REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować miejsce do sadzenia bylin?

Wilczomlecz. Fot. Fotolia
Wilczomlecz. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sadzenie bylin nie jest trudne. Są to zielone rośliny wieloletnie, które nie potrzebują dużo uwagi. Wystarczy odpowiednio przeprowadzić sadzenie. Dodatkowo, możemy wybierać spośród wielu ciekawych odmian bylin. Przeczytaj, jak przygotować miejsce do sadzenia bylin.

Byliny są roślinami wieloletnimi, które zimują w ziemi. Te różnorodne rośliny można dobrać do każdego ogrodu. Rosną zarówno na glebach żyznych jak i jałowych.

REKLAMA

Zobacz także: Jak i kiedy sadzić tulipany – porada

Przygotowanie miejsca do sadzenia bylin

Przygotowanie miejsca do sadzenia bylin jest ważnym elementem dbania o te wieloletnie rośliny. Będą one rosły na jednym stanowisku od kilku do kilkunastu lat. Dlatego ważne jest dokładne usunięcie chwastów takich jak mniszek, perz i podagrycznik oraz częste nawożenie miejsca przyszłego posadzenia bylin nawozami organicznymi (np. obornikiem albo kompostem). Ponadto należy dokładnie i głęboko je przekopać. 

Czas sadzenia bylin

Byliny dobrze jest sadzić wiosną. Jednak można przeprowadzić sadzenie również w sierpniu, wrześniu i październiku. Należy wtedy pamiętać o zabezpieczeniu roślin na zimę.

Zobacz także: Gdzie nie należy sadzić drzew i krzewów w ogrodzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pielęgnacja bylin

Byliny należy regularnie podlewać i odchwaszczać. Ponadto musimy pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów i ścinaniu zeschniętych części nadziemnych rośliny. Dodatkowo po dłuższym wzroście, niektóre odmiany bylin potrzebują odmłodzenia. Polega ono na wykopaniu całej rośliny i oddzielenia od niej najstarszych części, które uległy zeschnięciu albo całkowicie zamarły. Następnie z powrotem sadzimy zdrowe odrosty.

Zobacz także: Wrzosy – uprawa i pielęgnacja

Byliny – gatunki na różne stanowiska

REKLAMA

Na stanowiskach słonecznych dobrze rosną takie gatunki bylin jak: Ostróżki, Pysznogłówki, Rudbekie, Słoneczniczki, Astry, Trzykrotki, Łubiny, Piwonie, Przymiotnie, Dzielżanie oraz Kosaćce. Na rabatach znajdujących się w miejscach półcienistych najlepiej posadzić: Serduszka, Tawułki, Omiegi i Orliki. Do skalnych ogrodów o suchej glebie zalecane są: Mokrzyca, Wilczomlecz, Goździk, Skalnica, Krwawnik oraz Mydlnica. Jeżeli chcemy ozdobić nasz ogród różnokolorowymi bylinami to warto jest posadzić: Macierzanki albo Rozchodniki. W miejscach cienistych sprawdzą się: Gajowiec, Bluszczyk, Marzanka, Funkia i Barwinek.

Byliny możemy sadzić w różnych miejscach. Dobrze rosną zarówno na stanowiskach cienistych jak i nasłonecznionych. Sprawdzają się na każdym rodzaju gleby. Warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca do sadzenia bylin ponieważ są to rośliny wieloletnie i mogą przetrwać na jednym stanowisku nawet kilkanaście lat. Wystarczy je odpowiednio pielęgnować. Zapewni to zdrowy i szybki wzrost różnych gatunków bylin.

Zobacz także: Rośliny cebulowe do sadzenia jesienią

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA