REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak i kiedy sadzić tulipany – porada

Tulipany. Fot. Fotolia
Tulipany. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sadzenie tulipanów należy przeprowadzać jesienią. Właściwy wybór cebulek, stanowiska oraz późniejsza pielęgnacja zapewnią zdrowy wzrost tych pięknych roślin. Przeczytaj poradnik, jak i kiedy sadzić tulipany.

REKLAMA

Tulipany są roślinami cebulowatymi należącymi do rodziny liliowatych. Są one popularne w naszych ogrodach. Tulipany charakteryzują się kolorowymi kwiatami o ciekawych płatkach. Gdy wybierzemy zdrowe cebulki, właściwie je posadzimy a następnie będziemy je odpowiednio pielęgnować to kwitnąc staną się ozdobą naszego ogrodu.

Wybór zdrowych cebulek

Jeżeli chcemy wyhodować pięknie kwitnące tulipany powinniśmy wybrać zdrowe cebulki. Nie mogą one być poobijane, podgniłe ani poduszone. Takie okazy są dobrą pożywką dla chorób grzybicznych i szkodników. Jeżeli decydujemy się na cebulki z poprzednich lat, należy je dokładnie wymoczyć w preparatach grzybobójczych. W sklepach ogrodniczych możemy wybrać różne ciekawe odmiany cebulek tulipanów, które różnią się ubarwieniem oraz kształtem płatków.

Zobacz także: Lilie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Stanowisko dla tulipanów

Tulipany powinniśmy sadzić na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Są to rośliny światłolubne. Dlatego przy wyborze miejsca na ich posadzenie należy dokładnie przemyśleć, czy inne rośliny nie zabiorą im dostępu do światła słonecznego. Dodatkowo, należy pamiętać o glebie, na której będą rosły nasze tulipany. Preferują one żyzną, próchniczą oraz przepuszczalną ziemię. Można ją uzyskać dzięki zmieszaniu uniwersalnej ziemi do kwiatów z kompostem oraz piaskiem. Ponadto, tulipany musimy systematycznie małą ilością wody. Nie przepadają one za mokrymi i gliniastymi miejscami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Pigwowiec japoński w ogrodzie – uprawa


Czas sadzenia tulipanów

Właściwy czas na sadzenie tulipanów to jesień. Najlepiej wykonać je między na przełomie września i października.

Sadzenie tulipanów

Cebulki tulipanów zakopujemy w ziemi. Głębokość ich umieszczenia zależy od ich wielkości. Mniejsze cebulki sadzimy na głębokości około 10 centymetrów. Natomiast większe na głębokości 12 centymetrów. Powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu między cebulkami, tak żeby mogły one rozwinąć liście i kwiaty.

Zobacz także: Róże – pielęgnacja wiosną

Pielęgnacja tulipanów

REKLAMA

Posadzone cebulki należy regularnie podlewać. Ponadto, miejsce posadzenie można za zimę przykryć słomą albo korą. Zabezpieczy to cebule przez przemarznięciem. Po zakwitnięciu należy nawozić roślinę nawozem mineralnym i od czasu do czasu podlewać płynnymi nawozami do kwiatów.

Sadzenie tulipanów nie jest trudne. Odpowiedni wybór cebulek a następnie ich właściwe posadzenie i pielęgnacja zapewnią zdrowy wzrost tulipanów. Dzięki temu nasz ogród mogą upiększyć różnokolorowe kwiaty.

Zobacz także: Jak przycinać Wrzosy i Wrzośce?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA