REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Frankowicze wygrywają w sądach

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Frankowicze wygrywają większość spraw
Frankowicze wygrywają większość spraw

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty frankowe. Frankowicze wygrywają większość spraw w sądach. Banki: Dlatego, że sądy postępują niewłaściwie.

Kredyty frankowe

Związek Banków Polskich (ZBP) zamierza zwrócić się do Komisji Europejskiej (KE) w sprawie sądowych rozstrzygnięć dotyczących kredytów walutowych. Taką deklarację złożył w rozmowie z DGP Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP.

REKLAMA

REKLAMA

Chodzi o niewłaściwe, zdaniem przedstawicieli tego sektora, stosowanie unijnej dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich i kwietniowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie dotyczącej Banku BPH. Luksemburski trybunał zalecił wówczas informowanie klientów o konsekwencjach ewentualnego unieważnienia umowy kredytowej. Zdaniem bankowców po unieważnieniu instytucje kredytowe mogą domagać się od klientów „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału”.

– Duża część sądów nie tylko nie respektuje orzeczenia, lecz także narusza prawo w zakresie badania abuzywności umów. Nie każda klauzula przeliczeniowa jest przecież taka sama – mówił Białek na środowym spotkaniu z dziennikarzami. Chodzi o sposób określania kursu franka szwajcarskiego w umowach.

Jeśli Bruksela uznałaby, że skarga bankowców ma podstawy, mogłaby się zająć bliższym zbadaniem sprawy. Gdyby Komisja potwierdziła tok myślenia przedstawicieli sektora, występowałaby już przeciwko rządowi w Warszawie.

Bankowcy nie spodziewają się natomiast, by w przyszłym tygodniu Izba Cywilna Sądu Najwyższego udzieliła odpowiedzi na sześć pytań dotyczących kredytów walutowych, jakie zadała w styczniu Małgorzata Manowska, I prezes SN. Drugi września to już kolejny termin posiedzenia izby w pełnym składzie. Brak stanowiska ze strony sędziów Sądu Najwyższego sprawia, że zarówno banki, jak i ich klienci wstrzymują się, jeśli chodzi o ugody w sprawach frankowych. Kredytobiorcy są przekonani, że najlepszym rozwiązaniem jest pozew przeciwko bankom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawy dotyczące kredytów walutowych

REKLAMA

Z danych zebranych przez ZBP wynika, że w ciągu minionego półrocza liczba spraw dotyczących kredytów walutowych zwiększyła się o połowę. W końcu czerwca tego roku było ich ponad 58 tys., z czego mniej niż 3,5 tys. w drugiej instancji. Tadeusz Białek zwraca uwagę, że zwiększone obciążenie sądów będzie się przekładało na wydłużony czas postępowania.

Przedstawiciel związku przyznaje, że w zdecydowanej większości spraw w pierwszej instancji banki przegrywały. W drugiej zaś proporcja rozstrzygnięć na niekorzyść instytucji finansowych jest mniejsza. Statystyki bankowców dotyczą okresu od 2017 r. Jeszcze dwa lata temu to banki były stroną częściej wygrywającą. Sytuację zmienił jednak wyrok TSUE w sprawie małżeństwa Dziubak przeciwko Raiffeisen Bank International.

ZBP chce uniknąć powtórki problemów związanych z kredytami walutowymi w odniesieniu do kredytów złotowych. Dlatego przedstawiciele sektora bankowego przestrzegają przed ryzykiem zmiany stóp procentowych. Wartość kredytów mieszkaniowych to już około pół biliona złotych. Oprocentowanie zdecydowanej większości z nich jest oparte na stopach rynku międzybankowego. Gdy te wzrosną, w górę pójdą też raty płacone przez klientów.

Według wyliczeń zaprezentowanych przez Jacka Furgę, szefa centrum AMRON, które monitoruje rynek hipotek i mieszkań (działa przy Związku Banków Polskich), typowy kredytobiorca z 300 tys. zł kredytu na 25 lat i marżą 2,3 pkt proc. ponad WIBOR, którego miesięczna rata dziś wynosi ok. 1350 zł, po podwyżce stóp o 2 pkt proc. płaciłby o ponad 300 zł więcej. Natomiast gdyby stopy procentowe wzrosły o 4 pkt proc., płaciłby już ponad 2 tys. zł miesięcznie.

Zdaniem Furgi sprzedaż kredytów mieszkaniowych przekroczy w tym roku wartość 80 mld zł. W ostatnich dwóch latach było to nieco ponad 60 mld zł. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku banki podpisały już z klientami umowy na przeszło 40 mld zł.

– Maleje liczba udzielanych kredytów o wartości do 300 tys. zł, za to rośnie liczba tych na 500 tys. zł i wyższych – wskazuje szef centrum AMRON i zaznacza, że przed kryzysem w 2008 r. średnia wartość kredytu wynosiła 178 tys. zł.

Według niego brak wkładu własnego nie jest przeszkodą uniemożliwiającą uzyskanie finansowania zakupu mieszkania. W II kw. bieżącego roku niespełna 30 proc. nowych umów dotyczyło kredytów na co najmniej 80 proc. wartości nieruchomości. Rok wcześniej udział takich kredytów dochodził do 40 proc.

Gwarancja wkładu własnego ze strony państwa to pomysł rządu na wsparcie zakupu mieszkań zawarty w ramach programu Polski Ład.

Łukasz Wilkowicz

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA