie, pomniejszona o koszty samej transakcji sprzedaży (czyli w szczególności opłaty notarialne, koszty pośrednika nieruchomości, czy koszty ogłoszeń związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości). Nie możemy jednak zaniżać tej ceny, bo jeżeli cena, bez uzasadnionej przyczyny (np. w sytuacji braku zużycia mieszkania), znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określi urząd skarbowy w wysokości wartości rynkowej.

Koszty przy sprzedaży mieszkania

REKLAMA

To co jest kosztem uzyskania przychodu sprzedawanego mieszkania reguluje art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o PIT, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie. Skoncentrujmy się na najczęstszym przypadku, gdy mieszkanie nabyto odpłatnie (kupiono).

Na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o PIT:
"Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania."

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o PIT:
"Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych."

W myśl art. 22 ust. 6f ustawy o PIT:
"Koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”."

Czy wartość wyposażenia i umeblowania mieszkania jest kosztem uzyskania przychody przy sprzedaży mieszkania?

REKLAMA

Pewne osoby, które sprzedawały mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia zapytały o to Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej we wniosku o indywidualną interpretację podatkową.

Organ podatkowy stwierdził, że wydatki na wyposażenie i umeblowanie mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako nakłady wskazane w art. 22 ust. 6c ustawy o PIT - bowiem są sprzedawane razem z mieszkaniem i stanowią jeden z elementów składających się na cenę sprzedaży

Jest to korzystna interpretacja dla podatników. Pozwala ona zmniejszyć podatek (a czasem i uniknąć podatku) w sytuacji, gdy wartość samego mieszkania (bez uwzględnienia wartości poczynionych nakładów na to mieszkanie) jest wyższa w momencie sprzedaży niż w momencie jego zakupu.

Warto też pamiętać, że jest jeszcze jeden dobry sposób na uniknięcie zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania – tzw. ulga mieszkaniowa. Więcej na temat tej ulgi można przeczytać np. w artykule: Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 czerwca 2023 r. – sygn. 0114-KDIP3-1.4011.255.2023.4.PT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA