REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szklane przegrody - parametry charakterystyczne

Paweł Nawrocki
Na rynku znajduje się wiele asortymentu okien różniących się między sobą parametrami technicznymi i formą.  Jakość i forma okien ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Na pewno specjalne zamówienia będą droższe. Jednym z parametrów, na które należy zwrócić uwagę to izolacyjność termiczna fot. Schucko
Na rynku znajduje się wiele asortymentu okien różniących się między sobą parametrami technicznymi i formą. Jakość i forma okien ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Na pewno specjalne zamówienia będą droższe. Jednym z parametrów, na które należy zwrócić uwagę to izolacyjność termiczna fot. Schucko

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejsze szklane przegrody w budownictwie - to okna. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę okien różniących się między sobą parametrami technicznymi i formą. Zobacz, jakie parametry są charakterystyczne dla przegród szklanych.

Jakość i forma okien ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Na pewno specjalne zamówienia będą droższe. Jednym z parametrów, na które należy zwrócić uwagę to izolacyjność termiczna.

REKLAMA

Izolacyjność termiczna

Izolacyjność termiczna przegród balkonowych szczególnie powinna być brana pod uwagę. Tutaj straty ciepła są do 10 razy większe niż w przypadku dachu. Standardowo dla okien współczynnik U powinien się zawierać w przedziale 1,3-1,5 W/(m2K). Ale można kupić okna z o połowę mniejszym współczynnikiem.

Izolacyjność akustyczna

Izolacyjność akustyczna jest również istotnym parametrem. Zdolność do tłumienia dźwięków jest szczególnie ważna jeśli mieszka się przy dosyć ruchliwej ulicy. Zgodnie z zasadami dynamiki tłumienie hałasu jest tym większe czym okno jest cięższe i ma strukturę bardziej włóknistą. Standardowo okna powinny tłumić hałas o około 30 dB. Wszelkie nawiewniki mogą ten stan obniżyć. Oczywiście różnica akustyczna pomiędzy ścianami a oknem nie powinna być większa od 10 dB.

Szczelność

Poziom szczelności okien zależy od rodzaju zastosowanej wentylacji. Do niedawna standardem był współczynnik infiltracji 0,5-1,0 m3/mhdaPa2/3. Oznaczało to, że okna były zbyt szczelne i nie było możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Wymagało to zamontowanie dodatkowych nawiewników. Od niedawna współczynnik ten zmniejszono do poziomu 0,3, ale obowiązuje wymóg stosowania nawiewników przy wentylacji grawitacyjnej.

Okna antywłamaniowe

Dodatkowo należy się zastanowić nad funkcją antywłamaniową. Istnieją cztery klasy P1-P4. Im wyższa tym lepsza. Takie okna wyposażone są w okucia antywłamaniowe, szyby z dwóch tafli szkła z kilkoma warstwami folii. Są w stanie dorównać kratom z prętami o średnicy do 10 mm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Bezpieczny dom

Wygoda i estetyka

Wygoda to też ważny element funkcji okna. Najwygodniejsze są okna jednoramowe z wielofunkcyjną klamką. Są też wersje z imitacją szprosów wraz kolorystyką świetnie wpasowujące się w stare domy drewniane.

Czytaj także: Dylemat wyboru okien

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA