Zasady bezpiecznego wynajęcia mieszkania przez cudzoziemca

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
rozwiń więcej
Zasady bezpiecznego wynajęcia mieszkania przez cudzoziemca
Cudzoziemiec przybywający do nowego kraju musi zmierzyć się z szeregiem nowych wyzwań, m. in. ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego lokum i bezpiecznego wynajęcia go. Poniżej przedstawiamy kluczowe kwestie zabezpieczające własne bezpieczeństwo w nowym kraju.

5 zasad bezpiecznego wynajęcia mieszkania przez cudzoziemca

Odnalezienie się w obcym kraju przez cudzoziemca nie jest łatwe. Poza odmienną kulturą, która różni się w mniejszym bądź większym stopniu, normami i zwyczajami, obcokrajowiec musi zmierzyć się z nowymi regulacjami prawnymi. Co warto wiedzieć podpisując umowę najmu mieszkania w Polsce?

Zasada bezpiecznego najmu mieszkania nr 1: Sprawdzenie kto jest właścicielem mieszkania

Ustalenie kto jest faktycznym właścicielem lokum, które sobie upatrzyliśmy jest fundamentem do zawarcia umowy najmu. I sama deklaracja słowna osoby, która przedstawia się jako właściciel wystarczy tylko do obejrzenia lokalu. Jeśli zdecydujemy się podpisać umowę najmu trzeba poprosić o przedstawienie dokumentacji potwierdzającej własność oraz o dokument tożsamości właściciela.

Co potwierdza własność mieszkania?

Dokumentem potwierdzającym własność nieruchomości w Polsce jest akt własności. Może to być umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego, umowa darowizny w formie aktu notarialnego, bądź akt notarialny poświadczenie dziedziczenia lub prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku.

Dodatkowo, dla pełnej pewności, możemy sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości, jeśli ta ją posiada. Można to zrobić w wyszukiwarce Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem:

https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

Numer księgi wieczystej nieruchomości odnajdziemy w przedstawionym przez właściciela akcie własności nieruchomości. Wpis praw związanych z własnością znajdziemy w dziale I księgi wieczystej.  

Zasada bezpiecznego najmu mieszkania nr 2: Zawarcie umowy najmu

Polskie prawo przewiduje dwa rodzaje umów najmu z prywatnym właścicielem nieruchomości.

Pierwszą z nich jest tradycyjna umowa najmu. Może być ona zawarta w formie ustnej jeśli będzie trwała krócej niż rok. Jednak każdorazowo warto ją sporządzić w formie pisemnej. Jeśli jest ona zawierana z cudzoziemcem powinna być sporządzona w dwóch językach – polskim oraz w języku dobrze rozumianym przez obcokrajowca.

Zwykła umowa może zostać zawarta na czas określony, bądź nieokreślony. Warto w niej zawrzeć sposób płatności czynszu, informację o tym kto ponosi opłaty za media, a także okres wypowiedzenia.

Drugą formą jest umowa najmu okazjonalnego. W przypadku zawarcia tej umowy niezbędna będzie wizyta u notariusza. Jak wygląda podpisanie umowy najmu okazjonalnego? W pierwszej kolejności należy podpisać z właścicielem umowę najmu okazjonalnego w zwykłej formie pisemnej. Drugim krokiem jest udanie się do notariusza na wcześniej umówione spotkanie w celu podpisania oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Do dokonania tej czynności będzie jednak potrzebne uzyskanie oświadczenie innego właściciela lokalu, że przyjmie nas w przypadku egzekucji z najmowanego lokalu. Można umówić tą czynność jednocześnie z podpisaniem oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Będzie do tego potrzebna osobista obecność osoby oświadczającej, że przyjmie nas do swojego mieszkania. Jest to niezbędny załącznik. Po podpisaniu dokumentów trzeba ponownie spotkać się z właścicielem wynajmowanej nieruchomości i przekazać mu wypis oświadczenia o poddaniu się egzekucji oraz podpisane oświadczenia.

Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta tylko na czas określony.

Prawo najmu w Polsce reguluje Kodeks cywilny i Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Zasada bezpiecznego najmu mieszkania nr 3: Kaucja za najem

Właściciel nieruchomości położonej na terenie Polski może uzależnić jej najem od wpłacenia przez najemcę kaucji. Jest to forma zabezpieczenia finansowego na wypadek braku płatności za czynsz najmu, za media, bądź ewentualnych szkód w mieszkaniu dokonanych przez najemcę.

Jej wysokość nie może jednak przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy.

Po rozwiązaniu umowy najmu kaucja powinna zostać zwrócona najemcy w ciągu 30 dni. Warunkiem jej zwrotu jest brak zaległości w płatnościach, a także brak zniszczeń w mieszkaniu.

Zasada bezpiecznego najmu nr 4: Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania przy odbiorze kluczy do niego

Przy podpisywaniu umowy najmu warto sporządzić w formie pisemnej protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, który będzie dokumentem umożliwiającym porównaniu stanu mieszkania opróżnianego, z tym przed oddaniem od najmu. W protokole zdawczo-odbiorczym należy wymienić elementy wyposażenia mieszkania. Warto wymienić najważniejsze elementy każdego pomieszczenia oraz stan ich zużycia. Zwróćmy również uwagę na stan ścian, okien, czy podłogi i odnotujmy go w protokole.

Warto również zapisać w protokole zdawczo-odbiorczym aktualny stan wszystkich liczników.

Zasada bezpiecznego najmu nr 5: Właściciel mieszkania nie może odmówić cudzoziemcowi legalnie przebywającemu w Polsce zameldowania go na pobyt czasowy

Zgodnie z przepisami ustawy o ewidencji ludności z dnia 24 września 2010 r. obywatele Polski, jak i cudzoziemcy przebywający na terytorium RP są zobowiązani do wykonywania obowiązku meldunkowego polegającego na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego oraz wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.

Cudzoziemiec dokonuje zameldowania w wynajmowanym mieszkaniu (na pobyt czasowy) w formie pisemnej, na formularzu, w organie gminy właściwym ze względu na lokalizację mieszkania, w którym zamieszkuje, przedstawiając do wglądu dowód tożsamości.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...