Budleja Dawida zwana motylim krzewem potrafi bardzo silnie urosnąć i rozkrzewić się. Często zasłania w ten sposób inne rośliny i utrudnia im wzrost. Już teraz warto zaplanować jej przycinanie. Budleja kocha cięcie i kwitnie na pędach jednorocznych. Kiedy przycinać? Jak ciąć, aby rosła zdrowo?
- Budleja Dawida czyli motyli krzew
- Kiedy kwitnie budleja?
- Budleja Dawida i hortensja
- Czy budleja jest odporna na mróz?
- Budleja Dawida – kiedy i jak przycinać?
- Dlaczego budleja nie kwitnie?
Budleja Dawida czyli motyli krzew
Budleja Dawida przyciąga różne gatunki motyli, co często przesądza o tym, że chcemy ją mieć w swoim ogrodzie. Można dodać do tego łatwość w uprawie i szybki wzrost. To jeden z najbardziej efektownych krzewów kwitnących.
Kiedy kwitnie budleja?
Długie, zachwycające kwiatostany, które osiągają nawet 35 cm zaczynają pojawiać się w sierpniu. Jeśli tak jak w 2024 r. przyroda wcześniej obudzi się do życia i wszystkie procesu zachodzące w niej wystąpią wcześniej, można spodziewać się kwitnienia już w lipcu. Nie przestaje kwitnąć aż do końca października. Kwiaty budlei delikatnie, miodowo pachną, co wagi zapylacze. Najlepiej obcinać przekwitnięte kwiatostany, aby roślina wyglądała bardziej estetycznie i zdrowo. Co więcej, pobudza to roślinę do dalszego kwitnienia.
Budleja Dawida i hortensja
Czy można sadzić budleję obok hortensji? Uważam, że każdy ogrodnik ma prawo do eksperymentowania. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że hortensje lubią kwaśną, wilgotną glebę i cień albo półcień. Natomiast budleja kocha słońce, żyzną, przepuszczalną glebę o odczynie bardziej zasadowym (ph 7,2-7,5). Odmienne wymagania tych roślin mogą utrudniać uprawę ich obok siebie. Najlepiej sprawdzić, jakie warunki ma się w danym miejscu ogrodu i dopasować do ich odpowiednią roślinę. Natomiast ogólnie budleja Dawida jest bardzo łatwa w uprawie i poleca się ją także początkującym ogrodnikom.
Czy budleja jest odporna na mróz?
Mówi się, że budleja jest mrozoodporna. Polecam jednak przykrycie młodych sadzonek na zimę. Są one bardziej delikatne i mogą przymarznąć, ale zwykle w sezonie letnim wypuszcza liście od korzenia. W takiej sytuacji należy cierpliwie czekać aż roślina odbije i przykryć ją na kolejny okres zimowy. W cieplejszych rejonach Polski można spróbować uprawy w donicach. Najlepiej jednak przed zimą schować je w cieplejsze, osłonięte od wiatru miejsce.
Budleja Dawida – kiedy i jak przycinać?
Jak i kiedy przycinać budleję Dawida? Aby budleja pięknie kwitła latem, należy koniecznie ją przycinać. W związku z tym, że jest to krzew bujnie rozrastający się, można przeprowadzać kontrolowane cięcia w różnych okresach roku. Starajmy się jednak nie robić tego w okresie późnej jesieni i zimy. Roślina w tym czasie powinna odpoczywać. Najważniejsze jest w jej przypadku cięcie wiosenne. Najlepszym terminem na przycinanie budlei jest wczesna wiosna, np. kwiecień. Polecana metoda przycinania budlei polega na przycinaniu wszystkich pędów krzewu na wysokości 20-30 cm.
Eksperci twierdzą, że można nawet skrócić krzew o połowę wysokości. Warto jednak zostawić główne pędy około 50 cm nad ziemią. Wyjątkowo w celu odmłodzenia starych pędów dopuszcza się cięcie na wysokości około 20 cm nad ziemią.
Dlaczego budleja nie kwitnie?
Często pada pytanie o to, dlaczego budleja nie kwitnie. Zwykle jest to wina braku przycinania rośliny. Skoro budleja kwitnie na pędach jednorocznych to coroczne, wiosenne cięcie jest konieczne. Pobudza to krzew to wzrostu większej liczby nowych pędów, a to właśnie na nich pojawiają się kwiatostany. Im mocniejsze cięcie, tym więcej kwiatów powinno pojawić się na budlei.