Budleja - jak i kiedy przycinać?

Felicja Mrzonka
rozwiń więcej
budleja dawida motyli krzew odmiany uprawa przycinanie / Budleja Dawida przycinanie - jak i kiedy przycinać? / ShutterStock

Budleja Dawida zwana motylim krzewem potrafi bardzo silnie urosnąć i rozkrzewić się. Często zasłania w ten sposób inne rośliny i utrudnia im wzrost. Już teraz warto zaplanować jej przycinanie. Budleja kocha cięcie i kwitnie na pędach jednorocznych. Kiedy przycinać? Jak ciąć, aby rosła zdrowo?

rozwiń >

Budleja Dawida czyli motyli krzew

Budleja Dawida przyciąga różne gatunki motyli, co często przesądza o tym, że chcemy ją mieć w swoim ogrodzie. Można dodać do tego łatwość w uprawie i szybki wzrost. To jeden z najbardziej efektownych krzewów kwitnących.

Kiedy kwitnie budleja?

Długie, zachwycające kwiatostany, które osiągają nawet 35 cm zaczynają pojawiać się w sierpniu. Jeśli tak jak w 2024 r. przyroda wcześniej obudzi się do życia i wszystkie procesu zachodzące w niej wystąpią wcześniej, można spodziewać się kwitnienia już w lipcu. Nie przestaje kwitnąć aż do końca października. Kwiaty budlei delikatnie, miodowo pachną, co wagi zapylacze. Najlepiej obcinać przekwitnięte kwiatostany, aby roślina wyglądała bardziej estetycznie i zdrowo. Co więcej, pobudza to roślinę do dalszego kwitnienia.

Budleja Dawida i hortensja

Czy można sadzić budleję obok hortensji? Uważam, że każdy ogrodnik ma prawo do eksperymentowania. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że hortensje lubią kwaśną, wilgotną glebę i cień albo półcień. Natomiast budleja kocha słońce, żyzną, przepuszczalną glebę o odczynie bardziej zasadowym (ph 7,2-7,5). Odmienne wymagania tych roślin mogą utrudniać uprawę ich obok siebie. Najlepiej sprawdzić, jakie warunki ma się w danym miejscu ogrodu i dopasować do ich odpowiednią roślinę. Natomiast ogólnie budleja Dawida jest bardzo łatwa w uprawie i poleca się ją także początkującym ogrodnikom.

Czy budleja jest odporna na mróz?

Mówi się, że budleja jest mrozoodporna. Polecam jednak przykrycie młodych sadzonek na zimę. Są one bardziej delikatne i mogą przymarznąć, ale zwykle w sezonie letnim wypuszcza liście od korzenia. W takiej sytuacji należy cierpliwie czekać aż roślina odbije i przykryć ją na kolejny okres zimowy. W cieplejszych rejonach Polski można spróbować uprawy w donicach. Najlepiej jednak przed zimą schować je w cieplejsze, osłonięte od wiatru miejsce.

Budleja Dawida – kiedy i jak przycinać?

Jak i kiedy przycinać budleję Dawida? Aby budleja pięknie kwitła latem, należy koniecznie ją przycinać. W związku z tym, że jest to krzew bujnie rozrastający się, można przeprowadzać kontrolowane cięcia w różnych okresach roku. Starajmy się jednak nie robić tego w okresie późnej jesieni i zimy. Roślina w tym czasie powinna odpoczywać. Najważniejsze jest w jej przypadku cięcie wiosenne. Najlepszym terminem na przycinanie budlei jest wczesna wiosna, np. kwiecień. Polecana metoda przycinania budlei polega na przycinaniu wszystkich pędów krzewu na wysokości 20-30 cm.

Budleja Dawida - przycinanie

ShutterStock

Eksperci twierdzą, że można nawet skrócić krzew o połowę wysokości. Warto jednak zostawić główne pędy około 50 cm nad ziemią. Wyjątkowo w celu odmłodzenia starych pędów dopuszcza się cięcie na wysokości około 20 cm nad ziemią.

Budleja Dawida - dlaczego nie kwitnie?

ShutterStock

Dlaczego budleja nie kwitnie?

Często pada pytanie o to, dlaczego budleja nie kwitnie. Zwykle jest to wina braku przycinania rośliny. Skoro budleja kwitnie na pędach jednorocznych to coroczne, wiosenne cięcie jest konieczne. Pobudza to krzew to wzrostu większej liczby nowych pędów, a to właśnie na nich pojawiają się kwiatostany. Im mocniejsze cięcie, tym więcej kwiatów powinno pojawić się na budlei.

Nieruchomości
Ile kosztowały mieszkania na rynku wtórnym w styczniu?
04 lut 2025

W styczniu gwałtownie wzrosła podaż mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny. Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym poszła w dół, a Trójmieście utrzymała poziom z grudnia. Tylko w Łodzi mieszkania podrożały, choć są wciąż najtańsze wśród największych metropolii.

Budleja - jak i kiedy przycinać?
04 lut 2025

Budleja Dawida zwana motylim krzewem potrafi bardzo silnie urosnąć i rozkrzewić się. Często zasłania w ten sposób inne rośliny i utrudnia im wzrost. Już teraz warto zaplanować jej przycinanie. Budleja kocha cięcie i kwitnie na pędach jednorocznych. Kiedy przycinać? Jak ciąć, aby rosła zdrowo?

Umowa najmu okazjonalnego z obcokrajowcem
04 lut 2025

Pracując na rynku nieruchomości obserwuję, jak zmienia się podejście wynajmujących do bezpieczeństwa przy zawieraniu umów najmu. Rynek najemców przeszedł dużą zmianę. Mamy większą różnorodność klientów, świadomość przepisów prawa. Duży udział obcokrajowców, którzy szczególnie po wybuchu wojny w Ukrainie wybrali Polskę jako swoją destynację do życia. Te wszystkie zmiany ukształtowały obecny rynek najmu pod kątem wybieranej formy prawnej. Najbardziej popularną formą jest aktualnie umowa najmu okazjonalnego. Jeszcze niedawno ten typ umowy wzbudzał zdziwienie. Dziś mało jest najemców, którzy nie słyszeli o takiej umowie. Nawet obcokrajowcy mają już świadomość, że muszą się do podpisania takiej umowy przygotować. I robią to sami albo korzystają z agenta nieruchomości.

Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?
03 lut 2025

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?
03 lut 2025

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku
03 lut 2025

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa
31 sty 2025

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości
30 sty 2025

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma
29 sty 2025

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?
28 sty 2025

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

pokaż więcej
Proszę czekać...