REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy umożliwiające budowę domów powyżej 70 m kw. bez pozwolenia wejdą w życie jeszcze w 2023 r.

dom budowa pozwolenie
dom budowa pozwolenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy umożliwiające budowę domów powyżej 70 m kw. bez pozwolenia wejdą w życie jeszcze w 2023 r. Sprawdź co się zmienia!

Budowa domów powyżej 70 m kw. 

Zakładamy, że przepisy umożliwiające budowę domów powyżej 70 m kw. bez pozwolenia wejdą w życie jeszcze w tym roku - powiedział w sobotę minister rozwoju Waldemar Buda. Dodał, że do końca roku zostaną udostępnione też projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m kw. do bezpłatnego pobrania.

REKLAMA

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z poprawkami z zakresu budownictwa, m.in. zmianą Prawa Budowlanego. Poprawki te dotyczą m.in. zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domów powyżej 70 m kw., podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m kw. Ustawa została skierowana do rozpatrzenia przez Senat.

Rewolucja w budownictwie

Podczas sobotniej konferencji prasowej w Warszawie Buda podkreślił, że jest to niezwykle ważna zmiana, która "dopina" rewolucję w zakresie budownictwa jednorodzinnego.

"To jest maksymalne ułatwienie dla budowania domów jednorodzinnych przez osoby, które budują je na własne potrzeby. Oczywiście zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z projektem, oczywiście z kierownikiem budowy, ale bez uciążliwej procedury formalnej, która polega na uzyskiwaniu pozwoleń na budowę, co często wiąże się z dwumiesięcznym opóźnieniem w rozpoczęciu inwestycji" - podkreślił szef MRiT.

Bezpłatne projekty domów

REKLAMA

Poinformował, że do końca roku zostaną udostępnione bezpłatne projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m kw. Dodał, że w ogłoszonym konkursie na projekty domów wpłynęło do tej pory kilkadziesiąt prac. Ich ocena potrwa do 5 września. Zdaniem ministra, w przyszłości co najmniej połowa domów będzie budowana w oparciu o te projekty.

Obecnie ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można bezpłatnie pobierać projekty domów do 70 m kw. Szef MRiT przekazał, że do tej pory odnotowano 64 tys. pobrań. Dodał, że kilka tys. domów o powierzchni zabudowy poniżej 70 m kw. jest realizowanych w uproszczonej formule, bez pozwolenia na budowę.

Szef MRiT pytany, kiedy przepisy umożliwiające budowę domów powyżej 70 m kw. bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę wejdą w życie, ocenił, że do końca kadencji zakończy się proces legislacyjny. "Zakładamy, że te przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku (...). Rozstrzygniemy jeszcze na etapie Senatu, jakie będzie vacatio legis, biorąc pod uwagę koniec kadencji. Chcemy, żeby jeszcze w tym roku te możliwości były do wykorzystania" - oświadczył Buda.

Kredyt 2 proc.

REKLAMA

Odniósł się też do zainteresowania "kredytem 2 proc." w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Według danych na 10 sierpnia, złożono 29 tys. 368 wniosków kredytowych i zawarto 2021 umów na łączną kwotę ok. 729 mln zł. "Średnia kwota kredytu jest poniżej 400 tys. zł, ok. 360-370 tys. zł, a więc mało kto korzysta z pełnego limitu (500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla kredytobiorcy z dzieckiem, PAP). To są raczej sytuacje z dużych miast, tak naprawdę Warszawy. W innych miastach większość osób jest grubo poniżej 500 i 600 tys. zł limitu kredytu" - powiedział Buda.

Proponowane zmiany w Prawie budowlanym przewidują, że bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę będzie można budować wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. W odróżnieniu od domów o powierzchni do 70 m kw., konieczne będzie ustanowienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy.

Ponadto, bez pozwolenia na budowę będą mogły być budowane m.in. kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m kw. oraz przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m kw.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA