REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompleks OVO Wrocław z hotelem Hilton

REKLAMA

OVO Wrocław to inwestycja powstająca przy ul. Podwale 82-91, nieopodal wrocławskiego Rynku. Kompleks OVO Wrocław to prestiżowa inwestycja w centrum miasta. OVO Wrocław wyróżnia się przede wszystkim: architekturą, luksusem wykończeniem i połączeniem wielu funkcji w jednym budynku.

REKLAMA

Budowa OVO Wrocław rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia 2014 r. Zaledwie w ciągu sześciu miesięcy wielofunkcyjny kompleks – w którym znajdą się m.in. luksusowe penthouse’y i apartamenty, biura, centrum fitness z basenem oraz pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hiltonwyszedł z ziemi i pnie się coraz wyżej. To moment przełomowy dla inwestycji.

REKLAMA

- Nasza wizja przekuwana jest w rzeczywistość – mówi Shuckie Ovadiah, inwestor OVO Wrocław i członek zarządu Wings Properties Sp. z o.o., powołanej do realizacji projektu. – Na pierwszy rzut oka widzimy jedynie plac budowy, ruchliwy, dynamicznie postępujący naprzód, ale wciąż tylko plac budowy. Jeśli jednak przyjrzymy się z bliska, zobaczymy, że w tę niezwykłą inwestycję jest zaangażowanych wiele międzynarodowych firm. Ta globalna sieć z pasją pracuje nad realizacją historycznego projektu OVO Wrocław.

W futurystyczny projekt zainwestowała Star Group Poland, powołana przez potężną grupę deweloperską Angel Poland Group. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Eiffage Polska Budownictwo, jedna z największych i najbardziej renomowanych firm budowlanych w Europie. Ale realizacja wizjonerskiego projektu obejmuje dużo więcej jednostek – z Polski, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Włoch, Chin, Belgii, Francji, Niemiec, Izraela i innych.

Przykładem międzynarodowej sieci pracującej na OVO Wrocław będzie corian. Ten wyjątkowo wytrzymały, elastyczny i estetyczny materiał, który utworzy zaokrągloną elewację budynku, jest innowacyjnym wynalazkiem francuskiej firmy DuPont. Natomiast wyprodukowany zostanie w Turcji, a uformowany w Polsce i zamontowany oczywiście w stolicy Dolnego Śląska.

To nie przypadek, że inwestycja realizowana jest we Wrocławiu. To miasto z bogatą historią, a jednocześnie nowoczesne i inspirujące, które nie obawia się odważnych projektów, lecz śmiało spogląda w przyszłość. – Bardzo się cieszę, że projekt OVO nawiązuje do koncepcji wrocławskiej architektury – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – To budynek bardzo wysokiej klasy. Wypełni pustą miejską przestrzeń, stanie się częścią miasta i jednym z jego symboli.

OVO Wrocław w dużej mierze jest odbiciem panującej we Wrocławiu energii. Dla miasta oznacza zarówno korzyści ekonomiczne, nowe miejsca pracy, jak i realizację idei przyjaznej oraz wielokulturowej europejskiej metropolii.

REKLAMA

- W ciągu kilkunastu lat Wrocław przeszedł gruntowne zmiany i szybko staje się modelowym miastem współczesnej Europy. Udało się przy tym zachować coś niezwykłego, co wyróżnia je spośród innych – otwartość, optymizm i ciekawość – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław z pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture. – Wrocław potrafi jednocześnie wypracowywać wzrost ekonomiczny, jak również zwiększać poczucie sensu i szczęścia własnych mieszkańców.

OVO Wrocław powstaje przy ul. Podwale 82-91, w sąsiedztwie Poczty Głównej, Parku Słowackiego i blisko wrocławskiego Rynku. To prestiżowe miejsce w samym centrum miasta, jednak lokalizacja to dopiero początek. OVO Wrocław wyróżnia się niemal wszystkim: architekturą, jakością wykonania, luksusem i spójnym połączeniem wielu funkcji w jednym budynku. Sumując wszystkie elementy, znaczenie inwestycji – dla mieszkańców OVO i mieszkańców miasta – zwiększa się, wprowadzając w życie Wrocławia nowy wymiar. To projekt jutra.

- Już za kilkanaście miesięcy OVO Wrocław zacznie przyczyniać się do społecznego, kulturalnego, a także ekonomicznego dobrobytu miasta – mówi Ron Ben Shahar, członek zarządu Wings Properties Sp. z o.o., inwestor i partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group. - Nie udałoby się tego osiągnąć bez wsparcia oraz zaangażowania przedstawicieli gminy Wrocław, a także partnerów inwestycji.

Budowa

Nad placem budowy nieustannie przesuwają się 4 dźwigi, a 150 wykwalifikowanych robotników pracuje w wielu miejscach jednocześnie, od najniższej kondygnacji po powstające właśnie pierwsze piętro. To skomplikowany proces, wymagający sprawnej i ścisłej koordynacji.

- Niewiele jest na świecie placów budowy, które tak wyglądają. Splecione żelazne pręty, wylewanie betonu, ruchy żurawi i wydeptywane przez robotników ścieżki – budowa OVO przypomina współczesny taniec, dzieło sztuki, w którym porządek jest niemal poetycki – mówi Asaf Gottesman.

Dotychczas do budowy OVO wykorzystano blisko 9 tys. m sześc. betonu i ponad 1,7 tys. ton stali. To oznacza, że na placu pojawiło się prawie tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek, a długość stalowych prętów ustawionych jeden za drugim wyniosłaby łącznie ponad tysiąc kilometrów, czyli równałaby się długości Wisły.

Na poziomie -2 strop jest ukończony niemal w całości i trwają zaawansowane prace murarskie, powstają m.in. ścianki kuchni hotelowej i sali balowej. Strop nad poziomem -1, gdzie znajdą się m.in. pomieszczenia kasyna, a także klubu fitness z basenem, jest gotowy w 90%. Niedługo także na tej kondygnacji rozpoczną się pierwsze prace murarskie, najpierw przy pomieszczeniach technicznych. Budowa wyraźnie wyszła już ponad ogrodzenie. Strop poziomu 0 jest gotowy w 35%. To stanowi podłogę 44 pokoi pięciogwiazdkowego hotelu.

- DoubleTree by Hilton szybko nabiera kształtów. Jesteśmy szczególnie dumni z tej inwestycji, która dołączy do naszego wyszukanego portfolio i zaznaczy obecność w pięciu najważniejszych miastach w Polsce – mówi Uli Widmer, wiceprezydent Hilton Worldwide na Europę Centralną i Wschodnią. – Wyczekujemy zakończenia OVO Wrocław i dalszej bliskiej współpracy ze spółką Wings Properties w przygotowaniach na przyjęcie pierwszych gości.

OVO Wrocław rośnie i z każdym dniem jego zaokrąglona sylwetka będzie coraz lepiej widoczna z poziomu ulicy. W miarę postępu prac murarze będą się wspinać wyżej i wyżej. Pracowników na budowie sukcesywnie przybywa. Obecnie jest ich o 25% więcej niż jeszcze miesiąc temu.

Prace nad OVO Wrocław prowadzone są w tak zwanym systemie design&build. To oznacza, że równolegle do robót budowlanych powstaje projekt wykonawczy, który odpowiednio wyprzedza budowę. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a inwestycja będzie gotowa w 2016 roku.

Kompleks OVO Wrocław w liczbach

169 – tyle apartamentów znajdzie się w OVO Wrocław, w tym 26 penthouse’ów. Wszystkie będą miały taras (największy o powierzchni 250 mkw.) i panoramiczne (od podłogi do sufitu) okna

2,85 – 3 m – to wysokość apartamentów

28 – tyle będzie lokali biurowych

9 – tyle kondygnacji będzie w OVO Wrocław

6 – tyle pięter będzie się pięło ponad poziom ziemi

25 m – tak wysoki będzie budynek

48 627 mkw. – to całkowita powierzchnia OVO Wrocław

4 600 mkw. – tyle powierzchni zajmie przestrzeń handlowo-usługowa

7150 mkw. – taką powierzchnię elewacji pokryje corian

189 – tyle pokoi będzie w hotelu DoubleTree

380 – tylu maksymalnie gości przyjmie hotel

300-500 – tylu gości skorzysta ze wszystkich usług hotelu: sali balowej, konferencyjnej, restauracji

370 – to liczba hoteli DoubleTree na świecie

260 mln zł netto – to całkowity koszt inwestycji OVO Wrocław

700 – tylu pracowników będzie zaangażowanych w budowę

Inwestor OVO Wrocław - Star Group Poland

Inwestorem OVO Wrocław jest Star Group Poland, która do realizacji futurystycznego kompleksu powołała spółkę celową Wings Properties Sp. z o.o. Star Group Poland zrealizowała już we Wrocławiu m.in. pięciogwiazdkowy butikowy hotel The Granary, a została powołana do życia m.in. przez Angel Poland Group, jedną z największych grup deweloperskich w Polsce. Grupa Angel Poland działa od 2003 roku i koncentruje się na inwestycjach w największych miastach Polski. Zarządza nimi ze swoich biur
w Krakowie i we Wrocławiu. Poprzez liczne spółki celowe realizuje przedsięwzięcia na rynkach nieruchomości, inwestując głównie w budownictwo mieszkaniowe, a także w projekty komercyjne, hotelowe oraz mieszane. Dotychczasowe nakłady inwestycyjne wynoszą ponad 1,5 mld zł. Angel Poland Group zrealizowała w Krakowie apartamentowce Angel City i Angel Plaza, zaś obecnie prowadzi najbardziej ekskluzywną inwestycję mieszkaniową w Krakowie – Angel Wawel, oraz centrum leczenia chorób geriatrycznych, w tym Alzheimera, Angel Care.

Generalny wykonawca OVO Wrocław - Eiffage Polska Budownictwo SA

Eiffage Polska Budownictwo SA to generalny wykonawca usług budowlanych, który specjalizuje się w realizacji projektów budowlanych pod klucz. Eiffage jest obecny w kluczowych sektorach budownictwa: mieszkaniowego, biurowego, hotelowego, przemysłowego, oświatowego i centrów handlowych. Początki historii firmy datują się na 1988 rok. W 2001 roku firma znalazła się w strukturach francuskiej grupy budowlanej Eiffage, jednej z największych grup tego typu w Europie, znanej m.in. z budowy linii TGV oraz najwyższego na świecie wiaduktu Millau we Francji. Obecnie Eiffage Polska Budownictwo funkcjonuje w grupie wzajemnie wspierających się firm działających na polskim rynku i współpracujących w ramach Grupy Eiffage. Firma zrealizowała około 500 inwestycji w całej Polsce, zarówno w charakterze generalnego wykonawcy jak i w formule zaprojektuj/wybuduj. Aktualnie Eiffage Polska Budownictwo realizuje m.in. Galerię Amber w Kaliszu, Centrum Handlowe Łacina w Poznaniu, Angel Wawel w Krakowie, osiedle Żoliborz Artystyczny, ArtEco i Aura w Warszawie, Enterprise II oraz hotel Hilton w Krakowie.

Dlaczego budynek OVO Wrocław jest taki wyjątkowy?

OVO Wrocław wyróżnia się niespotykanym kształtem i materiałem wykonania. To pierwszy we Wrocławiu budynek blobowy. Jego bryła jest zaokrąglona i przypomina kroplę wody – niedoścignioną formę natury. Elewacja OVO nie ma więc narożników, ale to dopiero początek powodów, z których OVO Wrocław jest niepowtarzalne.

 1. Kształt – architektura blobowa lub blobitektura, tak nazywa się styl, w jakim zaprojektowano budynek OVO. Bloby to budynki przypominające formy lub struktury podpatrzone w świecie przyrody. Mają kształty płynne, miękkie, obłe. Architektura blobowa zerwała z geometrycznymi formami sześcianów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Rozwinęła się dzięki technikom projektowania wspomaganym przez zaawansowane oprogramowanie i pojawieniu się materiałów, które umożliwiają realizację nietypowych budynków. OVO będzie pierwszym w Polsce budynkiem „blobowym” na tak wielką skalę.
 2. Materiał – wyjątkowy kształt OVO udało się uzyskać dzięki zastosowaniu corianu. W polskim budownictwie można z niego korzystać dopiero od 2012 roku. Corian został wynaleziony przez firmę DuPont. Jest materiałem elastycznym, dającym się dowolnie formować, wytrzymałym, a jego powierzchnia nie zdradza śladów łączenia. Ceni się go także za to, że jest odnawialny, łatwy w naprawie i przyjazny dla środowiska.
 3. Funkcje – budynek OVO będzie wielofunkcyjny, ale w nowoczesnym wydaniu. Został zaprojektowany tak, aby jego poszczególne funkcje mogły się uzupełniać. Znajdzie się w nim 169 luksusowych apartamentów i penthouse’ów, pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton, 28 biur o najwyższym standardzie, prestiżowe butiki, restauracje, kasyno i centrum fitness. Jak te funkcje będą się dopełniały? Na przykład biurowe lobby znajdzie się tuż obok recepcji Hiltona, a hotel będzie wyposażony w zaplecze konferencyjne i salę balową.
 4. Prestiż i komfort – pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton to renomowana, międzynarodowa marka, która gwarantuje usługi na wyjątkowo wysokim poziomie, dla najbardziej wymagających gości. Z kolei przestrzenne, komfortowe apartamenty są projektowane indywidualnie dla każdego mieszkańca. Biura w budynku OVO również oferują dużo więcej niż typowe biura klasy A. Oprócz ekskluzywnych i funkcjonalnych wnętrz oraz możliwości korzystania z przestrzeni konferencyjnych przy hotelu, ich właściciele będą mieli dostęp także do luksusowego centrum fitness i wielu innych udogodnień.
 5. Concierge – znakiem firmowym OVO będzie usługa concierge’a, czyli osobistego asystenta, z której będą mogli korzystać mieszkańcy apartamentów, właściciele biur i goście hotelu.
 6. Penthouse’y – na najwyższej kondygnacji znajdzie się 26 penthouse’ów z obszernymi tarasami – największy z nich będzie miał 250 mkw. – oraz panoramicznymi oknami. Mieszkańcy penthouse’ów będą mieli spektakularny widok na wrocławskie Stare Miasto. W połączeniu z komfortową przestrzenią wnętrz, designerskim wykończeniem oraz wszystkimi udogodnieniami, jakie oferuje budynek OVO, będzie to wyjątkowe miejsce do życia.
 7. Położenie – budynek OVO znajdzie się w ścisłym centrum Wrocławia, a jednocześnie blisko starego parku, tuż nad fosą i niedaleko bulwarów nadodrzańskich oraz Ostrowa Tumskiego. Wszystkie atuty miasta będą na wyciągnięcie ręki. W pobliżu znajduje się także pl. Społeczny. To miejsce, w którym powstanie wrocławska dzielnica przyszłości. OVO wpisuje się w historyczny charakter Wrocławia i już zapowiada nowe perspektywy.
 8. Interakcje – ponad 2500 mkw. zieleni, kafejki i restauracje – dostępne dla wszystkich. Budynek OVO będzie miał otwarty wewnętrzny dziedziniec. Ta przestrzeń przyciągnie ludzi i wykreuje nowe miejsce spotkań. To wyjątkowa zaleta w porównaniu do innych budynków o podobnych funkcjach. Zwykłe biurowce, apartamentowce czy hotele są zwykle zamknięte dla osób z zewnątrz. OVO stworzy nową jakość miejskiego życia.
 9. Nowy symbol miasta – Wrocław ma szczęście do wybitnych architektów. W każdej epoce pozostawiali po sobie budynki, które podziwiamy do dziś. W świecie architektury znany jest zwłaszcza wrocławski modernizm i budynki takie jak Hala Stulecia czy dawny dom handlowy Kameleon. Kiedy te projekty powstawały, były innowacyjne, a jednocześnie służyły rozwojowi miasta. Takie założenia przyjęli też architekci OVO. Budynek stanie się nowym symbolem Wrocławia.
 10.  Innowacja w zgodzie z duchem miasta – projekt OVO jest nowatorski pod wieloma względami. Jednak jego twórcy, Asaf Gottesman i Ami Szmelcman, podkreślają, że bardzo zależało im na wpisaniu budynku w historyczną tkankę miasta. OVO idealnie pasuje do zabudowy kwartałowej, dominującej w centrum Wrocławia, i zachowuje rozmiary we wrocławskiej skali. Płynnie wpisuje się także w zieleń Promenady nad fosą miejską i pobliskiego parku Słowackiego. Świetnie komponuje się także z bezpośrednim sąsiadem – dostojnym budynkiem Poczty Głównej.

Zobacz także:  Remont Hali Koszyki w Warszawie

Zobacz także: Pierwszy Holiday Inn na śląsku

Zobacz także: Nowy hotel Best Western w Piotrkowie Trybunalskim

Źródło: OVO Wrocław

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dobra wiadomość dla planujących kupno mieszkania: w trzecim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż w połowie roku

  Choć zgodnie z oczekiwaniami chętni na Bezpieczny Kredyt 2 procent w trzecim kwartale 2023 roku zdominowali rynek kredytów hipotecznych, to jednak nadal liczącą się grupą osób pożyczających pieniądze na kupno mieszkania lub domu są klienci nie korzystający ze specjalnej ścieżki. Dzięki temu liczba zaciągniętych kredytów rok do roku podwoiła się. Wzrosłą także średnia wartość kredytów, do czego także mocno przyczynili się aplikujący o pieniądze na pierwsze mieszkanie; oni zaciągają kredyty w wysokości wyższej niż pozostali kredytobiorcy.

  Kiedy można wymeldować osobę z mieszkania? Jakie dowody wskazują na trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania?

  W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.

  2024: jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Ile lat oszczędzania by kupić lokum bez pożyczania

  Dla zdecydowanej większości Polaków kupno własnego mieszkania z oszczędności jest niemożliwe. Nawet przy wysokich zarobkach dwóch osób – małżonków czy partnerów, gdy jedna pensja w całości odkładana jest w formie oszczędności na przyszłe lokum – trzeba kilkunastu lat takich wyrzeczeń, by zgromadzić kapitał potrzebny na kupno mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

  Zakup mieszkania - 6 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zakupem nieruchomości

  Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która bardzo często wymusza współpracę z instytucjami bankowymi na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że już w trakcie poszukiwań wymarzonego lokum nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. O jakie kwestie warto zapytać w biurze sprzedaży, aby zakup mieszkania okazał się strzałem w dziesiątkę?

  REKLAMA

  Na stronie GUNB są do pobrania nowe bezpłatne projekty domów powyżej 120 m kw.

  Kolejne cztery bezpłatne projekty domów na stronie GUNB są gotowe do pobrania. Wszystkie domy mają powierzchnię od 120 m kw. i są proste w realizacji. 

  Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku częściowo wykończonego budynku?

  Pewna Spółka wybudowała w Krakowie czteropiętrowy budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze. W sierpniu 2022 roku Spółka uzyskała pozwolenie na użytkownie tego budynku. Ale Spółka nie mogła rozpocząć w tym budynku działalności gospodarczej, bo nadal trwały prace wykończeniowe w obrębie parteru oraz 1-szego piętra. Spółka planowała rozpoczęcie użytkowania wczesną wiosną 2023 r., ale tylko dla parteru i 1-szego piętra. Pozostałe 2, 3, oraz 4-te piętro w stanie surowym/deweloperskim nie będą na razie używane. Spółka (we wniosku o indywidualną interpretację podatkową) zapytała Prezydenta Miasta Krakowa, kiedy w przypadku tego budynku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

  Podział majątku po rozwodzie a obowiązek uzyskania pozwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca – ważny wyrok NSA

  Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2023 r.

  Czy można obciążyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu prawem użytkowania?

  Sąd Najwyższy aktualnie stoi na stanowisku, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania, o którym mowa w art. 265 § 1 kodeksu cywilnego. W uzasadnieniu jednego z tegorocznych wyroków SN przedstawił argumenty za tą tezą.

  REKLAMA

  Gdzie w Polsce od stycznia nie będzie można palić kopciuchem? Lista województw

  Na 20 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 12 znajduje się w Polsce. Wciąż jest jeszcze bardzo dużo kopciuchów do wymiany, ale uchwały antysmogowe ma już 14 województw. Od kiedy nie będzie można używać pieców o najniższej klasie w poszczególnych województwach? Co zamontować zamiast? 

  Biurokracja wydłuża czas inwestycji deweloperów, a płacą za to kupujący mieszkania

  Dlaczego w Łodzi średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów wzrosła w tym roku o 6%, a w Krakowie – o 23%? Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, czy może to mieć związek ze sprawnością działania urzędników odpowiedzialnych za wydawanie decyzji potrzebnych do rozpoczęcia budowy. 

  REKLAMA